Spektrum autyzmu jest coraz częściej spotykaną diagnozą i dotyczy zaburzeń neurorozwojowych w obszarach umiejętności społecznych, mowy, komunikacji pozawerbalnej oraz powtarzalnych, stereotypowych zachowań.
Jedną z trudności, których rodzice się obawiają w przypadku dziecka ze spektrum autyzmu, jest to, że nie można go zdiagnozować bezpośrednio po urodzeniu. Najwcześniejsze przypadki to ok. 1,5 roku, ale częściej jest to wiek 2-3 lata, a nawet później. W takiej sytuacji rodzic martwi się, że coś zaniedbał, ponieważ przy wcześniejszej diagnozie mógłby wprowadzić odpowiednie zabawki dla autystyków i prowadzić terapię. Tymczasem nie ma powodu do niepokoju. Zabawki dla dzieci z autyzmem są dokładnie takie same jak terapeutyczne czy edukacyjne dla wszystkich dzieci. Na przykład, jeśli korzystasz z pomocy w nurcie metody Montessori czy też podsuwasz dziecku zabawki sensoryczne, konstrukcyjne, układanki itp., to dokładnie takie same produkty wspierają maluchy ze spektrum.
Pamiętajmy też, że dobór zabawek dla dzieci autystycznych odbywa się w podobny sposób, co w przypadku każdego innego malucha. Warto obserwować, co lubią, żeby proponowane przez nas aktywności sprawiły im przyjemność. Ale patrzmy też, jak bawi się dziecko autystyczne, żeby nie inwestować pieniędzy, często niemałych, w zabawki niepasujące do jego ulubionego stylu zabawy lub szkodliwe.
Unikajmy produktów nadmiernie stymulujących, czyli działających jednocześnie na kilka zmysłów – np. samochód, który świeci, gra i się porusza. Stawiajmy na klasyczne zabawki, z dobrych materiałów, proste, bezpieczne. Podczas wyboru starajmy się odpowiedzieć sobie na pytania: jakie będzie miała działanie terapeutyczne? Czy będzie pobudzała któryś ze zmysłów dziecka? A może wspierała rozwój ruchu, mowy i umiejętności społecznych?
Zabawki dla dzieci z autyzmem – nasze propozycje
Bardzo ważną grupą są zabawki sensoryczne, czyli stymulujące zmysły: wzorku, węchu, smaku, słuchu i dotyku. Doskonały prezent dla dziecka z autyzmem to wszelkiego rodzaju piłki o różnej wielkości i twardości z kolcami.
Polecane są też klocki sensoryczne charakteryzujące się fakturami, wydawanymi odgłosami oraz wyglądem.
Niezastąpione będą gniotki, masy plastyczne, w tym kochany przez wszystkie dzieci piasek kinetyczny i ciastolina.
Już dwuletnim maluchom możemy podsunąć puzzle, układanki czy książeczki wydające dźwięki, z dodatkami o różnych fakturach.
Pamiętajmy też o klasycznych instrumentach typu bębenek, trójkąt, trąbka, flet – ważne, by były proste, bez wbudowanej elektroniki. Przydatne są też maty, zwłaszcza z różnymi fakturami, po których dziecko może chodzić.
Umiejętności społeczne będą wspaniale rozwijały tematyczne książki, ale też zabawki narracyjne, czyli te, które ćwiczą relacje, jak kawiarnia, sklep, domek z lalkami oraz zabawki dla dzieci z autyzmem umożliwiające naśladowanie dorosłych, w tym zestaw do sprzątania czy skrzynka majsterkowicza.
Rozwój ruchu możemy wesprzeć aktywnością na zabawkach zewnętrznych – w ogrodzie czy na placu zabaw. Pomocne będą huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki i wszystkie pojazdy typu jeździk, rower, hulajnoga. A w domu sprawdzą się zabawki do balansowania, gry podłogowe, tunele.
Rozwój mowy u dzieci z autyzmem można ćwiczyć z wieloma pomocami, poczynając od książek i gier, poprzez gryzaki logopedyczne, lusterka, dmuchanie baniek mydlanych, a kończąc na zestawach do zabaw językowych.
Oczywiście nie trzeba od razu kupować zabawek dla dzieci z autyzmem ze wszystkich grup, lepiej obserwować malucha i dobierać je również pod jego upodobania lub pod kątem terapeutycznym. Zabawki sensoryczne najczęściej stymulują więcej niż jeden zmysł. np. klocek z szorstkimi ściankami, grzechoczącymi w środku kuleczkami, kolorowymi bokami z przejrzystej pleksi zadziała na dotyk, słuch i wzrok, ale nie tak inwazyjnie, jak błyskające światłami, jeżdżące, grające autko na baterie.
Pamiętajmy też, że sami możemy przygotować atrakcje. Przykładowe zabawy z dziećmi autystycznymi to np. odgadywanie po zapachu lub smaku artykułów spożywczych. Wspólna budowa stołu świetlnego. Tworzenie instrumentów muzycznych z pojemników wypełnionych kasztanami, ryżem, patykami itd. Niezależnie od tego, na jakie aktywności z dzieckiem się zdecydujecie, przede wszystkim dobrze się bawcie!
Więcej podobnych artykułów znajdziesz w dziale Pasje dziecka.
Zdjęcie okładowe: Shutterstock
Komentarze (0)