Gęsiarka w tradycji kuchennej – idealna do mięs

Brytfanna żeliwna ma długą historię w tradycji polskiej kuchni. Była nawet nazywana „gęsiarką” ze względu na to, że kiedyś gospodynie piekły w niej gęsinę. Mięso pieczone w tym naczyniu odznaczało się wyjątkowymi walorami smakowymi. Zachowywało chrupką konsystencję, soczystość i wyjątkowy aromat. Obecnie na rynku jest do wyboru znacznie większa ilość rozmiarów i kształtów tych naczyń. Brytfanny i ich powłoki są także współcześnie wykonywane z różnorodnych materiałów. Ze względu na zwiększony wybór, naczynia żeliwne, przeżywają renesans swojej popularności.

Co można piec lub smażyć w brytfannie?

Dzięki brytfannie możesz jednak przygotować nie tylko mięso, ale także dużą ilość innych potraw, w tym takich, które wymagają długiego czasu gotowania – posiada ona bowiem grube dno. Naczynie to jest wszechstronne i uniwersalne – możesz używać go w charakterze garnka do dań jednogarnkowych (takich jak gołąbki, leczo czy bigos), upiec w nim ciasto czy nawet chleb, oszczędzając jednocześnie czas i prąd. Brytfanna może pełnić również funkcję patelni grillowej. Umożliwia także przygotowywanie potraw bez użycia tłuszczu, co jest ogromną zaletą dla wszystkich, którzy chcą ograniczyć spożywanie tłuszczu. Dodatkowo, jeśli użyjesz brytfanny z dopasowaną pokrywką, potrawa zachowa więcej witamin i wartości odżywczych.

Brytfanna żeliwna – jedno naczynie do przyrządzenia i podania potrawy

Przede wszystkim brytfanna żeliwna zachowuje temperaturę przez długi czas. Dzięki temu nadaje się nie tylko do przyrządzania potraw, ale również do ich serwowania. Jest to dużym ułatwieniem, kiedy członkowie rodziny trochę rozminą się z porami obiadu. To także świetna opcja w przypadku trwającej kilka godzin imprezy, podczas której goście co jakiś czas dobierają sobie potrawy ze stołu. Ponieważ taka brytfanna prezentuje się niezwykle elegancko i tradycyjnie, nie musisz martwić się o wrażenia estetyczne.

Wieloletnia wytrzymałość – żeliwne naczynie będzie ci służyć przez lata

Żeliwne brytfanny zapewniają także wyjątkowo równomierne rozprowadzenie ciepła. Kolejną ich zaletą jest wysoka odporność i wytrzymałość na urazy mechaniczne, wilgoć, obtłuczenia czy zarysowanie. Możesz używać ich, stawiając bezpośrednio na palniku, czy nawet ogniu (podczas ogniska). Brytfanna żeliwna do piekarnika to doskonały zamiennik naczyń szklanych czy aluminiowych przeznaczonych do zapiekania. W kuchniach naszych babć żeliwne naczynia potrafiły przetrwać kilkadziesiąt lat i mogły być przekazywane z pokolenia na pokolenie właśnie dzięki swojej niezwykłej trwałości. Zakup takiego naczynia to więc wieloletnia inwestycja, dlatego warto rozważyć je nawet za wyższą cenę.

Brytfanna żeliwna na indukcję – czy można używać?

Brytfanka wykonana z żeliwa jest wszechstronna, co jest jej kolejnym dużym plusem. Może być używana zarówno w piekarniku, jak i na kuchence. Nadaje się zarówno na kuchenkę gazową, jak i na płytę indukcyjną. Można jej używać również na innych, mniej rozpowszechnionych typach kuchenek, takich jak kuchnie halogenowe, ceramiczne czy elektryczne. Na rynku dostępne są zarówno brytfanny wykonane z „surowego” żeliwa, tj. niepokryte emalią, jak i brytfanny emaliowane.

Jak wybrać brytfannę żeliwną? Jakie rodzaje są do wyboru?

Do wyboru masz właściwie dwa rodzaje – brytfanny z emaliowaną powłoką i te bez niej. Warto zainteresować się szczególnie tymi pierwszymi ze względu na to, że dzięki emaliowanej powłoce, będą one łatwiejsze w wyczyszczeniu. Znaczenie ma także aspekt wizualny – emaliowane naczynia prezentują się bardziej atrakcyjnie. Największą przewagą, jaką ma brytfanna żeliwna emaliowana nad naczyniem bez emalii jest to, że emalia umożliwia przyrządzanie i przechowywanie w brytfance potraw zawierających duże ilości kwasów. Kiedy naczynie jest pozbawione takiej powłoki, gotowanie czy pieczenie kwaśnych składników jest niewskazane. „Czyste” żeliwo może bowiem wchodzić w reakcje chemiczne z żywnością.

Dlaczego warto wybrać naczynie z emaliowaną powłoką?

Dzięki emaliowanej powłoce przyrządzisz bez obaw sos podlewany winem czy sos pomidorowy – zdecydowanie niepolecane do gotowania w żeliwie pozbawionym emalii. Nie musisz ciągle zastanawiać się i sprawdzać, czy daną potrawę możesz przygotować w swojej brytfance, czy jednak nie. Powłoka chroni również przed wnikaniem zapachów w głąb żeliwa, co niosłoby ryzyko, że kolejne potrawy będą nasiąkać ich smakiem czy aromatem. Emaliowane naczynie jest też prostsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymaga okresowej konserwacji tak, jak brytfanna z czystego żeliwa (tzw. sezonowania).

Jak poprawnie dbać o żeliwne naczynie, aby posłużyło ci długo?

Wybierając ten typ naczynia, nie musisz martwić się o to, czy może bezpiecznie funkcjonować na twojej kuchence – niezależnie od jej rodzaju. Musisz jednak pamiętać o poprawnej pielęgnacji tego rodzaju naczynia, jeżeli chcesz, aby rzeczywiście zostało w twojej kuchni na dłużej. Brytfanki żeliwnej bez emalii nie powinno się myć w zmywarce, ponieważ chemiczne środki dodawane do takiego zmywania (sól, nabłyszczacz, kapsułki) mogą spowodować uszkodzenie powierzchni naczynia, a także mogą wchłonąć zapach, który będzie wyczuwalny w potrawach. Modele emaliowane zaś można bez obaw umyć w zmywarce. Podczas czyszczenia należy również pamiętać, aby nie stosować silnych detergentów, szczoteczek i ostrych gąbek – zmywaków. Przecierać je należy wyłącznie przy użyciu miękkiego materiału lub delikatnego ręcznika papierowego.

Brytfanny żeliwne to bardzo uniwersalne oraz wygodne w użytkowaniu naczynia do gotowania, w których można przyrządzić różnorodne potrawy. Są również bardzo wytrzymałe, więc odpowiednio czyszczone oraz używane będą służyć przez wiele lat.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock