W naszym tekście uwzględniliśmy TOP 10 propozycji najróżniejszego rodzaju: znajdziesz tutaj zarówno książki dla dzieci w wieku do 5 lat, jak i starszych czytelników w wieku szkolnym. Jaki był nasz klucz wyboru? Przede wszystkim dane tytuły zapewniają coś więcej, niż tylko zabawę na kilka godzin: mówią o ważnych tematach, zachęcają do poznawania rozmaitych dziedzin nauki czy też pobudzają wyobraźnię.  

Każda z tych książek może okazać się fantastycznym pomysłem na prezent dla dziecka. Pamiętajcie – kolejność jest losowa!

Mądre książki dla dzieci - nasza lista 

„Lodówka Zosi”, Lois Brandt

Zaczynamy od nowości, po którą powinni sięgnąć wszyscy rodzice. „Lodówka Zosi” Lois Brandt to niezwykle mądra książka dla dzieci – w fantastyczny sposób porusza ważny problem nierówności społecznych. Tematu, z którym młodzi czytelnicy mogą zmierzyć się na co dzień np. w szkole. W książce poznajemy historię Zosi i Hani – dwóch przyjaciółek z tej samej dzielnicy. Z czasem Hania odkrywa, że – w przeciwieństwie do jej domu rodzinnego – u Zosi lodówka zazwyczaj świeci pustkami z powodu sytuacji finansowej jej rodziców.

W książeczce najbardziej imponuje to, że trudny temat – trudny także dla dorosłych! – został przedstawiony z takim wyczuciem. Opowieść pozostaje naturalnie dziecięca, nie przytłacza przesadną dydaktyką, a jednocześnie wypełniona jest ciepłem, empatią i zrozumieniem dla emocji każdej z bohaterek. Będzie także świetnym punktem wyjścia do dyskusji z dziećmi. Absolutna lektura obowiązkowa!
 

Lodówka zosi mądra książka dla dzieci
 

„Wielcy przyjaciele dzieci”, Marek Michalak

Osobom zainteresowanym tematyką edukacji dziecięcej Marka Michalaka przedstawiać nie trzeba. Przez dekadę pełnił funkcję rzecznika praw dziecka, był też kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu i przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. W „Wielkich przyjaciołach dzieci” autor stworzył bogaty panteon bohaterów z prawdziwego świata, którzy szczególnie zasłużyli sobie na to miano.

Książka Marka Michalaka zachwyca zwłaszcza pod kątem wyboru postaci. Znajdziemy tutaj pełen przekrój „znanych i lubianych”: od bohaterów z dzisiejszej perspektywy typowo historycznych (jak choćby Janusz Korczak), aż po ludzi dobrze znanych z social mediów czy telewizji (np. Jurek Owsiak). Intrygują także wybory nieoczywiste, jak Stephen Spielberg czy Oprah Winfrey. Całość stanowi świetny przyczynek do rozmowy o autorytetach oraz tym, co to w zasadzie znaczy „być przyjacielem dzieci”.
 

Wielcy przyjaciele dzieci mądra książka
 

„Darwin i Hooker. Opowieść o przyjaźni, pasji i odkryciu, które zmieniło świat”, Alexandra Stewart

Dwóch XIX-wiecznych naukowców, których połączyła pasja do przyrody i kolekcjonowania, a ich odkrycie pozwoliło odpowiedzieć na wielkie pytania dotyczącego otaczającego nas świata. Alexandrze Stewart udało się stworzyć mądrą książkę dla dzieci przedstawiającą prawdziwe wydarzenia w sposób dostosowany do młodego czytelnika – tak by go nie zanudzić, ale raczej zachęcić do zgłębiania tematu i rozpalić w nim ciekawość świata oraz miłość do biologii i historii.

Ogromnym atutem „Darwina i Hookera” jest przepiękny sposób wydania. Każda strona roi się od fantastycznych, kolorowych ilustracji – jedne pełnią funkcję informacyjną, inne przede wszystkim budują nastrój przygody i odkrywania tajemnic przyrody. To jedna z tych książek, do których chętnie się wraca i przy każdym kolejnym czytaniu zachwyca czymś nowym.
 

Darwin i hooker mądre książki dla dzieci
 

„O wielkich dla małych” – seria

Kontynuując temat prawdziwych bohaterów, oto seria inspirujących książek dla dzieci, po którą warto sięgnąć. Każdy tom z cyklu „O wielkich dla małych” przybliża młodym czytelnikom inną ważną postać świata nauki lub kultury: Marię Skłodowską-Curie, Alberta Einsteina, Leonarda da Vinci lub Fridę Kahlo. Znajdziemy tu informacje o ich życiu i kluczowych osiągnięciach, które przyniosły im sławę – a wszystko to podane w wyjątkowo przystępny sposób.

Wydawać by się mogło, że pisanie dla dzieci  np. o teorii względności Einsteina czy odkryciach Skłodowskiej-Curie jest zadaniem z góry skazanym na porażkę – „O wielkich dla małych” udowadnia, że to nieprawda. Książeczki pisane są z perspektywy pierwszej osoby, a całość pod względem nastroju przypomina przyjemną rozmowę ze starszym kolegą/koleżanką. Warto!
 

O wielkich dla małych mądre książki dla dzieci
 

„Rok w domu”, Marta Kulesza

Każda kolejna część cyklu „Rok w…” to pewny wybór, jeżeli szukamy mądrej książki dla dzieci, a nie wiemy na co się zdecydować. Nawet jeśli nie jest to literatura dziecięca w ścisłym tego słowa znaczeniu. „Rok w domu” to przepiękny album wypełniony ilustracjami z domu Aleksa mieszkającego z rodzicami i bratem w domu przy Gołębiej 7. Każdy obrazek przedstawia inny miesiąc – w styczniu rodzina spędza czas na aktywnościach typowych dla długich, zimowych wieczorów, a w sierpniu szykują się do wakacji lub rozkoszują piękną pogodą.

Tego typu książka dla dzieci to świetna okazja do wspólnej zabawy z rodzicami – możemy rozmawiać z dziećmi o tym, co widzą na obrazku, snuć historie dotyczące przedstawianych bohaterów albo zastanawiać się, co też przydarzy im się w następnym miesiącu. Do tego całość uczy spostrzegawczości oraz zachęca do twórczego myślenia. Krótkie posiedzenia nad „Rokiem w domu” szybko zamienią się w długie godziny pełne kreatywnej zabawy.
 

Rok w domu mądre książki dla dzieci
 

„Akademia Mądrego Dziecka” – seria

Cykl mądrych książeczek skierowany do tych naprawdę najmłodszych czytelników – z „Akademią Mądrego Dziecka” mogą bawić się już kilkumiesięczne maluchy. Każda książeczka z cyklu została poświęcona innemu tematowi, jak choćby „Rodzina”, „Kolory”, „Jedzenie” czy „Moje ciało”. Razem z rodzicami maluszek może poznawać pierwsze słowa i uczyć się świata wokół siebie. Co szczególnie ważne, dzieci będą nie tylko oglądać książeczki, ale także się nimi bawić – ruchome elementy wzbudzają u maluchów zainteresowanie oraz pozwalają na ćwiczenie małej motoryki. Świetny wybór na pierwszą książkę dla dziecka.
 

Akademia madrego dziecka

„Mapy”, Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Jedna z najciekawszych książek dla dzieci ostatnich kilku lat. Aleksandra i Daniel Mizielińscy stworzyli zbiór specjalnych map przeznaczonych dla najmłodszych. Skąd taki pomysł? Żeby rozwijać w przyszłych podróżnikach ciekawość świata. Każdy, kto choć raz w dzieciństwie podróżował palcem po mapie, wie, że tego typu „analogowa” zabawa świetnie działa na wyobraźnię maluchów. Do tego książka jest wypełniona rozmaitymi ciekawostkami z zakresu przyrody i geografii. Dzieci dowiedzą więcej np. o zorzy polarnej w Finlandii lub zwierzętach zamieszkujących Australię.

Autorzy przygotowali nam prawdziwą podróż dookoła świata – 52 mapy przedstawiają aż 42 kraje i 6 kontynentów. Do tego całość została zaprojektowana z wyjątkową dbałością o szczegóły. Mapy są wielkie, kolorowe, a liczne szczegóły i ilustracje sprawiają, że trudno od niej oderwać wzrok. Ta książka sprawi przyjemność zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.
 

Mapy Mizielińscy mądra książka dla dzieci
 

„Nie bój się, dziadku!”, Paweł Pawlak

Małą króliczkę Stefcię czeka wielka przygoda – po raz pierwszy zostaje pod opieką babci i dziadka. Szybko okazuje się, że dziadek nie robi na naszej bohaterce najlepszego pierwszego wrażenia – ma bardzo wyraźne poglądy na temat tego, co wypada, a czego nie wypada robić młodym dziewczynkom. Stefcia postanawia stawić czoła tym wyobrażeniom.

Historia Stefci i jej dziadka to zaskakująco dojrzała, przemyślana i inteligentna opowiastka dotycząca stereotypów, równości, życia w zgodzie ze sobą i wzajemnego szacunku. Paweł Pawlak stworzył książkę, która mówi o rzeczach ważnych bez sztucznego dydaktyzmu, w naturalny, spokojny i miejscami dowcipny sposób. Całość została przyozdobiona barwnymi ilustracjami łączącymi w sobie kolaż i wyklejanki. Świetna lektura, nie tylko dla dziewczynek.
 

Nie bój się dziadku mądra ksiązka dla dzieci
 

„Wielkie przygody w świecie przyrody”, Wojciech Mikołuszko

Wojciech Mikołuszko zasłynął już w literaturze dziecięcej za sprawą „Wielkich Pytań” i „Wielkich Eksperymentów”. Autor powraca z kolejną książką z cyklu – tym razem dotyczącą otaczającej nas natury. „Wielkie przygody w świecie przyrody” wypełnione są historiami prawdziwych ludzi, którzy byli związani z pracą na rzecz zwierząt, roślin i ekologii. Znajdziemy tutaj m.in. sylwetki Dawida Attenborougha, Grety Thunberg oraz badaczki szympansów Jane Goodall, ale też Benedykta Dybowskiego (naukowca zajmującego się jeziorem Bajkał) oraz lekarki Katarzyny Simonienko, która pracuje nad terapią lasem.

„Wielkie przygody w świecie przyrody” nie tylko bawią, ale też inspirują – pokazują jak wielki i złożony jest świat przyrody oraz prawdziwych ludzi o fascynujących życiorysach, którzy dla wielu pozostają autorytetami w sprawach natury. To mądra, dobrze napisana i wciągająca lektura, która zostanie z młodymi czytelnikami na długo.
 

Wielkie przygody w swiecie przyrody mądra książka dla dzieci
 

„Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”, Urszula Kornaś-Młodnicka, Agnieszka Waligóra

Pinku, główny bohater książki, to mały stworek, który nie do końca lubi samego siebie. Ma obawy dotyczące swoich słabych stron, nie zawsze jest przekonany, że to co czuje jest w porządku, a do tego jeszcze rośnie. Jednak Pinku stara się przy tym zaprzyjaźnić ze sobą i obserwować, kim tak naprawdę jest. A czytelnicy wraz z nim.

„Jesteś ważny, Pinku!” to kolejna propozycja, która porusza ważny temat w inteligentny i dostosowany do potrzeb dzieci sposób. Opowieść snuta przez Urszulę Kornaś-Młodnicką i Agnieszkę Waligórę dotyczy samoakceptacji, odkrywania siebie i zrozumienia własnej wyjątkowości. Bo każdy jest unikalny, jedyny i niepowtarzalny – mówią autorki. Ta książka jest nie tylko przeznaczona dla dzieci, ale także rodziców, którzy chcą nauczyć się lepiej rozmawiać z dzieckiem o tego typu zagadnieniach i radzić sobie ze zmartwieniami ich pociech. Warto przeczytać – nawet jeżeli jesteśmy już dużo starsi od Pinka.
 

Jesteś ważny pinku mądra książka dla dzieci
 

„Smakologia”, Aleksandra Woldańska-Płocinska

Aleksandra Woldańska-Płocińska powraca z kolejnym, ważnym tematem, który dotyczy każdego z nas. Po „Śmieciogrodzie” i „Zwierzokracji” przyszedł czas na „Smakologię” – książkę o jedzeniu dla dzieci. To wydawnictwo pozwoli młodym czytelnikom przyjrzeć się żywności i posiłkom we wszystkich aspektach: zdrowotnym, kulturowym, historycznym i środowiskowym. Dowiemy się m.in. czym zajadali się starożytni Rzymianie podczas swoich uczt oraz jak to się w zasadzie stało, że człowiek zaczął hodować rośliny.

Pomimo rozległej tematyki „Smakologia” pozostaje lekturą lekką i zajmującą, dobrze skrojoną pod potrzeby młodszych fanów literatury. Pozwala poznać ważne informacje w przyjemny sposób, poszerzyć ich wiedzę o świecie oraz rozpalić nowe zainteresowania. Dodatkową zaletą tej publikacji jest wysoka jakość wydania i śliczne ilustracje.
 

Smakologia mądre książki dla dzieci
 

„Dzika książka o dzikach i o ich kuzynach”, Jola Richter-Magnuszewska

Czy da się napisać inspirującą książkę dla dzieci o… dzikach? Jola Richter-Magnuszewska udowadnia, że jak najbardziej tak, a ci włochaci mieszkańcy lasów mają wiele tajemnic, które mogą zainteresować młodych przyrodników. Wraz z autorką dzieciaki poznają zwyczaje dzików, ich sposoby na przetrwanie, ale też miejsce w naszej kulturze. Do tego pojawią się też ciekawostki o ich nieco bardziej egzotycznych kuzynach np. guźcach!

„Dzika książka o dzikach” zachwyca entuzjazmem wylewającym się z każdej strony oraz szczerą miłością autorki do lasu. To nie tylko mądra, ale też inspirująca lektura, która rozpala w czytelnikach miłość do przyrody, empatię oraz poczucie szacunku do środowiska naturalnego.
 

Dzika ksiazka o dzikach mądra książka dla dzieci
 

„Nolens volens czyli chcąc nie chcąc”, Zuzanna Kisielewska

Sentencje łacińskie wydają się ostatnią rzeczą, jakiej moglibyśmy się spodziewać po książce dla dzieci. A jednak Zuzanna Kisielewska pokazuje, że przy odpowiednim podejściu mogą okazać się fantastyczną zabawą oraz pretekstem do twórczej rozmowy z najmłodszymi. „Nolens volens” to prawdziwa kopalnia ciekawostek podanych w taki sposób, że nie można się przy nich nudzić.

Zuzanna Kisielewska pokazuje na kolejnych stronach, że dziedzictwo łaciny wciąż pozostaje żywe, a przy tym serwuje porcje intrygujących faktów na temat naszego codziennego życia. To świetny punkt wyjścia do rozmowy z najmłodszymi o sztuce, historii czy współczesnym języku. Do tego całość zdobią stylizowane obrazki wykonane przez Agatę Dudek i Małgorzatę Nowak.
 

Nolens Violens mądra ksiązka dla dzieci

Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com