Survival nie oznacza konieczności mierzenia się z naturą bez żadnych akcesoriów, a jedynie rezygnację z używania rozmaitych wygód czy gotowego jedzenia. Będąc na survivalowej wyprawie, możesz próbować samodzielnie zdobyć pożywienie, rozpalić ognisko, zaaranżować schronienie bez posiadania namiotu czy odkrywać otoczenie bez użycia elektroniki. Wciąż jednak możesz mieć przy sobie całkiem sporo akcesoriów, które znacząco ułatwią przebywanie na odludziu, zapewnią tymczasowe schronienie i pozwolą dotrzeć do obranego celu. Niektóre z nich są niezbędne dla twojego bezpieczeństwa!

Zestaw survivalowy – co jest niezbędne do przetrwania w lesie?

Jeśli planujemy kilkudniową wyprawę, to dobrze, aby przedmioty zgromadzone w zestawie survivalowym były „analogowe” lub ewentualnie zasilane solarnie czy za pomocą baterii. W naturze dostęp do sieci elektrycznej jest oczywiście zerowy, więc wszelkie ładowane akcesoria niestety odpadają, jeśli planujemy dłuższe wyjazdy. Na wyprawie warto korzystać z kompasu, który pomoże w określeniu położenia i wyznaczeniu trasy. O czym jeszcze nie możesz zapomnieć, kompletując zestaw survivalowy?

Scyzoryk wielofunkcyjny – narzędzie podstawowe

Scyzoryk lub ostry nóż ze stali nierdzewnej to absolutna podstawa na wszelkiego rodzaju wyprawach, zwłaszcza tych o charakterze survivalowym. Wielofunkcyjny model może służyć za kilka różnych sprzętów – niektóre z nich mogą pełnić aż 30 różnych funkcji!

scyzoryk gerlach

Jakie funkcje powinien mieć scyzoryk, aby sprawdził się w każdych warunkach? Do najważniejszych należą: śrubokręt, pilnik, nóż survivalowy, korkociąg, otwieracz, widelec, nożyczki czy obcinacz. W niektórych multi-toolach znajdziemy noże o różnych wielkościach oraz typach ostrza – gładkim i ząbkowanym, a także kombinerki, pęsetę a nawet skrobak do ryb.

Ten niewielki gadżet o ogromnych możliwościach bez problemu zmieści się w twojej kieszeni. Lekki, wygodny w użyciu i poręczny może przydać się w każdej sytuacji, nie tylko podczas wyprawy na odludzie. Dobrej jakości scyzoryk nie ulega korozji i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, a ergonomiczna rękojeść dobrze leży w dłoni.

Latarka – aby czuć się bezpiecznie w nocy i w ciemnościach

Bez latarki na survival ani rusz! Nocą, na niezagospodarowanych terenach łatwo o kontuzje i różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje. Korzystanie z latarki pomoże ci ich uniknąć. Ułatwi też rozbicie obozu czy przygotowanie posiłku po zmroku. Jednocześnie, przyda się na przykład przy eksplorowaniu jaskiń i szczelin.

latarka led hama

Na krótkie, intensywne wyjazdy możesz zabrać latarkę ładowaną o dużej pojemności baterii, która przetrwa do końca wyjazdu na jednym cyklu. Dobrze, aby miała jak największy zasięg, dzięki czemu możesz bezpiecznie pokonywać większe dystanse i czuć się pewniej po zmroku.

Latarka czołowa to bardzo wygodne rozwiązanie, które nie zajmuje rąk. Przyda się podczas wykonywania różnych czynności po zmroku – rozbicia namiotu, wzniecenia ognia lub przygotowania posiłku.

Świetnym rozwiązaniem podczas survivalu będą akcesoria ładowane solarnie. Baterie zawsze mogą się wyczerpać lub zgubić. W przypadku latarki zasilanej solarnie potrzebujesz jedynie ekspozycji na słońce przez kilka godzin. Wystarczy przypiąć ją do plecaka podczas wędrówki i w ten sposób naładować.

libox

Tabletki do oczyszczania wody

Jeśli planujesz dłuższy survival, trudno będzie zabrać ze sobą wystarczające zapasy wody. Wtedy przydadzą się tabletki do jej uzdatniania. Dzięki nim, picie wody z górskich rzek, leśnych strumieni i okolicznych jezior będzie bezpieczne. Bez uprzedniej filtracji, ryzykujesz zatrucie bakteriami, nawet jeśli zbiornik z pozoru wydaje się niezanieczyszczony.

sól do uzdatniania wody

Zapalniczka z wymiennym wkładem

Zapalniczka to coś, co zdecydowanie warto mieć ze sobą. Solidne modele w metalowej oprawie, z wymiennym wkładem gazowym lub benzynowym, przydadzą się m.in. do gotowania czy szybkiego rozpalenia ogniska. Nawet, jeśli nie masz zamiaru z niej skorzystać, warto ją mieć ze sobą ze względów bezpieczeństwa.

mfh zapalniczka benzynowa

Gotowanie w naturze – zestaw przetrwania

Aby dokonać obróbki termicznej jedzenia lub zagotować wodę musisz rozpalić ognisko. Nie zawsze jest to jednak możliwe ze względu na panujące wokół warunki. Czasem, z uwagi na wysoką wilgotność i deszcz, po prostu nie sposób rozpalić ogniska. W takim przypadku przyda się niewielkich rozmiarów kuchenka turystyczna.

kuchenka turystyczna

Na rynku znajdziesz superlekkie kuchenki na kartusze gazowe, które ważą niewiele powyżej 500 gramów. Podczas wyprawy w naturę liczy się każdy kilogram, dlatego warto zwrócić uwagę na ciężar i gabaryty urządzenia. Ciekawym rozwiązaniem są także składane kuchenki na tabletki paliwowe. Już jedna wystarczy, aby skutecznie podgrzać jedzenie. Są naprawdę małe, poręczne i lekkie – 4 metalowe płytki możesz schować nawet do kieszeni.   

zestaw naczyń sea

Swój zestaw survivalowy warto uzupełnić również o ultralekki komplet naczyń turystycznych. Ważne, by można było je złożyć, wkładając jedno w drugie – w ten sposób ograniczysz ilość zajmowanego miejsca do minimum. W skład zestawu zwykle wchodzi kubek, miska oraz sztućce. Wybierając zestaw naczyń ze stali nierdzewnej lub aluminium będziesz mógł go wykorzystać także do pogrzania posiłku bezpośrednio nad ogniem. Dno patelni lub garnka pokryte dodatkową warstwą miedzi zapobiegnie osadzaniu się sadzy.

Apteczka survivalowa – czego nie może w niej zabraknąć?

Apteczka jest niezbędna nie tylko podczas survivalu. Jej właściwe zaopatrzenie to warunek bezpieczeństwa podczas wyprawy. Apteczki survivalowe zazwyczaj są wykonane z ultralekkich, miękkich, często wodoodpornych materiałów i skonstruowane w taki sposób, aby zmieścić jak najwięcej leków i środków opatrunkowych na niewielkiej przestrzeni.

apteczka turystyczna

Co powinno znaleźć się w takiej apteczce?

  • bandaże;
  • plastry;
  • leki przeciwbólowe;
  • środki przeciwbiegunkowe i przeciwwymiotne;
  • antyseptyk do dezynfekcji ran;
  • panel sygnalizacyjny;
  • nożyczki;
  • maseczka do resuscytacji.

Survival to sztuka przetrwania z wykorzystaniem jak najmniejszej liczby sprzętu, jednak z pewnych akcesoriów zdecydowanie nie należy rezygnować. Zaopatrz się w powyższe przedmioty, a będziesz czuł się bezpiecznie i pewnie w najtrudniejszych warunkach.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock