Zanim powiemy o konkretnych parametrach, warto zwrócić uwagę na najważniejszą cechę trymerów wielofunkcyjnych. Wiele osób zachłyśniętych ilością nowoczesnych urządzeń zapomina o tym, że zajmują one cenne miejsce. Tymczasem jeden trymer wyposażony w szereg akcesoriów pozwala przeprowadzić kompletną stylizację zarostu. Co więcej, spora część urządzeń tego typu daje także możliwość przycinania włosów w nosie, uszach, a nawet miejscach intymnych.
Jedno urządzenie zastępuje na dobrą sprawę połowę arsenału zakładu barberskiego. Możesz się także zastanawiać, dlaczego w takim razie nie skorzystać z golarki z regulacją długości strzyżenia. Tego typu sprzęty są większe, mniej wygodne w obsłudze i posiadają szerzej rozstawione ostrza przeznaczone do ścinania włosów. W efekcie stylizacja za ich pomocą jest dużo trudniejsza.
Końcówki do trymera wielofunkcyjnego – które się przydadzą?
-
Trymer do brody
Trymer wielofunkcyjny wybieramy po to, aby nie musieć korzystać z wielu urządzeń. Pozostaje pytanie, jakie sprzęty możemy zastąpić jednym modelem? Producenci oferują najróżniejsze końcówki. Najczęściej jako bazę wykorzystuje się trymer do brody wyposażony w nasadki regulujące lub wbudowaną regulację długości przycinania zarostu. Końcówki powinny posiadać grzebienie dające możliwość równoczesnego ścinania i modelowania włosów twarzy. W takie nasadki został wyposażony trymer do brody Braun BT3242.
-
Trymer do bikini
Oprócz podstawowej końcówki w zestawie możemy znaleźć specjalną nasadkę z grzebieniem zmieniającą urządzenie w trymer do ciała. W niektórych dołączona jest nasadka wyposażona w głowice z innymi ostrzami lepiej sprawdzającymi się w przycinaniu włosów na takich partiach ciała jak klatka piersiowa czy pachy. Odpowiednie końcówki mogą także służyć do delikatnego modelowania owłosienia w miejscach intymnych, co zmienia nasz sprzęt w trymer bikini.
-
Trymer do nosa, brwi i uszu
Dobrze zwrócić uwagę, czy w zestawie znajdują się charakterystyczne małe końcówki, które pozwolą nam wykorzystać trymer do brwi, nosa i uszu. W pierwszym przypadku potrzebne będą nasadki przypominające małą brzytwę. W drugim będziemy mieć do czynienia z niewielkim walcem z otworami, przez które włoski dostają się do obrotowego ostrza. Trymowanie brwi oraz włosów w nosie czy uszach wymaga dużej precyzji i jest możliwe praktycznie tylko z pomocą wspomnianych końcówek.
Jakie zasilanie trymera wielofunkcyjnego jest najlepsze?
Możemy wyróżnić cztery główne typy zasilania trymerów: bateryjne, akumulatorowe, sieciowe i akumulatorowo-sieciowe. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Wykorzystanie baterii wiąże się zazwyczaj z niższą ceną urządzenia, takie trymery doskonale nadają się dla podróżujących osób. Nie trzeba bowiem przejmować się dostępem do sieci elektrycznej. Jednak warto mieć na uwadze fakt szybszego rozładowywania się urządzenia. W efekcie osłabione baterie mogą prowadzić do nierównej pracy ostrzy lub do wyczerpania się baterii w trakcie pielęgnacji.
Podobne zalety i wady posiadają modele akumulatorowe. Jednak w tym przypadku po wyczerpaniu źródła zasilania można je po prostu doładować. Trzeba natomiast mieć świadomość, że większość takich trymerów nie może pracować w czasie ładowania. Właśnie dlatego dobrze przed zakupem sprawdzić czas pracy trymera zarówno zasilanego akumulatorami, jak i bateriami. Rozwiązaniem powyższych problemów są modele sieciowe i akumulatorowo-sieciowe. Pierwsze wymagają stałego podłączenia do gniazdka, a drugie oferują hybrydowe zastosowanie i mogą pracować bezprzewodowo oraz w czasie ładowania.
Na co zwrócić uwagę wybierając trymer wielofunkcyjny?
Wiemy już, że trymer wielofunkcyjny powinien posiadać szereg końcówek, tak by spełniał jednocześnie funkcję trymera do ciała, nosa, uszu czy brwi. Im więcej takich elementów, tym lepiej, ale jest też kilka uniwersalnych cech, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę, wybierając urządzenie.
- Jakość ostrzy – zarówno w przypadku trymerów, jak i golarek najistotniejsze są ostrza. Warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego są wykonane, oraz ilość nasadek z zastępczymi głowicami tnącymi. Część modeli oferuje funkcję samooliwienia, co eliminuje potrzebę samodzielnej konserwacji. Funkcja ta wpływa znacząco na komfort pracy z trymerem.
- Regulacja długości – najistotniejszą rolą trymera jest możliwość stylizacji zarostu według naszych preferencji, dlatego obowiązkowa będzie regulacja długości strzyżenia. Ta może działać za pomocą mechanizmu sterowanego suwakiem lub pokrętłem albo za pośrednictwem wymiennych nasadek.
- Zasilanie – wspomniałem powyżej, jakie wersje zasilania występują w trymerach. Wybór modelu na baterie, z zasilaniem akumulatorowym lub sieciowym zależy od sposobu, w jaki będzie wykorzystywany sprzęt. Czy ma on być narzędziem domowym, czy towarzyszyć w podróżach? Ten aspekt warto dobrze przemyśleć.
- Wodoszczelność – dzięki wodoszczelnym konstrukcjom można swobodnie korzystać z trymera (np. pod prysznicem) i bez obaw kłaść go na mokrych powierzchniach. Ta cecha wpływa nie tylko na komfort użytkowania sprzętu, ale też zwiększa bezpieczeństwo.
Powyższe cechy trymerów pełnią naprawdę istotną funkcję w ich użytkowaniu. Wpływają bezpośrednio na jakość pielęgnacji zarostu. Jeśli na zakup urządzenia możemy przeznaczyć większy budżet, warto zwrócić uwagę na wszystkie dodatkowe gadżety. Nowoczesny trymer może być wyposażony np. w wyświetlacz pozwalający na kontrolę trybów pracy lub poziomu naładowania akumulatora. Bardziej rozbudowane modele posiadają laserowe wskaźniki ułatwiające wymodelowanie zarostu oraz czujniki dostosowujące pracę ostrzy do konkretnego typu zarostu.
Jaki trymer wielofunkcyjny kupić?
Dużą popularnością cieszą się produkty takich marek jak Philips, Braun, Wahl czy Remington. Każda z firm posiada doświadczenie w projektowaniu i produkcji tego typu urządzeń, więc kwestia wyboru skupia się na dostępnych funkcjach, dodatkowych opcjach i cenie. Na szczęście trymery wielofunkcyjne stały się tak popularne, że bez problemu znajdziesz model odpowiadający twoim potrzebom oraz budżetowi.
Więcej poradników znajdziesz w dziale AGD.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)