Skateboarding narodził się w latach 50. XX wieku w Kalifornii, ale to lata 70. były dla niego najbardziej przełomowe. Mniej więcej w tym samym czasie, w południowym Bronksie pojawił się hip-hop. Dlaczego mowa akurat o tych subkulturach? Dla skaterów liczy się dobra zabawa i pozytywne nastawienie do świata, podczas gdy hip-hopowcy to buntownicy o określonych poglądach. Choć to dwa różne środowiska, zarówno jedni, jak i drudzy cenią sobie swobodny styl życia. A on przejawia się m.in. w zamiłowaniu do jazdy na deskorolce, rolkach oraz rowerach wyczynowych.

 

Rolki, deskorolki, hulajnogi

 

Narodziny deskorolki

Hip-hopowcy nie bez powodu kojarzeni są z jazdą m.in. na deskorolce. Ale warto wiedzieć, że deski nie byłoby bez skaterów, którzy mają wiele wspólnego z… surferami. Tak, tak, skateboarding ma korzenie w słonecznej Kalifornii – surferskim raju. Gdy pogoda nie dopisywała sportowcom, radzono sobie z nudą trenując „na sucho”. Surfowanie po ulicach było możliwe dzięki desce z kółkami od wrotek. Ten wynalazek uznaje się za prototyp deskorolki, która przeszła długą drogę, aby wyglądać tak jak dziś i umożliwiać wykonywanie najbardziej skomplikowanych tricków. Szybko pokochali ją również hip-hopowcy.

Jazda na desce dawniej i dziś

Deskorolka w swojej historii miała kilka przełomowych momentów. W latach 60. XX wieku nastał prawdziwy boom na deskę. Z kolei lata 70. wiele zmieniły: wynaleziono koła z poliuretanu, narodził się też jeden z podstawowych tricków – ollie (podskok). Odwiedzanie skateparków dla wielu było codziennością, podobnie jak udział w coraz liczniejszych eventach i festiwalach dla skaterów.

Lata 90. to czas prawdziwej zajawki na deskę, która trwa do dziś. W 1995 roku odbyła się pierwsza w historii międzynarodowa impreza X-Games, która wywindowała jazdę na deskorolce do rangi sportów ekstremalnych. Obecnie wyczynowa jazda to nie tylko sposób życia, ale też sposób na życie. Profesjonalni skaterzy mogą zarabiać konkretne pieniądze, biorąc udział w zawodach, których jest coraz więcej. Sprzęt jest zaawansowany technologicznie, czego dowodem są m.in. deskorolki elektryczne.

 

Deskorolki

 

Elektryczna deskorolka – współczesny hit  

Typowa elektryczna deskorolka, która powstała już w latach 90., swoim wyglądem nie różni się od klasycznej – to tradycyjna deska, ale z napędem elektrycznym. Można sterować nią np. przy pomocy pilota Bluetooth, który pozwala zwiększać prędkość i płynnie hamować.

 

Elektryczna deskorolka longboard WORKER Smuthrider

 

Współcześnie deskorolką elektryczną nazywa się także hoverboard. Jego budowa jest mocno inspirowana tradycyjną deską, ale w odróżnieniu od niej ma dwa duże koła po bokach i jest zasilana wbudowanymi akumulatorami. Ze względu na swój wygląd często jest porównywana do lewitującej deski z filmu „Powrót do przyszłości”. W tym przypadku jest jednak zasadnicza różnica – hoverboard nie unosi się nad ziemią, ale pozwala płynnie sunąć po nawierzchni, osiągając prędkość nawet kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. To ciekawa alternatywa dla tradycyjnej deski. Jest uwielbiana przez dzieci i młodzież, ale liczne grono fanów ma także wśród dorosłych.

 

OiO, Deskorolka elektryczna, Allroad 10’ Red-Blue Fire

 

Jaka deskorolka dla początkujących?

Deskorolka bez wątpienia zajmuje najważniejsze miejsce w skateboardingu. Obecnie mamy do wyboru mnóstwo desek. Dla początkujących dorosłych najlepsza będzie skateboard (klasyczna deskorolka), niewielka fiszka albo deskorolka typu cruiser. Ta ostatnia świetnie nadaje się do jazdy po chodniku. Natomiast dla dzieci, które dopiero zaczynają naukę, polecane są dziecięce modele klasycznej deskorolki oraz fiszki.

Początkujący powinni zwrócić uwagę na:

  • długość w przedziale 71-82 mm,
  • grubość – im grubsza deska, tym lepiej,
  • twardość kółek, najlepiej 99A,
  • rozmiar kółek w przedziale 53-55 mm (uznawane są za najbardziej uniwersalne),
  • łożyska – najlepiej ABEC-3 lub ABEC-7.

 

DESKOROLKA CR3108SA MOUNTAIN NILS EXTREME

 

Dla kogo hulajnoga?

Wśród pojazdów kultury hip-hopowej na uwagę zasługuje także hulajnoga. Skonstruowano ją w XIX wieku i już wtedy cieszyła się ogromną popularnością. W połowie XX wieku została wyparta przez deskorolkę. Dziś ponownie wraca do łask.

Tradycyjne hulajnogi rekreacyjne przeznaczone do wolnej jazdy po mieście są odpowiednie dla każdego. W przypadku maluchów idealne będą modele z 3 kółkami.

Hulajnogi transportowe i elektryczne od kilku lat biją wszelkie rekordy popularności wśród środków transportu wykorzystywanych w mieście. Hulajnoga transportowa ma większe koła, natomiast elektryczna pozwala bez wysiłku osiągnąć prędkość 20-30 km/h.

Jednak w kulturze hip-hopowej to hulajnoga wyczynowa zajmuje najważniejsze miejsce. Chodzi bowiem nie o szybki dojazd do biura, ale o wykonywanie najbardziej spektakularnych tricków na rampie. Wyróżnia ją wzmocniona konstrukcja i najczęściej brak regulacji wysokości oraz możliwości składania.

 

Spokey, Hulajnoga wyczynowa, REVERT BASIC STEP ONE

 

Rolkowe szaleństwo

Historia rolek może wydawać się zaskakująca. Pierwsza wzmianka na ich temat pochodzi z XVII wieku. W XVIII wieku stanowiły alternatywę dla łyżew, a w XIX pojawiły się wrotki jako udoskonalona wersja rolek. Dzięki dodatkowej parze kółek na gumowym zawieszeniu łatwiej się na nich jeździło i skręcało. Ale prawdziwe rolkowo-wrotkowe szaleństwo to wiek XX, otwierano wtedy kolejne tory, a od lat 70. modna stała się jazda w rytmie disco. Jednocześnie rolki zyskiwały popularność jako forma sportu, również wyczynowego. Okazało się, że można robić na nich tak samo spektakularne tricki na rampie, jak na deskorolce czy hulajnodze wyczynowej.

Dziś do wyboru mamy rolki rekreacyjne/fitness, dziecięce, agresywne, szybkościowe, hokejowe. Różnią się przede wszystkim rodzajem kółek i stopniem sztywności. Do jazdy w skateparku najlepsze będą rolki agresywne – ich małe, twarde kółka są zwrotne i pozwalają wykonywać skoki oraz ślizgi po poręczach, murkach czy rampach. Ogromną popularnością cieszą się także zawody np. freestyle’owe, podczas których można udowodnić swoją zręczność i szybkość. Dziś rolki to dla wielu także idealny środek transportu.

 

Rolki

 

Rowery wyczynowe

Rower BMX, czyli Bike Moto X ma koła o szerokości 20 lub 24 cali, małe siodełko, wzmocnioną ramę, tylny hamulec ręczny i szereg innych charakterystycznych cech. W praktyce BMX to rower wyczynowy, który pozwala wykonywać najbardziej spektakularne tricki na torze z przeszkodami. Wyróżnia się sportowym wyglądem w modnym, nowoczesnym stylu.

To pojazd popularny w kulturze hip-hopowej, którym raczej nie pojedziesz do pracy albo po zakupy, ale zaprezentujesz się na nim np. podczas zawodów BMX freestyle w ramach corocznej, międzynarodowej imprezy sportów ekstremalnych X-Games. Wybierając rower wyczynowy, kieruj się przede wszystkim swoim wzrostem, dobierając odpowiedni rozmiar ramy i kół. Dzięki temu jazda będzie bardziej komfortowa, a tym samym pozwoli ci na więcej spektakularnych tricków.

 

Total BMX, Rower BMX, Total Killabee Black Orange 20

 

Teraz już wiesz, że pojazdy kultury hip-hopowej mają wiele wspólnego z twoją codziennością, nawet jeśli daleko ci do stylu życia skaterów.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock