Mecz piłkarski Meksyk - Brazylia zainauguruje 19. września 51. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Mecz, dodajmy, odwzorowany za pomocą... dźwięków orkiestry. Nie bez przyczyny właśnie to wydarzenie rozpocznie festiwal, jednym z dominujących nurtów muzycznych tegorocznej Warszawskiej Jesieni będzie bowiem twórczość kompozytorów z Hiszpanii, Portugalii i Ameryki Łacińskiej. Drugi ważny wątek festiwalu to muzyka Karlheinza Stockhausena, który obchodzi w tym roku 80. urodziny.
Prawykonania i inne imprezy, czyli trochę statystyki
Podczas Warszawskiej Jesieni, która będzie trwała do 27. września, zaplanowano w sumie 22 imprezy: 4 koncerty symfoniczne, 2 koncerty kameralne, nocny recital organowy, performance, spektakl audiowizualny, koncert muzyki elektronicznej oraz instalację. Podczas 9-dniowej imprezy będzie można usłyszeć kompozycje blisko 90 twórców z całego świata, w tym 17 polskich utworów. W programie znalazło się 15 światowych prawykonań kompozycji, z których 11 powstało na zamówienie organizatorów Warszawskiej Jesieni.
Festiwal odwiedzi w sumie 18 kompozytorów zagranicznych, którzy wezmą udział w prezentacji swoich utworów.
Flamenco na orkiestrę i instrumenty elektroniczne
Dwa różne programy z muzyką twórców hiszpańskich i polskich - symfoniczny i kameralny - przedstawi Orkiestra Radia i Telewizji z Madrytu pod dyrekcją Arturo Tamayo. Gośćmi Warszawskiej Jesieni będą także zespoły Barcelona 216 i Plural z Madrytu oraz Sond' Ar-te Electric z Lizbony, grupa dokonująca fuzji muzyki instrumentalnej z elektroniką.
Po raz pierwszy w Polsce wystąpią słynni muzycy flamenco: gitarzysta Juan Manuel Cañizares oraz cantaor Arcángelo, którzy wystąpią jako soliści w orkiestrowych utworach Mauricia Sotelo. Sotelo oraz Jose Maria Sánchez-Verdú to wyróżnione postaci tegorocznego festiwalu, oryginalni twórcy łączący nowoczesny język dźwiękowy z tradycją muzyki flamenco, arabskiej i żydowskiej, tak silnie obecnej w kulturze półwyspu iberyjskiego. Sánchez-Verdú przedstawi m. in. utwór "Maqbara", który napisał na orkiestrę i głos innego sławnego śpiewaka - Marcela Pérèsa, specjalizującego się m. in. w interpretacji chorału kościoła rzymskiego średniowiecznej Hiszpanii pod panowaniemarabskim. Utwór i śpiewaka usłyszeć będzie można na finałowym koncercie festiwalu.
Mecz piłkarski i pilot-kompozytor, czyli więcej niż muzyka
W programie tegorocznego festiwalu znalazły się nietypowe dla tego typu imprezy wydarzenia, na przykład... mecz piłkarski - konkretnie Meksyk-Brazylia rozegrany podczas mistrzostw FIFA w 1999 roku - odwzorowany za pomocą dźwięków orkiestry (Inguesu Enrico Chapeli w koncercie inauguracyjnym), instalacja Andrei Pensado i Grega Kowalskiego "Pamięć zwierciadła", w której każdy, za pomocą laserowego pilota, będzie mógł skomponować własny utwór audiowizualny, czy wreszcie projekt "Kwartludiumi beatboxerzy": kwartet instrumentalny specjalizujący się we współczesnej muzyce poważnej plus TikTak i Zgas jako soliści w specjalnie przygotowanym, premierowym repertuarze utworów młodych kompozytorów z Polski, Argentyny i Meksyku).
Hymny z całego świata na improwizującą orkiestrę
80. rocznica urodzin Karlheinza Stockhausena to okazja do szerszego zaprezentowania tworczości niemieckiego mistrza muzyki elektronicznej. W programie Warszawskiej Jesieni znalazły się m.in. jego "Cosmic Pulses", które będzie można usłyszec w hali Torwaru, "Michaels Reise" z opery "Donnerstag", a przede wszystkim elektroniczne "Hymnen" w wersji z orkiestrą. W dawnym Koneserze zostanie zaprezentowane pierwsze w Polsce wykonanie tej kompozycji w wersji z 1969 roku. Utwór przetwarza i stapia w jedną integralną kompozycję hymny ponad stu krajów naszego globu w ciągu 130 minut, z czego 45 minut to improwizacja całej orkiestry. "Hymnen" zostaną przygotowane podczas dziesięciodniowych warsztatów przez European Workshop for Contemporary Music, czyli orkiestrę złożoną z młodych polskich i niemieckich muzyków, której patronuje Warszawska Jesień i Niemiecka Rada Muzyczna. Warsztaty i koncert poprowadzi dyrygent Pedro Amaral, nad realizacją dźwięku elektronicznego czuwać będzie Bryan Wolf - wieloletni współpracownicy Stockhausena i specjaliści od jego muzyki. Po koncercie na Warszawskiej Jesieni orkiestra zaprezentuje Hymnen na włoskim festiwalu Milano Musica oraz w niemieckim Pforzheim.
Program i informacje o biletach można znaleźć na stronie festiwalu.
Empik jest patronem medialnym Warszawskiej Jesieni.
Magdalena Walusiak

Aktualności
Warszawska Jesień w rytmach latino
Mecz piłkarski Meksyk - Brazylia zainauguruje 19. września 51. edycję
Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".
Mecz, dodajmy, odwzorowany za pomocą... dźwięków orkiestry. Nie bez
przyczyny właśnie to wydarzenie rozpocznie festiwal, jednym z
dominujących nurtó
Komentarze (0)