Hulajnoga dla małych dzieci — z dwoma czy trzema kółkami?

Na rynku znajdziesz różne warianty hulajnóg. Oprócz najczęściej spotykanych, dwukołowych modeli, możesz wybrać również wersję trzykołową, w jednym z dwóch wariantów. Dwa kółka mogą znajdować się z tyłu bądź przodu. Który wybrać? Różnica w komforcie użytkowania między dwoma wariantami nie jest zauważalna.

Trzykołowa hulajnoga to idealne rozwiązanie dla najmłodszych. Gwarantuje lepszą stabilność, dzięki czemu maluch może poczuć się nieco pewniej podczas jazdy. A poczucie bezpieczeństwa to najlepsza zachęta — dzięki temu, dziecko będzie chętniej próbowało swoich sił na hulajnodze, rozwijając zdolności motoryczne.

hulajnogi dla dzieci empik

Hulajnoga dla najmłodszych — jaką wysokość wybrać?

Wysokość hulajnogi to niezwykle istotny parametr, który w dużej mierze determinuje komfort korzystania ze sprzętu. Jeśli hulajnoga będzie za mała, dziecko będzie się garbić i może mieć trudności z właściwym i skutecznym odpychaniem się od podłoża. Jeśli z kolei jest za wysoka — będzie podkulać ręce, co może skutkować niewygodą. Do tego, na za dużej hulajnodze również nie sposób skutecznie się odpychać.

Dopasowanie wysokości kierownicy do wzrostu dziecka jest trudne, zwłaszcza że w pierwszych latach życia maluchy dynamicznie rosną. Idealnie dobrana hulajnoga dla dwulatka już pół roku później może okazać się niezdatna do użycia. Dlatego najlepiej wybrać wariant z regulowaną wysokością kierownicy.

Hulajnoga dla 2-latka powinna mierzyć około 50-60 cm. Zważając jednak na fakt, że maluchy rozwijają się w różnym tempie, najlepiej uznać to za wartości orientacyjne i szukać modeli z możliwością swobodnej regulacji.

Hulajnoga dla malucha — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Istotnymi aspektami, które warto mieć na uwadze, wybierając hulajnogę, są:

  • Wielkość kółek — powinny być dosyć duże, aby ułatwić maluchowi poruszanie się po różnych powierzchniach, Jeśli wybierasz trzykołówkę, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór dwóch większych kołek z przodu i jednego mniejszego z tyłu. Taka konfiguracja zapewni odpowiednią stabilność.
  • Twardość kółek — najlepsze będą te stosunkowo miękkie. Twarde kółka zapewniają większe możliwości w kwestii prędkości, ale niestety kosztem stabilności. Cechują się bowiem niższą przyczepnością i nie tłumią drgań w takim stopniu, jak kółka miękkie, na których dziecko będzie czuło się pewniej i wygodniej. Kółka mogą mieć różne poziomy twardości. Zakres 80a-84a nada się do jazdy rekreacyjnej w terenie. Im wyższa wartość, tym większa twardość kółek.
  • Obecność hamulca — korzystając z trójkołowych hulajnóg, łatwo zahamować nogą, jednak warto przyzwyczajać dziecko do korzystania z hamulca.
  • Waga — ciężkie sprzęty mogą zniechęcić dziecko do aktywności, a rodzica — niepotrzebnie obciążyć.

Hulajnoga dla małego dziecka — propozycje

W poniższym zestawieniu znajdziesz hulajnogi regulowane, które sprawdzą się dla najmłodszych dzieci, służąc im dłużej, niż jeden sezon.

Enero, Hulajnoga balansowa, Biedronka

Uroczy zestaw z biedronkowym kaskiem to świetna propozycja na pierwszy pojazd — tuż po wyrośnięciu z wózka! Hulajnoga Enero jest bezpieczna i stablina, a do tego lekka — waży zaledwie 2.9 kilograma. Z tego względu, bez trudu zabierzecie ją ze sobą na spacer.

hulajnoga balansowa z kaskiem

Milly Mally, turkusowa, trójkołowa hulajnoga Scooter Zapp

Urocza, kolorowa hulajnoga dla maluchów, która gwarantuje stabilność i bezpieczeństwo. Szeroka, solidna platforma pokryta warstwą antypoślizgową, regulowana rączka, świecące przednie koła — to tylko niektóre z zalet tego modelu.

hulajnoga trójkołowa

Best Sporting, różowa, balansowa hulajnoga trójkołowa

Oryginalna - dzięki swojej kolorystyce, hulajnoga dla 3-atka, która może służyć mu przez kolejne lata dzięki regulacji wysokości (od 60 do 65 cm). Kolory to nie tylko kwestia atrakcyjnej dla maluchów estetyki, ale również widoczności — nawet z dużej odległości czy na zatłoczonym placu zabaw. Hulajnoga waży zaledwie 2.9 kilograma. Hamulec, koła o uniwersalnej twardości 82a i antypoślizgowe powierzchnie uchwytów oraz platformy czynią z niej idealny sprzęt do nauki jazdy.

hulajnoga różowa balansowa

Scoot and Ride, pomarańczowa hulajnoga trójkołowa, koła LED, Icecream 2020

Tę uroczą, regulowaną hulajnogę wyposażono w miękkie i duże koła przednie amortyzujące drgania, antypoślizgowy podest, łatwy mechanizm składania i systemy zabezpieczeń. A do tego — podświetlane koła! Propozycja od Scoot and Ride ma wszystko, czego może potrzebować najlepsza hulajnoga dla dziecka. 

hulajnoga światła led

Wybierając jeden z powyższych modeli, z pewnością uszczęśliwisz malucha, jednocześnie wspierając rozwój jego motoryki i zachęcając do eksplorowania sąsiednich placów zabaw i podwórek. Kto wie, może jazda na hulajnodze stanie się zalążkiem innych pasji związanych z uprawianiem sportu na świeżym powietrzu?

Więcej podobnych polecajek znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com