Czym są i jak powstają wągry? 

Wągry to potoczna nazwa dla zaskórników. Jeśli je masz, prawdopodobnie są najbardziej widoczne w tzw. strefie „T”, czyli na czole, nosie oraz brodzie. To tam właśnie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Nadmiar sebum, gromadzi się w porach, ciemniejąc pod wpływem reakcji z tlenem i tworzy w efekcie brzydkie czarne kropki. To, ile łoju produkuje organizm, jest zależne od wielu czynników – między innymi skłonności genetycznych, stosowanej pielęgnacji czy diety.

 

AGD: Urządzenia kosmetyczne

 

Wągry: jak się ich pozbyć? Zacznij od domowych sposobów 

Gdy na skórze pojawiają się zaskórniki, nie jest to zwykle powód do radości, ale nie warto też panikować. Przed wizytą w aptece czy drogerii można wypróbować sprawdzone, domowe sposoby, które pomogą pozbyć się niedoskonałości. Dobrze też zweryfikować dotychczas stosowaną pielęgnację, wykluczając z niej kosmetyki, które mogą zapychać pory. Są to – przede wszystkim formuły zawierające parafinę oraz różnego rodzaju silikony. Zmianę rytuałów pielęgnacyjnych warto również wesprzeć regularnym złuszczaniem naskórka (peelingiem gruboziarnistym dla skór normalnych i mieszanych oraz enzymatycznym dla skór wrażliwych). Jeśli wszystkie sposoby zawiodą, pozostaje jeszcze odkurzacz do wągrów.

 

Odkurzacz do wągrów i zaskórników XIAOMI inFace MS7000, różowy

 

Nie wyciskaj! Lepiej użyj maszynki do wągrów 

Choć ręczne usuwanie zaskórników kusi, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyrobienie w sobie nawyku niedotykania twarzy. Na dłoniach znajdują się liczne bakterie, które przeniesione na skórę twarzy, powodują powstawanie zanieczyszczeń. Na dodatek wyciskanie może uszkadzać tkankę i powodować tworzenie się małych ran, które z kolei mogą zmienić się w blizny.

Czym jest odkurzacz wągrów? 

To urządzenie do domowego użytku, które stanowi ekwiwalent zabiegu kosmetycznego. Maszynka do wągrów ma za zadanie oczyścić skórę z zaskórników oraz innych zanieczyszczeń. Działa również w sposób zbliżony do peelingu i skutecznie usuwa martwy naskórek poprzez wessanie zawartości zanieczyszczonych porów.

 

Odkurzacz do wągrów 16w1 Mikrodermabrazja hot/cold FRAHS

 

Jak używać odkurzacza do zaskórników? 

Sięgając po takie urządzenia bez doświadczenia ani wiedzy z dziedziny kosmetologii, przede wszystkim trzeba zachować ostrożność. Maszynka do wągrów może być bardzo pomocna, jednak działa ona na skórę z pewną siłą, która może spowodować podrażnienia. Należy uważać, szczególnie jeśli masz cerę podatną na zaczerwienienia, delikatną czy naczynkową.

Osoby dojrzałe o cerze mniej elastycznej również powinny mieć się na baczności, ponieważ urządzenie działa na zasadzie zasysania. Gdy skóra jest wiotka, zbyt duża moc może doprowadzić wręcz do jej uszkodzenia.

 

Medisana Odkurzacz do wągrów PR A60, biały

 

Odkurzacz do zaskórników warto wybrać wtedy, gdy głównym problemem skóry są tylko płytkie zanieczyszenia otwarte. Cera problematyczna z dużą ilością wykwitów może doznać jeszcze większych uszkodzeń.

Zacznij od tzw. „parówki” i otwórz swoje pory 

Nim chwycisz w dłoń urządzenie do zasysania wągrów, ustaw przed sobą miskę z ciepłą wodą. Powinna ona parować, ale unosząca się chmurka nie może parzyć! Następnie nałóż na głowę ręcznik i pochyl się nad miską, tak aby para nie uciekała zbyt szybko. Po kilku minutach pory „otworzą się” i będą łatwiej dostępne.

 

Odkurzacz próżniowy na wągry HEURES Mikrodermabrazja

 

Głowicę urządzenia prowadź z dołu do góry, aby dodatkowo zadziałać na skórę twarzy antygrawitacyjnie. Wykonuj powolne ruchy, uważając, aby nie pociągnąć żadnego fragmentu zbyt mocno. Ssanie w jednym miejscu nie powinno trwać dłużej niż 3 sekundy. W innym wypadku ryzykujesz mocnym podrażnieniem skóry.

W jaki sposób pomóc kuracji z odkurzaczem do wągrów? 

Używanie tego urządzenia nie oznacza, że możesz zrezygnować z codziennej pielęgnacji skóry. Oczywiście maszynka do wągrów będzie pomocna, jednak zbyt częste korzystanie z niej może dość mocno uszkodzić skórę. Dlatego przede wszystkim powinieneś postawić na świadomą pielęgnację. Nie zapominaj więc o nawilżaniu, złuszczaniu naskórka i dokładnym oczyszczaniu, a zabiegi przy użyciu ssawki wykonuj 1-2 razy w miesiącu, traktując je jako uzupełnienie rutyny, a nie jej podstawę.

 

Odkurzacz do usuwania wągrów i zaskórników FRAHS, czarny

 

Odkurzacz do wągrów – czy warto w niego zainwestować? 

Zależnie od potrzeb, odpowiedź na to pytanie może być różna. Jednak jeśli masz duże problemy z zaskórnikami i nie pomagają ci żadne inne sposoby, odpowiedź może brzmieć: jak najbardziej tak. Urządzenie wykorzystywane ostrożnie i rozsądnie może pomóc rozwiązać ten kłopot ze skórą na stałe. Dzięki opisanej metodzie stanie się ona gładka i jednolita. Ograniczysz również powstawanie większych wyprysków do minimum.

Pamiętaj jednak, że czasem mimo wszystko wizyta w gabinecie kosmetycznym może okazać się konieczna. Wszelkie wątpliwości konsultuj ze specjalistą i kontroluj przebieg kuracji domowej, by mieć pewność, że odpowiednio dbasz o swoją cerę. Więcej porad dotyczących kosmetyków znajdziesz na stronie Dbam o urodę.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock