Umberto Eco to jeden z najwybitniejszych teoretyków literatury i kultury oraz filozofów na świecie. Jak to się jednak stało, że jego nazwisko, mimo tak ścisłego związku ze światem akademickim, jest doskonale znane milionom osób? Wszystko za sprawą „romansu” semiotyka z kulturą popularną.

W tym roku włoski filozof obchodził 84. urodziny. Jeśli chcesz poznać jego twórczość – tak tę literacką, jak i naukową – na empik.com znajdziesz najciekawsze wydania.

Estetyka, teoria komunikacji i więcej

W swojej pracy naukowej, Umberto Eco zajmuje się przede wszystkim semiotyką i semantyką – zwłaszcza w odniesieniu do literatury i kultury masowej oraz popularnej. Wielką popularnością cieszą się m.in. takie publikacje jak „Superman w literaturze masowej”, „Semiologia życia codziennego” czy „Zapiski na pudełku od zapałek” – ostatnia spośród wymienionych książka to zbiór poczytnych felietonów, publikowanych w jednym z mediolańskich dzienników. I choć wszystkie te wydania to książki naukowe – cenione od dekad przez socjologów, kulturoznawców czy filozofów, przyjemność czytania znajdzie w nich też „zwykły” czytelnik. Eco pisze w bardzo przystępny sposób, pozwalając spojrzeć na zjawiska kultury popularnej z zupełnie innej perspektywy.

Eco jest również estetykiem – zajmuje się zatem koncepcją piękna i brzydoty. Tym, którzy chcą się zagłębić w jego publikacje naukowe, polecamy rozpocząć przygodę właśnie od książek powiązanych z tym tematem. Zarówno „Historia piękna”, jak i „Historia brzydoty” włoskiego profesora stały się międzynarodowymi bestsellerami. Są niezwykle wnikliwym studium tego, jak na przestrzeni wieków zmieniały się nasze gusta, gdy chodzi o to, co jest wizualnie atrakcyjne, a co odpychające i obrzydliwe.

Studenci kierunków humanistycznych (i nie tylko!) chętnie korzystają ze stworzonego przez niego poradnika – „Jak napisać pracę dyplomową”. Warto do niego zajrzeć, pisząc pracę magisterską czy licencjacką – autor krok po kroku przeprowadzi przez ten proces.

Powieści, które podbiły serca czytelników

Eco rozumie kulturę oraz literaturę nie tylko w teorii, ale też w praktyce. Dowodów nie trzeba długo szukać. Wystarczy wziąć do ręki jedną z jego powieści – to prawdziwa literacka uczta. Najlepiej znamy bestsellerowe „Imię róży” – osadzony w realiach średniowiecznego klasztoru… kryminał. Dynamiczna, mroczna fabuła, niezwykły humor, z jakim autor opisuje wydarzenia oraz umiejętna gra z wieloma konwencjami sprawia, że powieść „pochłaniamy” z dużą satysfakcją. To lektura, której absolutnie nie można pominąć!

Ale „Imię róży” to nie wszystko. Na czytelników czeka również „Wahadło Foucaulta” czy „Cmentarz w Pradze”- wielowątkowe powieści sensacyjne, z teorią spiskową w tle. Obie stały się również bestsellerami. Niezwykle ciekawie prezentuje się również ostatnia powieść Eco – „Temat na pierwszą stronę” – łącząca elementy political fiction, thrillera, romansu i gorzkiej groteski. Wydarzenia opisane na jej kartach to niepokojąco znajomy opis świata, który kształtowany jest przez – bynajmniej nie wolne – media. Historia trzyma w napięciu do ostatniej strony!

Więcej wydawnictw autorstwa Umberto Eco znajdziesz na empik.com. Polecamy nie tylko humanistom!