Tortilla to południowoamerykańska wersja podpłomyka, którą kojarzymy z Meksykiem. Tradycyjnie przygotowuje się ją z mąki kukurydzianej alkalizowanej, zwanej masa harina. Ziarno gotuje się w wodzie zasadowej, następnie suszy i mieli. Tak powstałą mąkę łączy się z wodą i solą. Po uzyskaniu jednolitego, elastycznego ciasta wałkuje się je bardzo cienko lub wkłada do specjalnej prasy, która je spłaszcza. Następnie tortille lądują w piecu. Upieczone są gotowe do przyrządzania dań.
Dzisiaj tortille produkuje się głównie z mąki pszennej. Proces wygląda podobnie – mąkę łączy się z wodą, solą, proszkiem do pieczenia, olejem bądź smalcem. Następnie wyrabia się ciasto, aż będzie gładkie i jednolite, spłaszcza w prasie, podpieka. Co ważne, tortilla bardzo szybko wysycha, dlatego tuż po zdjęciu z patelni należy ją przykryć czystą serwetką lub talerzem. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ potem zaczyna się robić chrupiąca i trudno się z nią pracuje.
Tortilla na śniadanie
Są dwa przepisy, które przychodzą mi na myśl, kiedy myślę o daniach z wykorzystaniem tortilli. Pierwszy to śniadaniowy wrap, a drugi to huevos rancheros, czyli jajka po meksykańsku. Jest jeszcze tortilla niemająca nic wspólnego z plackami – hiszpańska tortilla de patatas.
Huevos rancheros – przepis
Składniki:
- 1 opakowanie tortilli
- 4 pomidory
- 1 ząbek czosnku
- 1 papryczka serrano
- ½ cebuli
- 1 łyżeczka soli
- 2 jajka
- natka kolendry
Huevos rancheros to meksykańskie danie, które często służyło do wykorzystania resztek z obiadu. Tortilla nie musi być najświeższa, ponieważ kładziemy na nią jajka w sosie. Podaje się ją saute lub z dodatkiem smażonej fasoli, salsy pico de gallo, guacamole czy ryżu. Obok jajek z pomidorami w Meksyku podaje się to, co zostało i może sycić.
Podstawowy przepis mówi, że zaczynamy od przygotowania pomidorów – parzymy i ściągamy skórkę. Kroimy w kawałki, a następnie wkładamy na patelnię. Dodajemy 1 obrany ząbek czosnku i 1 papryczkę serrano. Gotujemy pod przykryciem przez 10 minut. Wyciągamy czosnek. Papryczkę siekamy i wedle uznania zostawiamy lub wyrzucamy pestki. Cebulę kroimy w kostkę. Warzywa dorzucamy na patelnię i dodajemy 1 łyżeczkę soli. Smażymy na małym ogniu, aż cebula nieco zmięknie. Na wierzch wbijamy dwa jajka i smażymy, aż białka się zetną. Na każdą tortillę wykładamy pomidory z jajkami. Oprószamy posiekaną natką kolendry.
Jak przygotować śniadaniowy wrap?
Składniki:
- 1 placek tortilli
- 2 jajka
- 1/4 łyżeczki soli
- 1 łyżeczka kuminu
- 1/2 łyżeczki kolendry
- szczypta chili
- szczypta cynamonu
- odrobina mleka
- masło
- 2 plasterki sera cheddar
- 2 plasterki awokado
- 3 plasterki pomidora
- sałata
Śniadaniowy wrap może przybierać wiele form. Najłatwiejszy i najbardziej sycący jest ten z jajecznicą. Jak go przygotować? Potrzebujemy dwóch patelni. Do miseczki wbijamy 2 jajka. Dodajemy 1/4 łyżeczki soli, 1 łyżeczkę kuminu, 1/2 łyżeczki kolendry, szczyptę chilli i szczyptę cynamonu. Dolewamy odrobinę mleka. Wszystko dokładnie mieszamy. Na patelni rozpuszczamy masło, a następnie wlewamy zawartość miseczki. Jajecznicę smażymy do poziomu ścięcia jajek, który lubimy.
Na drugiej patelni podgrzewamy tortillę i kładziemy na nią dwa plasterki sera cheddar, żeby się delikatnie roztopiły. Na 1/3 tortilli (bliżej nas), kładziemy jajecznicę. Dodajemy plasterki awokado, pomidora i sałatę.
Jak zwijać tortillę?
Prawy i lewy bok tortilli zwijamy do środka na około 1/4 długości. Przytrzymując boki, zwijamy tortillę jak krokiet. Gotową kładziemy na talerz i serwujemy. Możemy ją ciasno zawinąć w folię aluminiową i zabrać do pracy. Jest przepyszna, nawet bez podgrzewania. Oczywiście, zamiast jajek doprawionych przyprawami możemy usmażyć zwyczajną jajecznicę i dodać do niej koperek lub szczypior. W innej wersji do tortilli posmarowanej cienko serkiem śmietankowym dodajemy łososia wędzonego, świeżą sałatę i ogórka.
Tortilla meksykańska na obiad i kolację
Tortilla to bardzo wdzięczny składnik, którym można bawić się na wiele sposobów. Świetnie się sprawdzi do przygotowania wspaniałego obiadu lub kolacji.
Quesadilla – przepis
Składniki:
- 2 placki tortilli
- 1 i 1/2 awokado
- szczypta soli
- sok z limonki
- natka kolendry
- 100 g żółtego sera ementaler lub cheddar
- 1/2 pomidora
- chili
- opcjonalnie: szynka i pieczarki / ser kozi i szynka jamón
Najprostszą opcją jest przygotowanie quesadillas. To tortilla z rozpuszczonym serem i dodatkami. Najłatwiej przygotować quesadillas z awokado. Połowę awokado miażdżymy widelcem i smarujemy nim jedną tortillę. Oprószamy solą, skrapiamy odrobiną soku z limonki. Na wierzch dajemy świeżo posiekaną natkę kolendry i garść sera w wiórkach – emmentalera, cheddara lub innego, który mamy pod ręką. Przykrywamy drugą tortillą. Podgrzewamy na średnim ogniu na patelni, aż spód się zazłoci. Delikatnie przewracamy i dosmażamy z drugiej strony. Zdejmujemy z patelni, a następnie kroimy na cztery części. Podajemy z kwaśną śmietaną i guacamole. Jak je przygotować? 1 miękkie awokado miażdżymy widelcem, dodajemy 1/2 posiekanego pomidora, sok z limonki, odrobinę soli oraz chilli. Mieszamy i serwujemy.
Do środka quesadillas możemy dodać plastry szynki, podsmażone pieczarki lub ser kozi z szynką jamón. Niektórzy lubią środek posmarować passatą pomidorową lub sosem pomidorowym. Najważniejszy jest jednak ser i forma przypominająca nieco pizzę.
Burrito – przepis
Składniki:
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 500 g mielonej wieprzowiny
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka kuminu
- 1/2 łyżki mielonej kolendry
- 1 łyżeczka chilli
- 1 łyżka oregano
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 puszka pomidorów
- 1 puszka czarnej fasoli
- 1 szklana ryżu
- 1 opakowanie placków tortilli
- 2 pomidory
- 2 awokado
- sałata
- kawałek sera cheddar
Pyszną obiadową opcją jest burrito. Na patelni rozgrzewamy olej, na który wrzucamy posiekaną drobno cebulę. Smażymy do miękkości. Dodajemy 4 ząbki czosnku, 500 g mielonej wieprzowiny, 2 łyżeczki soli, 1 łyżkę kuminu, 1/2 łyżki mielonej kolendry, 1 łyżeczkę chilli, 1 łyżkę oregano, 1 łyżeczkę cynamonu. Smażymy i mieszamy, aż mięso się zetnie. Dodajemy 1 puszkę pomidorów i 1 puszkę czarnej fasoli. Gotujemy pod przykryciem przez 15 minut. W międzyczasie przygotowujemy 1 szklankę ryżu. Tortillę podgrzewamy na patelni. Na wierzchu kładziemy mięso, ryż, plasterki awokado, posiekane pomidory, sałatę, tarty cheddar. Zwijamy i serwujemy.
W wersji wegańskiej możemy przygotować burrito z niemięsa, które doprawiamy podobnie jak zwykłe mięso. Można również mięso zastąpić czerwoną soczewicą – zamiast 500 g wołowiny do garnka wsypujemy 1 szklankę soczewicy i dolewamy 2 szklanki wody. Cała reszta pozostaje bez zmian.
Jak przygotować zapiekankę z tortilli?
Jeśli mamy ochotę przygotować coś niecodziennego, zamiast burrito możemy zaserwować zapiekankę z tortillą. Przypomina formą cannelloni lub lasagne. Przygotowujemy mięso bądź soczewicę według przepisu na burrito. Następnie dno formy smarujemy oliwą z oliwek. Tortillę kładziemy w formie jak placki, przekładamy je mięsem z fasolą i cheddarem lub zwijamy i układamy jedną rolkę obok drugiej. Od góry hojnie oprószamy serem. Pieczemy do zazłocenia. Podajemy z kwaśną śmietaną, guacamole i pico de gallo.
Jak przygotować pico de gallo?
Składniki:
- 3 pomidory
- 1 słodka cebula
- garść kolendry
- 1 papryczka jalapeño
- sok z 1 limonki
- sól
To najprostsza salsa w trzech kolorach flagi Meksyku – zielona natka kolendry łączy się z posiekanymi pomidorami i słodką cebulą. Zaczynamy od sparzenia pomidorów. Następnie wyciągamy gniazda nasienne, a pomidory siekamy i wkładamy do miski. To ważne, bo dzięki temu salsa nie podchodzi wodą.
Dodajemy drobno posiekaną cebulę cukrową (powinna stanowić 1/4 salsy), hojnie oprószamy kolendrą i doprawiamy do smaku solą oraz sokiem z limonki. Pico de gallo jest wyjątkową salsą – zawiera świeże posiekane składniki, które mają nadać ostrym daniom soczystości i świeżości. Nabiera się je tortillą lub nakłada na nią. Przed podaniem warto pozwolić składnikom przegryźć się przez 10 minut. Pico de gallo świetnie smakuje w towarzystwie nachos i guacamole jako przekąska do filmu.
Jak przygotować hiszpańską tortillę de patatas?
Składniki:
- 4 duże ziemniaki
- 1 cebula
- 1 szklanka oliwy z oliwek
- 5 jajek
- 1 łyżeczka soli
- opcjonalnie: ser, szynka
Myśląc o tortilli, nie możemy zapomnieć o hiszpańskiej tortilli de patatas. Do jej przygotowania trzeba uzbroić się w cierpliwość i dużą ilość oliwy z oliwek. Jeśli szkoda nam oliwy, możemy wykorzystać ugotowane ziemniaki. Smak będzie nieco inny, ale tak właśnie przygotowuje tortillę wielu Hiszpanów mieszkających w Polsce.
Cztery duże ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. 1 cebulę drobno siekamy. Na patelnię wlewamy 1 szklankę oliwy z oliwek. Wrzucamy ziemniaki i cebulę. Smażymy na małym ogniu, aż będą miękkie – zajmie to ponad 30 minut. Raz na jakiś czas mieszamy i pilnujemy warzyw – muszą być miękkie, nie mogą się zapiec na chrupko. Kiedy ziemniaki zmiękną, przygotowujemy jajka. 5 jajek rozkłócamy z 1 płaską łyżeczką soli. Wlewamy na patelnię i wolno smażymy, aż spód się zetnie. Przykrywamy patelnię dużym talerzem i zdecydowanym ruchem przekładamy na talerz. Ostrożnie zsuwamy ją na patelnię po to, by zasmażyła się też z drugiej strony. Podajemy na ciepło lub zimno. Jeśli mamy ochotę, możemy do tortilli dodać ser i szynkę. Przed wlaniem jajek na patelnię trzeba tylko zdjąć połowę ziemniaków. Na tych, które zostaną, kładziemy ser lub szynkę, przykrywamy pozostałymi ziemniakami i dopiero wtedy wlewamy jajka.
Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz w pasji Gotuję.
Zdjęcia w tekście: Shutterstock
Komentarze (0)