Spis treści:

  1. Cykl „Wojownicy” – autorzy
  2. Jak czytać serie „Wojownicy”?
  3. „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie
  4. „Nowa przepowiednia” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie
  5. „Potęga trójki” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie
  6. „Życzenie liściastej sadzawki” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie
  7. „Świt klanów” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie

Powieści, nowele, a nawet mangi – zbiór tytułów osadzonych w uniwersum Wojowników już teraz jest wyjątkowo imponujący, a przecież wciąż nie został zamknięty. Jeśli planujecie sięgnąć po którąś z historii tej hitowej serii albo po przeczytaniu jednego z tomów zastanawiacie się co dalej – mamy dla was kilka wskazówek.

 

Pierwsza bitwa. Wojownicy. Świt klanów. Tom 3 Autor:Hunter Erin

 

Cykl „Wojownicy” – autorzy

Na początku jednak warto odpowiedzieć na pytanie, czemu właściwie zajmujemy się tym nietuzinkowym uniwersum. Otóż „Wojownicy” są w literackim świecie zjawiskiem wyjątkowym. Zacznijmy od tego, że nazwisko „Erin Hunter”, jakim podpisane są kolejne odsłony cyklu to pseudonim. Nie kryje się jednak za nim konkretna osoba, jak w przypadku Stephena Kinga i Richarda Bachmana albo Remigiusza Mroza i Ove Løgmansbø. Erin Hunter to w rzeczywistości wspólny pseudonim dla początkowo czterech, a przez lata kolejnych autorek odpowiedzialnych za perypetie kocich bohaterów. Z kolei za mangi w uniwersum „Wojowników” odpowiedzialny jest Dan Jolley.

Początkowo zlecenie napisania fantastycznej książki, której bohaterami będą koty, otrzymała Victoria Holmes. Chociaż pisarka pałała miłością do tych zwierząt, nie czuła się dobrze w klimatach fantasy. Dlatego Holmes poprosiła o pomoc w napisaniu powieści Kate Cary. Przy trzeciej odsłonie cyklu do grona pisarek posługujących się pseudonimem Erin Hunter dołączyła Cherith Baldry, a następnie Tui T. Sutherland. Z czasem do kociego projektu dołączyły również Clarissa Hutton, Inbali Iserles, Rosie Best, Kasey Widhalm oraz do 2020 roku Gillian Philip.

Oprócz zbiorowej pracy kreatywnej, „Wojownicy” cieszą się ogromną popularnością z racji nietypowych postaci. Oczywiście zwierzęcy bohaterowie nie są w tym przypadku wyjątkiem, jednak osadzenie wydarzeń i perypetii w świecie kotów okazało się na tyle oryginalnym zabiegiem, że książki szybko zyskały rozgłos. Autorki zadbały również o szereg rozwiązań światotwórczych, dzięki którym nawet mimo kilkudziesięciu tomów historie kocich klanów rzadko bywają wtórne i nudne. Co ciekawe, swój sukces kontynuowały wydając serie poświęcone innym zwierzętom, jak chociażby psia „Sfora” czy cykl, którego bohaterami są niedźwiedzie.

 

Czwarty Uczeń. Wojownicy. Omen gwiazd. Tom 1 Autor:Hunter Erin

 

Jak czytać serie „Wojownicy”?

Świat kotów w książkach z serii „Wojownicy” jest pełen „ludzkich” problemów. Koty tworzą społeczności – klany, mają swoje wierzenia oraz kultywują dawne tradycje. Dochodzi tu do sporów i walk o władzę. W większości tytułów główną rolę odgrywają przedstawiciele pięciu klanów: Pioruna, Rzeki, Wiatru, Cienia, Nieba i Krwi.

Pierwsza seria „Wojowników” ukazała się w USA w 2003 roku. Dawniej, kiedy wspomniany Stephen King tworzył pod pseudonimem, robił to, żeby móc wydawać więcej niż jedną książkę rocznie. W przypadku projektu Erin Hunter nie było takiego problemu i już w 2004 roku gotowa była pierwsza seria, na którą składa się sześć powieści.

W kolejnych dwóch latach autorki wydały drugą serię „Nowa przepowiednia” (6 tomów), a do 2012 roku premierę miały dwie kolejne: „Potęga trójki” oraz „Omen gwiazd”. Każda z nich zawierała 6 tomów. Mamy już więc 24 powieści, a to tylko podstawowa część ogólnej twórczości projektu „Erin Hunter”.

Warto również zaznaczyć, że równie liczna grupa książek nie została jeszcze wydana w Polsce, ale w ofercie Empiku dostępne są anglojęzyczne wydania. Przetłumaczono również część mang Dana Jolleya, niektóre tzw. superedycje, nowele oraz część nowszych serii. Dlatego też w naszym poradniku, jak czytać serie „Wojownicy”, skupimy się na książkach, które mają polskie wydanie.

 

   Ogień i lód. Wojownicy. Tom 2 Autor:Hunter Erin

 

„Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie

W przypadku wielu książkowych serii zaleca się lekturę zgodnie z chronologią wydarzeń w poszczególnych tomach, nierzadko w oderwaniu od kolejności wydawania przez autora, czy jak w tym przypadku – autorek. „Wojownicy” są pod tym względem nieco bardziej skomplikowanym przypadkiem. I ile co do reguły lepiej trzymać się fabularnej chronologii, o tyle nie warto zaczynać przygody z kocimi klanami od serii piątej „Świt klanów”, będącej prequelem, opowiadającym o genezie starożytnych plemion, które z czasem musiały rozdzielić się, dając początki znanym z wcześniejszych serii klanom.

Fabularnie wydane dotąd w Polsce trzy tomy „Świtu klanów” nie są bezpośrednio powiązane wydarzeniami z którymkolwiek z wcześniejszych tomów i można czytać je w dowolnej kolejności podobnie jak „Przewodniki po terenie”, które przedstawiają kulisy świata „Wojowników” (książki nie miały jeszcze premiery w naszym kraju).

Jak zatem zabrać się do obszernego zbioru książek z uniwersum „Wojowników”? Kolejność czytania najlepiej rozpocząć od pierwszych tomów, które w USA ukazały się w 2003 roku. Będzie to zatem pierwotna seria „Wojownicy”, a w niej sześć następujących tomów:

  1. Ucieczka w dzicz
  2. Ogień i lód
  3. „Las tajemnic”
  4. „Cisza przed burzą”
  5. „Niebezpieczna ścieżka”
  6. „Czarna godzina”

 

Czarna godzina. Wojownicy. Tom 6 Autor:Hunter Erin

 

Zanim przejdziemy do „Nowej przepowiedni”, można zrobić sobie małą przerwę na kilka pozycji, które rozgrywają się między pierwszą a drugą serią. Wymienić tu można takie tytuły jak:

  • manga „Bicz. Początek legendy”
  • superedycja „Misja Ognistej Gwiazdy”
  • superedycja „Przepowiednia Błękitnej Gwiazdy”
  • nowela „Przekleństwo gęsiego pióra”
  • superedycja „Tajemnica Żółtego Kła”
  • nowela „Zemsta Klonowego Cienia”
  • superedycja „Odwet Wysokiej Gwiazdy
  • superedycja „Obietnica Krzywej Gwiazdy”
  • nowela „Osąd Czarnej Stopy”

Poszczególne tomy można czytać w dowolnej kolejności, gdyż fabuła nie łączy się między nimi bezpośrednio. Inaczej jest w przypadku „Misji Ognistej Gwiazdy”. Wydarzenia z tego tomu kontynuowane są w trzech tomach mangi: „Zmącony spokój”, „Klan w potrzebie” oraz „Serce wojownika”. Do wspomnianej superedycji nawiązują również nowela „Tułaczka Chmurnej Gwiazdy” oraz powieść „Przeznaczenie Klanu Nieba”.

 

   Bicz. Początek legendy. Wojownicy. Manga. Tom 1 Autor:Hunter Erin

 

„Nowa przepowiednia” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie

Następnie można zabrać się za drugą serię, czyli „Nową przepowiednię”. W jej skład wchodzi tradycyjnie 6 powieści, niemniej po trzecim tomie można dodać do lektury także trzy tomy mangi. Pełna kolejność prezentuje się zatem następująco:

  1. „Północ”
  2. „Wschód księżyca”
  3. „Świt”
  4. manga „Ucieczka w las”
  5. manga „Szukając schronienia”
  6. manga „Powrót do klanów”
  7. „Blask gwiazd”
  8. „Zmierzch”
  9. „Zachód słońca”

 

Blask gwiazd. Wojownicy. Nowa Przepowiednia. Tom 4 Autor:Hunter Erin

 

„Potęga trójki” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie

W dalszej kolejności można sięgnąć bezpośrednio po trzecią serię, zatytułowaną „Potęga trójki”. Tutaj również fabułę dopełniają trzy tomy mangi, zatem całość można przeczytać w kolejności:

  1. Widzenie
  2. manga „Zagubiony wojownik”
  3. manga „Schronienie wojownika”
  4. manga „Powrót wojownika”
  5. „Mroczna rzeka”
  6. „Wyrzutek”
  7. „Zaćmienie”
  8. „Długie cienie”
  9. „Wschód słońca”

 

Widzenie. Wojownicy. Potęga Trójki. Tom 1

 

„Życzenie liściastej sadzawki” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie

Fabularnym pomostem między trzecią a czwartą serią jest nowela „Życzenie liściastej sadzawki”, po której można już śmiało zabrać się za serię „Omen Gwiazd”. W tym przypadku oprócz sześciu podstawowych powieści warto sięgnąć również po nowelę „Omen Mglistej Gwiazdy”. Kolejność czytania „Wojowników” w tej serii wygląda zatem następująco:

  1. „Czwarty uczeń”
  2. „Przemijające echa”
  3. nowela „Omen Mglistej Gwiazdy”
  4. „Szepty nocy”
  5. „Znak księżyca”
  6. „Zapomniana wojowniczka”
  7. Ostatnia nadzieja

 

Ostatnia nadzieja. Wojownicy. Omen gwiazd. Tom 6 Autor:Hunter Erin

 

„Świt klanów” – „Wojownicy” – kolejność czytania chronologicznie

W przypadku piątej serii „Świt klanów” polskojęzyczne wydanie miały dotąd trzy pierwsze tomy. Wróćmy jednak do „Omenu Gwiazd”. Uzupełnieniem tej serii mogą być nowela „Milczenie Gołębiego Skrzydła” oraz superedycja „Próba Wroniego Pióra”. Z kolei „Świt klanów” można czytać na dowolnym etapie lektury całego cyklu, gdyż jest to prequel całej historii. Ważne jedynie, aby zachować kolejność wewnątrz serii, która przedstawia się tak:

  1. „Szlak słońca”
  2. „Uderzenie pioruna”
  3. „Pierwsza bitwa”

 

Uderzenie Pioruna Autor:Hunter Erin

 

Na tłumaczenie czekają kolejne serie, które łącznie składają się na kilkadziesiąt kocich historii.  Wieści o nowych tomach „Wojowników” możecie wypatrywać w sekcji Czytam.