Kiedy pierwszy raz zobaczyłam chustę animacyjną już jako dorosła osoba, miałam sporo wątpliwości, czy uda się nią na dłużej zainteresować aktywną grupę kilkulatków. Okazało się jednak, że dobrze przygotowany animator potrafi prowadzić chustowe zajęcia nawet godzinę i to dla wielu grup wiekowych łącznie z dorosłymi! Dziś skupimy się wprawdzie na dzieciach, ale warto wiedzieć, że chusta animacyjna doskonale sprawdzi się również przy wielopokoleniowych spotkaniach np. na uroczystościach rodzinnych, a zabawy z chustą animacyjną dla dzieci i rodziców to świetny sposób na nudne wieczory czy wakacyjne dni.

Chusta gromadzi dzieci w sposób znany od wieków, czyli w okręgu, skierowane do siebie, jakby siedziały dookoła ogniska. Samo ustawienie jest już wielkim plusem w porównaniu do stania w  rzędzie czy szeregach zwróconych w kierunku nauczyciela bądź innego dorosłego. Ta wyjątkowa zabawka animacyjna daje taką samą pozycję i bliskość centrum każdemu uczestnikowi zajęć. Jej największe zalety to stwarzanie możliwości ruchu podczas nauki i zabawy oraz kooperacja (wspólne podtrzymywanie chusty), która jest konieczna nawet przy zadaniach związanych z konkurowaniem. Zabawy z chustą animacyjną w żłobku, przedszkolu czy szkole mają ogromne znaczenia dla integracji dzieci, nauki słuchania poleceń i wskazówek, wykonywania zadań, działania we współpracy, rozwoju ruchowego oraz rozwijania kompetencji psychicznych. Można je również skutecznie wykorzystywać w edukacji i terapii. Ta oryginalna pomoc dydaktyczna sprawdzi się także jako atrakcja na dziecięcych uroczystościach.

 

Profesjonalna Chusta Animacyjna AKSON 2m

 

Jaką chustę animacyjną wybrać?

Przy wyborze chusty animacyjnej powinniśmy kierować się przede wszystkim liczbą osób, które mają z niej korzystać jednocześnie – im więcej, tym większa powinna być. Możemy dobrać też materiały albo poszukać nietypowych wzorów: chusty są najczęściej w kolorowe trójkąty zbiegające się w środku, ale bywają też inne rozwiązania. Podczas zabaw przeważnie trzymamy chustę w kole, rzadziej kładziemy ją lub składamy.

Zabawy integracyjne z chustą animacyjną

  • Zmiana miejsca

Dzieci trzymają chustę. Prowadzący podaje kolor, a uczestnicy trzymający go zamienia się miejscami, podając głośno swoje imiona. Takie niezobowiązujące przedstawianie się, to najczęstsze pierwsze zabawy z chustą animacyjną w przedszkolu.

  • Kto tu leży?

3-4 dzieci kładzie się pod chustą. Reszta grupy w tym czasie trzyma chustę na wysokości piersi i nie podgląda, kto kładzie się w którym miejscu. Dzieci opuszczają chustę na leżących i po dotyku próbują zgadnąć, kto gdzie leży.

  • Kto, jeśli nie ja?

Dzieci mówią kolejno: „Kto, jeśli nie ja… ma wiązane buty, krótkie włosy i lubi słodycze”. Osoby, do których ten opis pasuje, puszczają chustę i przechodząc pod nią, zmieniają miejsce. Kogo brakuje? Dzieci zamykają oczy. Prowadzący wskazuje bezgłośnie jedno, np. dotykając jedynie ramienia. Dziecko po cichu chowa się pod chustę, którą reszta grupy trzyma na wysokości klatki piersiowej. Dzieci otwierają oczy i mają za zadania zgadnąć, kogo brakuje.

  • Zawody naleśników

Zawijamy dzieci kolejno w chustę i mierzymy czas, w którym się rozwiną lub czas, w którym przeskoczą określony dystans. Najszybszy naleśnik wygrywa.

 

Akson, chusta animacyjna Spadochron

 

Zabawy z chustą animacyjną w przedszkolu uczące współpracy

  • Sztorm

Dzieci wrzucają na chustę niewielkie przedmioty i mocno wachlują materiałem, udając sztorm na morzu. Muszą to robić tak, by żaden z przedmiotów nie spadł na podłogę.

  • Woda

Na środku chusty leżącej na podłodze ustawiamy miskę do połowy napełnioną wodą. Dzieci mają podnieść chustę i przenieść wspólnie wodę o kilka metrów tak, by nic się nie wylało.

  • Pomnik

Prowadzący wybiera 3 osoby, reszta grupy się odwraca. Wybrana trójka ustawia się w pomnik, przybierając nietypowe pozy. Prowadzący nakrywa ich chustą, a pozostałe dzieci mają za zadanie odtworzyć pomnik, ustawiając tak samo trzy kolejne osoby (można dotykać pomnika pod chustą, by dokładniej odgadnąć kształt ustawień).

  • Składanki

Prowadzący podaje figurę np. trójkąt, a grupa tak składa leżąca na podłożu chustę, by ten kształt uzyskać.

 

Chusta Animacyjna Biało-Czerwona AKSON 3m

 

Zabawy z chustą animacyjną przy muzyce

  • Tańcząca chusta

Bardzo ciekawą propozycją są zabawy z chustą animacyjną przy muzyce. Prowadzący przygotowuje różne rodzaje podkładu muzycznego lub akompaniuje na dowolnym instrumencie, zmieniając wyraźnie tempo utworów. Jednocześnie opowiada, co dzieje się w danym momencie: „jesteśmy na słonecznej łące”, „zerwała się gwałtowna burza” itd. Dzieci trzymają chustę i poruszają nią w zależności od tempa oraz klimatu muzyki.

  • Kołysanka

Jedno dziecko kładzie się na chuście, a pozostałe kołyszą je do spokojnej muzyki.

  • Stajemy na kolorach

Dzieci tańczą boso na chuście, słuchając muzyki. Prowadzący wyłącza utwór i głośno mówi jeden kolor. Dzieci mają zatrzymać się na wymienionym kolorze. Dziecko, które się nie zmieści, odpada z kolejnych rund.

 

Profesjonalna Chusta Animacyjna 4M Spadochron Marka:JAMKO

 

Jakie inne zabawy z chustą dla dzieci znacie? Dajcie znać w komentarzach! Więcej pomysłów na ciekawe zabawy dla dzieci znajdziecie w dziale Pasje dziecka.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock