Dla wielu osób zapach jest traktowany niemal jak element stroju, swoista kropka nad „i”, sposób na poprawę humoru i źródło przyjemnych doznań olfaktorycznych. Do wyszukiwania i eksperymentowania z nowymi zapachami zachęca też bogaty wybór produktów dostępny w sklepach. Niestety, wysokie ceny perfum mogą skutecznie zniechęcić do zakupu. Dlatego dobrym kompromisem jest wybór wody toaletowej czy perfumowanej w ulubionym zapachu, która nie narazi nas na tak duży wydatek.
Perfumy a woda perfumowana i inne produkty
Perfumy powstają na bazie olejków roślinnych, rozcieńczanych w etanolu. Destylacji zapachu poddawane są zarówno kwiaty, jak i owoce, kory drzewne, liście, zioła czy składniki pochodzenia zwierzęcego, jak choćby piżmo. Wszystkie składane są następnie w kompozycję, która składa się na perfumy. Piramida zapachowa każdego produktu składa się z trzech warstw – nut głowy, nut serca oraz nut bazowych. Pierwsze uwalniają się tuż po rozpyleniu, drugie – dopiero po kilku godzinach na skórze czy odzieży, a trzecie nawet po kilkunastu.
Nie jest to wyłącznie cecha charakterystyczna perfum damskich – również wody perfumowane i toaletowe mają swoje piramidy zapachowe i stopniowo uwalniają nuty. Różnica tkwi w stężeniu substancji zapachowych, które w przypadku perfum jest zdecydowanie większe. Dlatego wody perfumowanej i toaletowej używa się zazwyczaj w większych ilościach i częściej – choć nie jest to regułą. Niektórym bardzo intensywna woń perfum po prostu przeszkadza i wolą wybrać „lżejsze” odpowiedniki. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy woda toaletowa to perfumy, odpowiedź brzmi: nie, jednak jest to bardzo zbliżony produkt, który różni się od perfum przede wszystkim stężeniem.
Woda toaletowa a woda perfumowana – różnice
Warto pamiętać, że tych pojęć nie stosuje się wymiennie. Woda toaletowa i woda perfumowana to produkty o różnych stężeniach substancji zapachowych. W wodzie perfumowanej nie przekracza ono 25%, a minimalna jego wartość wynosi 10%. Woda toaletowa jest znacząco słabsza – stężenie substancji zapachowych w takim produkcie wynosi zaledwie 5 do 10%.
Na etykietach produktów zapachowych można często spotkać się ze skrótami, określającym ich kategorię. W przypadku wody perfumowanej jest to edp (eau de parfum), a toaletowej – edt (eau de toilette). Warto zwrócić na to oczywiście uwagę, wybierając określony kosmetyk. Jednak już cena może zasygnalizować, że masz do czynienia z wodą toaletową – bywa ona nawet o połowę tańsza od perfumowanej.
Edp czy edt – co wybrać?
Zastanawiasz się, który wariant wybrać? Wiele zależy od tego, w jaki sposób zamierzasz używać produktu. Jeśli zależy ci, by zastępował perfumy i utrzymywał się na skórze możliwie jak najdłużej, znakomitym pomysłem będzie wybór wody perfumowanej, która świetnie substytuuje najdroższy możliwy wariant. Przy właściwym stosowaniu, taki produkt utrzymuje się na skórze przez kilkanaście godzin, uwalniając kolejno nuty głowy, serca i bazy.
Woda toaletowa również ma głęboki zapach o wielu warstwach, jednak znika on znacznie szybciej i jest mniej intensywny. W jej przypadku, nuty głowy są bardzo wyczuwalne, a kolejne trudniej już wyczuć właśnie z uwagi na łatwe ulatnianie się i mniejsze stężenie substancji zapachowych. Dlatego taki produkt lepiej sprawdza się jako mgiełka do ciała, odświeżający środek zapachowy, który można stosować nawet co kilka godzin.
Woda perfumowana – wprawka do perfum
Świetnym pomysłem, jeśli chcesz dopiero wypróbować zapach, będzie wybór wody perfumowanej o zawartości substancji zapachowych w granicach 10-25%. Rzecz jasna, w drogeriach można skorzystać również z testerów, jednak jeśli chcesz naprawdę przekonać się, czy zapach to strzał w dziesiątkę, warto wypróbować produkt większą ilość razy i dłużej ponosić go na skórze. Dlatego woda perfumowana może być przygotowaniem do inwestycji w perfumy, zawierające powyżej 25% substancji zapachowych.
Dzięki temu, że woda perfumowana czy toaletowa jest bardziej przystępna cenowo niż prawdziwe perfumy, możesz również zainwestować w kilka zapachów i stosować je wymiennie. Wiele osób ma na półce co najmniej kilka produktów, które stosuje w zależności od okazji i nastroju. Najczęściej są to właśnie wody perfumowane i toaletowe.
Warto pamiętać, że oprócz wody toaletowej i perfumowanej, na rynku można znaleźć również wodę kolońską i wodę po goleniu. Ta pierwsza ma stężenie od 3 do 5% olejków zapachowych, a druga – od 2 do 4%.
Jak przedłużyć trwałość zapachu?
Aby przedłużyć utrzymywanie się zapachu na skórze, warto zastosować kilka tricków. Pierwszym z nich jest stosowanie produktu w najłatwiej rozgrzewających się obszarach ciała – na szyi, w pachwinach, na nadgarstkach czy kostkach. Kolejny to stosowanie tłustego podkładu pod zapach w postaci kremu, który przedłuża trwałość zapachu, stając się jego nośnikiem. Innym doskonałym sposobem, który przy okazji przyczyni się do poprawy wyglądu skóry, jest intensywne jej nawilżanie - na dobrze nawilżonej skórze zapachy utrzymują się dłużej.
Przy wybieraniu zapachów warto pamiętać o rozróżnieniu pod kątem stężenia substancji zapachowych. Często oznaczenia są umieszczane na kosmetykach niewielkim drukiem, przez co łatwo o pomyłkę. Dobrze dobrane perfumy powinny spełniać twoje wymagania nie tylko pod kątem kompozycji, ale też intensywności.
Więcej porad znajdziesz w Pasji Poradniki.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)