Porządek w kuchni - kilka trików

Najłatwiej o porządek w kuchni, kiedy się w niej nic nie robi. Tak mawiała moja babcia i miała dużo racji. Nawet najprecyzyjniejsze przygotowanie potraw czasem prowadzi do plam na płytce, nieco przypieczonych rusztów czy niezbyt przyjemnego zapachu dochodzącego z lodówki czy mikrofalówki. Przywracanie zapachu i porządku wymaga czasu, chęci i odpowiedniego arsenału.

Czasem jednak wielkiemu sprzątaniu można zapobiec. Żeby mikrofalówka była od środka czysta (a nie pełna małych plamek) warto zainwestować w specjalną pokrywkę do podgrzewania. Nakładamy ją na talerz i włączamy mikrofalówkę jak zwykle. Wszystkie plamki zostają na pokrywce, którą można z łatwością zmyć nawet w zmywarce, a wnętrze kuchenki mikrofalowej pozostaje nieskazitelnie czyste.

Jeśli przygotowujemy danie, które pryska i kipi (a lato sprzyja przygotowaniu wiecznie pryskających konfitur), to możemy zabezpieczyć swoją kuchenkę gazową tak, jak robią to profesjonalni kucharze w restauracjach. Wystarczy całą płytkę wyścielić folią aluminiową, zostawiając nieprzykryte same palniki.Dzięki temu wszystko, co spłynie na płytkę zostanie na folii, którą po przygotowaniu potrawy/konfitur można wyrzucić.

Jedną z dobrych zasad utrzymywania porządku w kuchni jest sprzątanie na bieżąco. Nie chodzi o codzienne czyszczenie wszystkiego z dokładnością aptekarską. To kwestia małych kroczków. Kiedy coś obieramy czy przygotowujemy danie wiedząc, że w trakcie przygotowań wyprodukujemy dużo odpadów, to warto za wczasu wyciągnąć spod zlewu kosze na śmieci. Uchronimy szafkę przed śladami brudnych palców.

Moim najnowszym odkryciem jest miseczka na obierki i ścinki. Zamiast obierać warzywa nad koszem obieram je nad blatem tak, by wszystko lądowało w misce (tej samej, której używam do robienia ciast). Miska na brudy stoi na blacie i raz po raz coś do niej wpada. Wszystko sprzątam po przygotowaniu dania. Dzięki temu blat i podłoga są czystsze. Dobrą praktyką w kuchni jest też natychmiastowe podnoszenie tego, co upadło i ścieranie podłogi ze wszystkiego, co się rozchlapało. Natychmiast. Unikamy dzięki temu roznoszenia plam po całej przestrzeni.

Mop obrotowy VILEDA, Easy Wring and Clean Turbo 

Jeśli chcemy uniknąć rozchlapanego sosu pomidorowego czy rozsypanej mąki, której wymaga przepis, starajmy się wszystko odmierzyć nad zlewem. Wtedy z łatwością wszystko wyczyścimy, a blaty zostaną czystsze. Warto też przed gotowaniem położyć blisko płytki talerzyk lub specjalny uchwyt ,na który będziemy odkładać łyżki, którymi mieszamy zupę i sos czy łopatki, którymi mieszamy zawartość patelni. Oszczędzi nam to wycierania blatu z tłustych plam.

Ostatnią dobrą praktyką kuchenną jest wyciąganie produktów potrzebnych do przygotowania potrawy czy ciasta przed rozpoczęciem gotowania. Dzięki temu unikniemy otwierania szafki ręką oblepioną ciastem drożdżowym czy przesypywanie mąki rękami wilgotnymi od wcześniejszego mycia. Na początku to wszystko wydaje się trudne, ale po kilku dniach zauważymy, że zawartość szafek jest czystsza i bardziej uporządkowana.


Kosz na śmieci do segregacji z pedałem MWGROUP, srebrny, czarny, 3x8 l 

 

Jak wyczyścić kuchenkę gazową?

Do czyszczenia kuchenki gazowej możemy użyć specjalistycznych i mocnych preparatów. Zagwarantują szybki rezultat. Przed ich użyciem trzeba koniecznie założyć rękawiczki, aby ochronić skórę dłoni przed szkodliwym działaniem preparatu. Do mycia płytki powinniśmy też przeznaczyć zmywak - może być taki nieco nadszarpnięty zębem czasu. Najpierw płytkę musimy przetrzeć gąbką nasączoną wodą i płynem do zmywania naczyń. Najlepiej zostawić na płycie grzewczej wilgotną warstwę starając się nie zalać palników. Płyn do mycia naczyń zostawiamy na chwilę, a następnie ścieramy wszystko zmywakiem. Dzięki temu możemy zetrzeć plamy z zupy, gulaszu czy gotowania makaronu. Jeśli coś mocno zaschło, to zwilżmy to i cierpliwie poczekajmy, aż zmięknie tak, by można było to usunąć. Kiedy na płytce mamy plamy z zapieczonego tłuszczu, z pomocą przyjdzie nam soda oczyszczona.

Jest też sposób czyszczenia kuchenki bardziej naturalny, lecz znacznie bardziej czasochłonny. Z sody i wody robimy gęstą białą papkę. Sodową papką smarujemy przestrzeń wokół palników i wszędzie tam, gdzie widać uporczywe plamy. Zostawiamy ją na 20 minut, a potem zmywakiem dokładnie wycieramy płytkę. Jeśli plamy z tłuszczu są „świeże” to pozbędziemy się ich, przecierając płytkę octem spirytusowym. Nie pachnie to pięknie, ale jest bardzo skuteczne i bezpieczniejsze dla skóry dłoni.

Preparat do mycia i nabłyszczania kuchnia Starwax - Starwax
Preparat do mycia i nabłyszczania kuchenki Starwax 

 

Jak wyczyścić mikrofalówkę?

Podobnie jak w przypadku płytki gazowej, mikrofalówkę możemy wyczyścić specjalistycznymi preparatami, dokładnie trzymając się instrukcji wydrukowanej na opakowaniu. Jeśli jednak interesują nas naturalne metody czyszczenia to jest ich kilka. 

Jedną z nich jest podgrzanie w mikrofali kubka z wodą i octem (szklankę, którą można podgrzewać napełniamy do połowy wodą, dodajemy kilka łyżek octu i wstawiamy do mikrofalówki. włączamy i podgrzewamy 2 minuty. Ostrożnie, za pomocą rękawic kuchennych, wyciągamy i zaczynamy czyścić). Woda i ocet rozpuszczają tłuszcz i pomagają pozbyć się nie tylko plam, ale też brzydkiego zapachu. Po podgrzaniu wodę i ocet wyciągamy, a środek mikrofalówki czyścimy ściereczką z mikrofibry, zwilżając ją wodą z octem w razie potrzeby. 

Jeśli ktoś boi się podgrzewania octu, to może w mikrofalówce podgrzać samą wodę tak, by w środku pojawiła się para, a wnętrze wytrzeć ściereczką zwilżoną octem.
 

Mikrofalówka GORENJE MO17E1S 

 

Czym myć lodówkę?

Mycie lodówki to w większości domów wielka rzecz. Znam kilka osób, które próbują czyścić lodówkę metodą małych kroczków - trochę tu, trochę tam. Jednak raz na jakiś czas warto wyczyścić lodówkę porządnie. Zacznijmy od wyciągnięcia z niej wszystkiego i wyrzucenia tego, co przeterminowane albo nieużywane od dłuższego czasu - każda lodówka kryje w sobie takie sosy, musztardy, czy mikstury.

Z lodówki wyciągamy półki i szuflady. Warto je umyć wodą i płynem do naczyń upewniając się, że nie na nich resztek jedzenia czy pleśni. Jeśli zauważymy pleśń to powinniśmy taką powierzchnię przetrzeć ściereczką nasączoną octem i dobrze wysuszyć. Wnętrze lodówki możemy umyć najpierw wodą z płynem, a następnie przetrzeć octem. Ocet, mimo swego ostrego zapachu, zneutralizuje wędzone nuty lodówkowe i pomoże w pozbyciu się tłustych uporczywych plam.

Do lodówki wkładamy tylko suche półki i szuflady - w przeciwnym razie ryzykujemy pojawieniem się pleśni. Jeśli w lodówce mamy jakieś wyjątkowo uporczywe plamy to możemy te powierzchnie mocno nawilżyć wodą z octem, zamknąć drzwi lodówki na kilkanaście minut i po tym czasie ponownie podjąć próbę wyczyszczenia powierzchni. Pamiętajmy o rękawiczkach.



Lodówka z zamrażalnikiem RAVANSON LKK-90 

 

Jak odkamienić czajnik i ekspres do kawy?

Kamień osadzający się na dnie czajnika, w ekspresie do kawy i kawiarce jest moją zmorą. Próbuję z nim walczyć różnymi sposobami. Ekspresy czyszczę tylko specjalistycznym płynem w obawie przed zniszczeniem mechanizmu. Możemy wybierać między płynami sygnowanymi przez producentów ekspresów i takimi produkowanymi przez firmy specjalizujące się w produkcji preparatów do czyszczenia.

Kawiarkę i czajnik z rzadka czyszczę płynem do ekspresu. Dużo częściej wybieram naturalne metody. Najlepiej sprawdza się ... oczywiście ocet. W wersji dla cierpliwych czajnik lub kawiarkę napełniam do połowy octem, uzupełniam wodą i zostawiam na noc. Rano kamień magicznie się zmywa z dna. W wersji dla niecierpliwych staram się pozbyć problemu jaknajszybciej - na dno czajnika sypię sodę oczyszczoną i delikatnie podgrzewam. Kiedy się ostudzi, wylewam zawartość razem z kamieniem (to dobra metoda, kiedy kamienia jest naprawdę mało).

Niezależnie od metody po czyszczeniu czajnik należy bardzo dokładnie wypłukać tak, by nie było w nim śladów ani octu ani sody.

Odkamieniacz do ekspresów DELONGHI EcoDecalk DLSC500 - DeLonghi
Odkamieniacz do ekspresów DELONGHI EcoDecalk DLSC500 

 

Jak utrzymać czystość wokół zlewu?

Jedną z rzeczy, która bardzo mi przeszkadzała w nowej kuchni była butelka z płynem do mycia naczyń. Była za duża, zbyt widoczna i zupełnie nie pasowała do reszty pomieszczenia. Nigdy też nie wiedziałam co zrobić ze zmywakami. Od pewnego czasu płyn do mycia naczyń przelewam do dozownika, podobnie robię z mydłem niwelującym kuchenne zapachy z rąk, gąbeczki wkładam do małego koszyczka, a na końcu zlewu trzymam małą doniczkę,w której zamieszkały kremy do rąk. Dzięki temu po każdym zmywaniu mogę nasmarować ręce kremem.

Stalowy zlew raz na kilka dni czyszczę sodą oczyszczoną. Kiedy plamy są uporczywe (a zdarza się to myciu buraków i innych barwiących produktów) używam sody i octu - najpierw zlew oprószam sodą, a potem delikatnie spryskuję octem. Kiedy mikstura „się wyszumi” zmywam brudy za pomocą zmywaka. Oczywiście, robię to w rękawiczkach.
 

Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań - Lansky Vicki
Soda oczyszczona. 500 praktycznych zastosowań

 

A Wy jakie macie metody na czystość w kuchni? Zarówno sprzęty kuchenne, jak i preparaty czy narzędzia myjące znajdziecie na empik.com.