Nawet najlepiej zorientowani rodzice mogą czasami zagubić się w liczbie dostępnych dzisiaj książek dla dzieci. Opowieści o zwierzętach, roślinach, wymyślonych stworach czy dzieciach z sąsiedztwa, a nawet małych detektywach; baśniowe i te realistyczne; obrazkowe i te, w których tekst odgrywa kluczową rolę. Są wśród nich także popularne serie, składające się z wielu tomów, takie, w których jedne części różnią się od innych formatem czy sposobem wydania. Jak na przykład kultowa już Kicia Kocia autorstwa Anity Głowińskiej, od lat goszcząca na listach bestsellerów. Ma ona tę szczególną cechę, że oferuje książki dla dzieci w różnym wieku i na różnym poziomie rozwoju. 
 

Kicia Kocia co sie dzieje z placem zabaw
 

Książeczki z Kicią Kocią - seria klasyczna

Seria autorskich książek obrazkowych Anity Głowińskiej liczy obecnie kilkadziesiąt części, poruszających rozmaite tematy. Większość z nich to kwadratowe, niewielkiej grubości tomiki, w których Kicia Kocia mierzy się z wyzwaniami dnia codziennego. Najnowszy tom cyklu pt. „Kicia Kocia. Wiosna!" opowiada o wyprawie głównej bohaterki do parku z mamą, by przyjrzeć się naturze budzącej się do życia. To urocze, mądre i pełne ciepła opowiastki, które podbiły serca młodych czytelników. Warto pamiętać, że w przypadku serii o Kici Koci nie musimy martwić się o kolejność czytania czy chronologię - wystarczy sięgnąć po temat, który dla malucha może wydać się interesujący i możemy się bawić! A poruszanych tematów jest co niemiara! 
 

Kicia Kocia wiosna
 

W tomiku „Kicia Kocia sprząta” bohaterka musi zmierzyć się z bałaganem, który powstał w jej pokoju po zabawie. Jej ten nieład nie przeszkadza, tłumaczy tacie, że przecież wszystkie te rzeczy przydadzą się znów do kolejnej zabawy. Jednak szybko okazuje się, że porozrzucane zabawki i sprzęty uniemożliwiają realizację planów Kici Koci. Tata zachęca, ale nie zmusza do sprzątania. Wspiera córkę, proponując praktyczne rozwiązania, a gdy Kicia przerażeniem reaguje na hałas odkurzacza, wymyśla świetną zabawę… W tej części autorka w doskonały sposób sportretowała relację dziecka z rodzicem; zmiany nastawienia i sposoby motywowania. Wszystko tu odbywa się w spokoju, w atmosferze zrozumienia i wsparcia, co bardzo ułatwia zdobywanie nowych umiejętności i kształtuje dobre nawyki.
 

Kicia Kocia sprząta
 

Kicia Kocia nie chce się tak bawić” ukazuje kształtowanie się relacji w grupie rówieśniczej. Kicia Kocia wraz z grupą przyjaciół świetnie się bawi na placu zabaw, jednak w pewnym momencie zabawa zmienia kierunek i bohaterka nie czuje się z tym dobrze. Na szczęście potrafi zakomunikować swoje niezadowolenie w kulturalny i delikatny sposób. Dzięki temu grupa podejmuje próbę znalezienia rozrywki, która będzie pasowała wszystkim uczestnikom.
 

Kicia Kocia nie chce tak się bawić
 

W tych i pozostałych książkach z serii „Kicia Kocia”, w słowach i obrazach, do złudzenia przypominających prace plastyczne dzieci, mały czytelnik odnajduje wielkie pokłady wiedzy na temat relacji międzyludzkich. Uczy się od bohaterów nawiązywania kontaktów, stawiania granic, wyrażania własnego zdania, współpracy i otwartości.

Kicia Kocia i Nunuś - seria dla najmłodszych czytelników

Ta seria kartonowych książeczek o Kici Koci przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników/oglądaczy (1-3 lata). Pojawia się w niej młodszy brak Kici Koci, Nunuś, którego starsza siostra wspiera podczas poznawania świata. Opowiedziane przez autorkę historyjki są bardzo proste, przedstawione słowem i obrazem, choć tego pierwszego jest znacznie mniej – zaledwie kilka linijek tekstu. Kicia Kocia jest przewodniczką, pokazuje Nunusiowi świat i rządzące nim prawa. Jest pomocna i opiekuńcza, dba, by bratu nic się nie stało, tak jak w części „Kicia Kocia i Nunuś. W kuchni”. Rodzeństwo wspólnie przygotowuje podwieczorek, a w tym czasie braciszek Kici uczy się rozmieszczenia przedmiotów w kuchni, dowiaduje się, że należy ostrożnie obchodzić się z kuchenką, o którą można się sparzyć. Za to biorąc do ręki tomik pt. „Kicia Kocia i Nunuś. Co robisz?”, mały czytelnik wraz z bohaterami uczył się będzie nazywania prostych czynności i kojarzenia z nimi odpowiednich przedmiotów, potrzebnych do ich wykonywania. 
 

Tematyka, kolorowe ilustracje, kartonowe stronice i zaokrąglone rogi gwarantują nie tylko naukę przez zabawę, ale też trwałość książek z tej serii i bezpieczeństwo podczas lektury.
 

Kicia Kocia i Nunuś w kuchni
 

Akademia Kici Koci - książeczki edukacyjne dla dzieci

Kolejną wydzieloną serią w cyklu o Kici Koci jest „Akademia Kici Koci”. Tutaj najmłodsi znajdą odpowiedzi na proste pytania, poznawać będą nowe słowa i pojęcia. Format i objętość tych książek są nieco większe niż w przypadku „Kici Koci i Nunusia”, ale bohaterowie ci sami. W tomiku „Kolory” rodzeństwo poznaje różne barwy, a przy okazji uczy się nazw przedmiotów.
 

Akademia Kici Koci Kolory
 

Rozwinięciem tej serii są książki „Kicia Kocia i Nunuś" z otwieranymi okienkami. Znów mamy do czynienia z książkami kartonowymi, jednak format jest znacznie większy. Dzięki temu udało się ukryć wiele przedmiotów w uwielbianych przez dzieci okienkach. Mały czytelnik/oglądacz wraz z Kicią Kocią i Nunusiem przeżywa przygody i poznaje świat. W części „Gdzie jest moja walizka?” rodzeństwo wybiera się w podróż samolotem, lecz już na początku ginie im walizka. Czy uda się ją znaleźć? To zależy od sprytu czytelnika. Najnowszą częścią z serii jest „Kicia Kocia i Nunuś. Kto mieszka w zagrodzie?", gdzie Nunuś po raz pierwszy trafia na wieś, do prawdziwego gospodarstwa, a Kicia Kocia tłumaczy mu zwyczaje i zachowania mieszkających tam zwierząt.
 

Kicia Kocia i Nunuś. Gdzie jest walizka
 

W jakiej kolejności czytać książeczki o Kici Koci?

Jak widać, seria stworzona przez Anetę Głowińską wciąż się powiększa i wzbogaca. Dzięki temu rośnie też grupa odbiorców. Już nie tylko dzieci w wieku od 2 do 6 lat mogą bawić się z Kicią Kocią, ale i młodsi znajdą coś dla siebie. Jeśli zastanawiacie się, w jakiej kolejności czytać serię o Kici Koci, to odpowiedź jest prosta – w dowolnej. Jeśli jednak chcemy, by dziecko rosło i rozwijało się wraz z bohaterami, powinniśmy zacząć od serii kartonowych książeczek pt. „Kicia Kocia i Nunuś”, równolegle sięgnąć po „Akademię Kici Koci”, a potem przejść do klasycznego zestawu cienkich książeczek i tomów z otwieranymi okienkami.

Niezależnie od kolejności czytania, niezwykłe wyczucie i zaangażowanie autorki, a także znajomość potrzeb najmłodszych dzieci, gwarantują nie tylko świetną zabawę, ale też nienachalną, przyjemną naukę.

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: tło: "Kicia Kocia. Wiosna!" / materiały promocyjne wydawnictwa Media Rodzina