Jak wybrać cicho pracujący okap kuchenny?

O tym, że odpowiednio dobrany okap kuchenny podszafkowy powinien być cichy, zdają sobie sprawę wszyscy. Nikt przecież nie chce posiadać urządzenia, które może zakłócić głośną pracą rozmowy domowników. Jakie okapy podszafkowe należy wybierać? Przede wszystkim, podczas zakupu tego urządzenia powinieneś zwrócić uwagę na poziom głośności jego pracy, który wyrażony jest w decybelach. Cichy okap będzie pracował na poziomie około 50 dB na początkowych biegach. To mniej więcej taki poziom hałasu, jak szum panujący w biurach. Kolejną ważną kwestią, która może decydować o głośności urządzenia jest materiał. Blacha chromoniklowa, z której zwykle wykonuje się okap, powinna mieć grubość mniej więcej 0,5-0,8 mm. Grubsza blacha sprawia, że konstrukcja okapu jest bardziej stabilna, co przekłada się na cichszą pracę. Dzięki temu nie będzie dochodziło do drgań, które mogłyby przyczyniać się do zwiększenia głośności pracy urządzenia.

 

Okap podszafkowy AKPO WK-7 P 3060, 12 cm, 166 m³/h, 61 dB

 

Dla kuchni niewielkich rozmiarów warto zdecydować się na teleskopowy okap, który nie zajmuje dużo miejsca. W naszej ofercie znaleźć można te urządzenia w różnych kolorach, a co za tym idzie, łatwo dopasować je do każdego stylu, w jakim urządzona jest kuchnia.

Co zrobić, gdy początkowo pracujący cicho okap zaczyna stawać się coraz głośniejszy?

Przyczyną zwiększania się poziomu głośności pracy tego urządzenia może być zanieczyszczenie filtrów węglowych. Taka sytuacja powodować może przyspieszone działanie silnika okapu, co przyczynia się do większego hałasu. Dlatego też warto regularnie sprawdzać stan zanieczyszczenia filtrów. Kolejną przyczyną tego, że urządzenie zaczyna pracować głośniej może być niedrożność komina wentylacyjnego. Innym powodem zwiększenia hałasu powodowanego przez urządzenie może być zbyt mały kanał wentylacyjny, w którym zatrzymywane jest powietrze.

Kilka sposobów na to, jak wyciszyć zbyt głośno pracujący okap kuchenny podszafkowy

Cichy okap podszafkowy powinien umożliwiać domownikom prowadzenie swobodnych rozmów, słuchanie radia, oglądanie programów telewizyjnych czy czytanie w spokoju książki w kuchni. Jednakże jeżeli posiadane urządzenie pracuje zbyt głośno, warto wykorzystać jeden ze sposobów, które pomogą zmniejszyć emitowany przez nie hałas.

 

Okap podszafkowy BERDSEN BE-52A z oświetleniem LED

 

Jednym z nich jest podłączenie okapu do komina wentylacyjnego, co spowoduje, że urządzenie zacznie działać w tzw. trybie otwartym (inaczej w trybie wyciągu). Nie zawsze będzie to jednak możliwe, m.in. ze względu na konstrukcję mieszkania (co jest typowe w przypadku starszego budownictwa).

Przed dokonaniem zakupu okapu warto także dobrać właściwe wymiary tego sprzętu tak, aby pasowały do rozmiaru szafki. Trzeba tu pamiętać o tym, że pochłaniacz podszafkowy do zabudowy powinien być odrobinę węższy od szafki, pod którą zostanie zainstalowany.

Aby mieć pewność, że okap będzie pracował możliwie jak najciszej, koniecznie należy dobrze go zamontować. Dlatego też szafkę, pod którą będzie zainstalowany, trzeba zawiesić na stabilnej ścianie, np. wykonanej z cegieł czy pustaków. Jeżeli okap kuchenny zostanie zamontowany na niezbyt solidnej powierzchni, na przykład pokrytej płytami gipsowymi, może spowodować ich drgania, a w efekcie zwiększyć poziom głośności pracy urządzenia.

Kolejnym sposobem na uniknięcie hałasu emitowanego poprzez okap w trakcie jego działania jest zadbanie o czystość filtrów. Te wykonane z metalu warto myć raz na miesiąc. Można robić to w zmywarce bądź ręcznie. Jest to bardzo ważne, gdyż metalowe filtry, wyłapując drobinki brudu i tłuszczu, co zapobiega ich osadzaniu się na meblach, zapychają się po jakimś czasie. Zanieczyszczone, nie pracują już tak wydajnie. Z kolei w przypadku filtrów węglowych, istotne będzie ich wymienianie raz na 3 lub 4 miesiące, w zależności od tego, jak często włączany jest okap kuchenny.

Dlaczego warto kupić okap kuchenny?

Oprócz tego, że okapy kuchenne zapobiegają nadmiernemu gromadzeniu się wilgoci na meblach, co może powodować szybsze ich starzenie, eliminują także zapachy powstające w wyniku gotowania różnych potraw. Jednakże, urządzenia te mogą pochwalić się również innymi funkcjami.

 

Okap Franke FBI 525 GR 3 prędkości 125W 67dB szary

 

Okapy kuchenne wchłaniają także drobinki kurzu, bakterie, wirusy oraz drobnoustroje. Dzięki temu, posiadając ten sprzęt, zdecydowanie łatwiej jest zadbać o porządek w mieszkaniu czy domu.

Lampy wbudowane w okap pozwalają doświetlić blaty robocze, co sprawia, że domownikom łatwiej będzie przyrządzać posiłki. Co więcej, odpowiednio dobrany kolorystycznie oraz pod względem designu sprzęt sprawi, że kuchnia będzie prezentować się znacznie atrakcyjniej. Niektóre dostępne na rynku modele posiadają również możliwość zmianę barwy świateł (np. na kolory tęczy), co może spodobać się osobom preferującym modernistyczne rozwiązania w pomieszczeniach.

Okapy kuchenne z filtrem i lampami to przydatny sprzęt w każdej kuchni. istnieje wiele rodzajów okapów - kominowe, teleskopowe, wyspowe, podszafkowe, sufitowe. Wszystkie znajdziesz w naszej ofercie!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock