Jak zaczęło się bieganie z wózkiem? 

Taka forma aktywności stała się prawdopodobnie najpierw popularna w USA. Tam początkowo biegano ze zwykłymi, 4-kołowymi wózkami. Nie było to jednak ani najwygodniejsze, ani najbardziej bezpieczne. Taki sport wymagał bardzo dokładnego zaplanowania trasy. Wózki tego typu nie nadają się do biegania po jakichkolwiek nierównościach. Dopiero z czasem, gdy rosła popularność tej aktywności, producenci zaczęli wychodzić rodzicom naprzeciw, tworząc wózki dostosowane do hobby świeżo upieczonych rodziców. Z czasem moda na bieganie z maluchami zaczęła pojawiać się i w Polsce. Na szczęście dla nas, wtedy już mogliśmy korzystać z dobrodziejstw specjalnie zaprojektowanych „pojazdów”.


Szukasz więcej informacji na temat aktywności po porodzie? Przeczytaj te artykuły:


Kiedy warto zacząć biegać z wózkiem? 

Najlepiej zacząć wtedy, kiedy twoje dziecko będzie w stanie samodzielnie siadać. Zwykle ma to miejsce w 6. miesiącu życia, ale zdarza się również nieco wcześniej lub później. Większość wózków dziecięcych sportowych jest dostosowana do siedzących maluchów i takie najłatwiej kupić.

Nigdy nie biegaj ze zwykłą spacerówką. To niebezpieczne 

Jeśli przechodzi ci przez myśl, aby na początek sprawdzić swoich sił i wykorzystać zwykłą spacerówkę, lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Klasyczne pojazdy tego typu są bardzo wygodne w trakcie spacerów po mieście, ale używanie ich do biegania jest niebezpieczne. Wózek do biegania jest do tego dostosowany. Zwykła spacerówka będzie zaś bardzo chybotliwa i niewygodna. Wózek ma bezproblemowo sunąć przed tobą. Najlepiej też, gdy podczas treningu używasz jednej ręki. Dlatego spacerówki, które zwykle posiadają trzy koła będą bardzo niestabilne. Nawet najmniejszy kamyk na trasie może spowodować ich wywrócenie się, co z kolei może doprowadzić do tragedii. Dlatego też pod żadnym pozorem nie używaj zwykłej spacerówki do biegania z dzieckiem!

Co zwykle zawiera wózek do biegania? 

Właściwie wszystkie dostępne na rynku modele są wyposażone w hamulec nożny, dzięki czemu szybko będziesz w stanie zatrzymać wózek biegowy, gdy  zajdzie taka potrzeba. Zawsze mają także pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa i daszek, który osłoni dziecko przed słońcem. Mają też trzy koła, ale co jest charakterystyczne: to przednie można bez problemu zablokować. Standardem jest też kosz na zakupy. W końcu nikt nie powiedział, że w trakcie treningu nie można przy okazji wstąpić do sklepu! To podstawowe elementy, które posiada standardowy wózek do biegania z dzieckiem.

 

Dziecko i mama: Wózki sportowe i akcesoria

 

Hamulec ręczny to podstawa takiego wózka 

Dla wielu początkujących rodziców-biegaczy hamulec ręczny wydaje się tylko zbędnym dodatkiem. W końcu biegamy powoli i rytmicznie, przez co bez problemu kontrolujemy prędkość wózka rękami. Jeśli jednak tylko nabierzesz trochę wprawy, prędko odkryjesz, że to jednak jest całkiem potrzebny dodatek. Zwłaszcza, jeśli mieszkasz na górzystych terenach. W końcu trudniej utrzymać pojazd kołowy w ryzach, gdy ten nagle zaczyna uciekać w trakcie biegu z górki! Dlatego też wózki dziecięce do biegania są w nie coraz częściej wyposażane.

Wózek tylko do biegania, czy też do codziennego użytkowania? 

Nim kupisz taki wózek, warto dobrze zastanowić się, do czego ma służyć. Chcesz z nim tylko biegać i trenować? Wtedy najlepiej zrobisz, wybierając model o sztywnej konstrukcji z dużymi, stabilnymi kołami. Z takim nawet maraton nie będzie straszny! Jeśli chcesz mieć możliwość także wygodnych spacerów z dzieckiem, wybierz model z możliwością blokowania przedniego koła. A może lubisz też inne sporty? Wtedy wózek biegowy wielofunkcyjny może okazać się zdecydowanie lepszym wyborem. Może pełnić rolę na przykład przyczepki rowerowej. Takie pojazdy są zwykle większe niż standardowe i zwykle sprawnie się składają.

 

Thule, Chariot Sport 1 + zestaw do joggingu, Wózek do biegania/Przyczepka rowerowa, Czarny

 

Wózek biegowy Thule: różnorodność modeli! 

Marka Thule ma w swojej ofercie całą gamę pojazdów do biegania z dzieckiem. Wózek Thule Urban Gilde występuje w wielu przyjemnych dla oka kolorach. Posiada dużo poziomów regulacji budki i regulowany uchwyt, a w zestawie dołączona jest moskitiera, co może okazać się kluczowe, gdy chcesz biegać w miesiącach letnich. W najnowszej wersji tego modelu można znaleźć również regulowany ręczny hamulec typu Twist. Dzięki niemu wybierzesz się ze swoim dzieckiem także na rolki! A jeśli chcesz mieć tylko jeden wózek, możesz do niego dokupić gondolę oraz adapter do fotelika samochodowego.

 

Thule, Urban Glide 2, Wózek do biegania podwójny, Double Jet Black

 

Sprawdź również wózki wielofunkcyjne 

Jeśli uprawiasz też inne sporty, rozważ wykorzystanie wózka biegowego Thule Chariot Cross lub Chariot. Ten pierwszy jest docelowo bardziej dostosowany do pełnienia roli przyczepki do roweru, a drugi doskonale sprawdzi się w trakcie biegania, ale można doczepić go także do jednośladu. Obydwa sprawdzą się świetnie w trakcie rodzinnych wycieczek, np. w góry lub nad morze. Dostępne są w licznych kolorach, podobnie jak wózek Thule Urban Gilde. Wśród innych popularnych modeli tego typu znajdziemy pojazd firmy BabyMaxi – +Jogger. On także cechuje się wielofunkcyjnością.

 

Thule, Chariot, Zestaw do joggingu Sport/Cross/Lite

 

Co można dokupić do wózka do biegania? 

Sam wózek to czasem za mało. Jeśli czujesz, że czegoś ci brakuje, sprawdź jakie gadżety możesz dokupić. Przydatne mogą okazać się uchwyty na kubek, w które sprawnie wejdą też butelki z filtrem. Dzięki temu zawsze będziesz mógł mieć przy sobie wodę dla siebie i dziecka. Możesz kupić także podparcie dla małego dziecka albo dodatkowy pałąk.

 

Thule, Chariot, Konsola do wózków podwójnych

 

Dobierając odpowiedni wózek, gwarantujesz swojemu dziecku bezpieczeństwo, a sobie możliwość uprawiania ulubionego sportu. Wybierz najlepszy dla siebie model i ciesz się ruchem na świeżym powietrzu ze swoją pociechą!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock