Łańcuch rozrządu – co ile km się wymienia i dlaczego?

  • Czy łańcuch rozrządu się wymienia?

Jak najbardziej, tak! Na powszechnie występujące awarie łańcucha rozrządu ma wpływ retoryka producentów samochodów, którzy oferując pojazdy z silnikami posiadającymi to właśnie rozwiązanie, nie rekomendowali okresowej wymiany łańcucha.

Rzekoma bezawaryjność łańcucha rozrządu była wykorzystywana niemalże jako chwyt reklamowy, który miał przekonać potencjalnego nabywcę do zakupu auta. Praktyka rynkowa pokazała jednak, że większość łańcuchów stosowanych w układach rozrządu silników spalinowych nie jest w stanie pracować bezawaryjnie przez cały okres eksploatacji samochodu. Łańcuch rozrządu wymaga systematycznej kontroli i wymiany, podobnie jak pasek rozrządu.

 

Olej silnikowy CHEMNAFT QUALITIUM Protec, 5W30, 5L

 

  • Co ile wymieniać łańcuch rozrządu?

Jest to kwestia zależna od konkretnego modelu pojazdu i silnika. Zazwyczaj fabryczny łańcuch rozrządu jest w stanie przetrwać co najmniej 100 tys. km, choć zdarzają się modele aut, w których wymiana jest rekomendowana przez mechaników już po kilkudziesięciu tys. km. Z drugiej strony, w niektórych jednostkach łańcuchy wytrzymują 200-300 tys. km, a nawet i więcej. Nie jest to jednak regułą, a ryzyko polegające na zbyt długiej eksploatacji łańcucha jest poważne. Zerwanie łańcucha może spowodować bardzo kosztowne konsekwencje.

Jeżeli chcemy zachować silnik naszego auta w dobrej kondycji, powinniśmy zadbać o wymianę łańcucha rozrządu, zgodną z rekomendacją producenta pojazdu (o ile zaleca on wymianę). Jeśli producent auta nie przewidział czynności serwisowej, polegającej na okresowej wymianie łańcucha, kierujmy się zaleceniami zaufanego warsztatu.

 

Mannol Atf Dexron Ii 1L

 

Uszkodzony łańcuch rozrządu – objawy awarii

Dlaczego rozwiązanie, które z założenia miało być długowieczne jednak się psuje? Awaryjność łańcuchów jest związana m.in. z jakością ich wykonania. W pierwszych pojazdach seryjnych, w których stosowano łańcuch rozrządu miał on zazwyczaj dwa rzędy ogniw i był wykonany z solidnego materiału. Z czasem producenci zdecydowali się ograniczyć liczbę rzędów do jednego i nieco odelżyć konstrukcję. Powodem nie były wyłącznie oszczędności na materiale, ale również coraz bardziej kompaktowa konstrukcja nowszych silników (brak miejsca) oraz chęć jak największej redukcji oporów podczas pracy łańcucha (w celu ograniczania zużycia paliwa i emisji szkodliwych gazów).

 

Prestone Płyn Do Chłodnic Mieszalny Gotowy -37C 4L

 

Współczesne łańcuchy rozrządu mogą ulegać kilku różnym rodzajom awarii. Zwykle dają one pewne charakterystyczne objawy. Wśród symptomów uszkodzenia łańcucha rozrządu znajdują się problemy z rozruchem silnika i jego nierówna praca na biegu jałowym. Te objawy mogą jednak sugerować także inne, niezwiązane z łańcuchem usterki. Konkretnie na łańcuch nasze podejrzenia mogą skierować charakterystyczne dźwięki, emitowane przez silnik – stukanie, pojawiające się po uruchomieniu zimnego silnika, które po pewnym czasie ustaje, a także metaliczny dźwięk, słyszalny głównie przy niskich obrotach silnika. Zignorowanie tych hałasów może doprowadzić do poważnej awarii, jaką jest zerwany łańcuch rozrządu. Objawy tej awarii są już niemożliwe do przeoczenia, a konsekwencją mogą być nieodwracalne zniszczenia zaworów, tłoków, wałków rozrządu czy korbowodów, a nawet głowicy silnika (w zależności od konstrukcji konkretnej jednostki).


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


Rodzaje awarii łańcucha rozrządu

Najbardziej powszechną usterką łańcucha rozrządu jest jego rozciągnięcie. Rozciągnięty łańcuch rozrządu generuje wspomniane wyżej objawy, czyli niepokojące dźwięki, a także nierówną pracę silnika, kiedy dojdzie do niepożądanej zmiany faz rozrządu. Rozciągnięcie jest zazwyczaj skutkiem długotrwałej, intensywnej eksploatacji.

Inne powszechne zjawisko to tzw. przeskoczenie łańcucha rozrządu. Polega ono na przesunięciu się łańcucha o jedno oczko w stosunku do swojego poprawnego położenia. Awaria ta jest konsekwencją błędów, popełnionych przez konstruktorów niektórych modeli silników lub nieprawidłowego montażu łańcucha po wymianie elementów rozrządu. Do przeskoczenia łańcucha rozrządu może dojść także podczas prób uruchomienia auta z rozładowanym akumulatorem poprzez holowanie albo pchanie. Możliwe objawy, sugerujące że w naszym pojeździe przeskoczył łańcuch rozrządu to m.in. zaświecenie się kontrolki „check engine” na desce rozdzielczej pojazdu, nierówna praca silnika, jego przygasanie podczas zwalniania lub przejście silnika w awaryjny tryb pracy.

 

FEBI PŁYN HAMULCOWY DOT 4 PLUS 23930 1L

 

Zerwany łańcuch rozrządu – jaki jest koszt naprawy?

Niestety odpowiedź na pytanie o finansowe konsekwencje awarii, jaką jest zerwanie łańcucha rozrządu zależna jest od konkretnego modelu samochodu i jego wersji silnikowej. W niektórych pojazdach zerwanie łańcucha nie wiąże się z poważnymi uszkodzeniami jednostki napędowej. Wówczas konieczne okaże się tylko usunięcie pozostałości po starym łańcuchu, zastąpienie go nowym, a także wymiana wszystkich części współpracujących – elementów prowadzących, ślizgów i napinaczy.

W przypadku wielu silników, zerwany łańcuch rozrządu dokonuje jednak poważniejszego spustoszenia. Kiedy dochodzi do zderzenia się tłoków z zaworami, skala uszkodzeń jest na tyle duża, że remont silnika może okazać się nieopłacalny. Wówczas tańszym, choć oczywiście nie tanim rozwiązaniem, jest zakup nowego silnika z rynku wtórnego.

 

K2 Psf Uniwersalny Płyn Wspomagania Zielony - 1L

 

Jak sprawdzić łańcuch rozrządu?

Czynnością, którą może wykonać nawet nie posiadający doświadczenia w naprawach pojazdów kierowca, jest posłuchanie silnika tuż po jego uruchomieniu (z otwartą maską). Jeżeli generuje on jakiekolwiek podejrzane dźwięki – np. metaliczne odgłosy czy dźwięk „szurania”, narastające po wciśnięciu pedału gazu, warto skonsultować się z mechanikiem. Będzie on w stanie ocenić wstępnie stan łańcucha i elementów z nim współpracujących, po zdjęciu obudowy rozrządu.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com