1. Baba Jaga

Baba Jaga jest kwintesencją zła, straszyła wiele pokoleń dzieci. Występuje nie tylko w bajce o Jasiu i Małgosi, ale także w wielu piosenkach i opowieściach. Jej mroczny charakter jest wpisany w nasz kod kulturowy, rodzice często wykorzystują figurę Baby Jagi, aby przywołać swoje dzieci do porządku, przez co jej zła sława nieustannie trwa.

 

  1. Lord Voldemort

Ten, którego imienia nie wolno wymawiać, to najmroczniejszy bohater z serii książek o Harrym Potterze. Voldemort jest odpowiedzialny za śmierć rodziców Harrego, a także pełni rolę jego prześladowcy. W swoim dążeniu do władzy jest w stanie użyć najgorszych środków. „Sam wiesz, kto” jest pozbawiony uczuć, przez co nie ma żadnych oporów przed krzywdzeniem innych ludzi.

 

 

  1. Wilk z „Czerwonego kapturka”

Przebiegły i zły do szpiku kości taki jest wilk, jedna z najmroczniejszych postaci z bajek naszego dzieciństwa. Wilk potrafi mówić ludzkim głosem i wyciągać informacje do swoich niecnych celów. Jego zła sława skutecznie odstrasza dzieci, a czasem i dorosłych od samotnych spacerów po lesie.

 

  1. Jadis

Jadis, czyli biała czarownica z „Opowieści z Narnii” jest wyrachowana i pełna jadu. Od początku jej panowania w Narnii panuje zima. Aby utrzymać władzę jest zdolna do najgorszych okrucieństw. Jej chłód jest widoczny na różnych płaszczyznach. Jadis posiada białą jak śnieg twarz i włosy, a jej usposobienie jest równie zimne jak wygląd.

 

 

  1. Macocha „Królewny Śnieżki”

Zła Macocha to przykład egocentryczki, która nie może pogodzić się z przemijaniem swojej urody. Aby utrzymać status najpiękniejszej w królestwie jest w stanie poświęcić życie swojej pasierbicy, Królewny Śnieżki. Gdyby bajka opowiadała o współczesnych czasach, Złej Królowej wystarczyłby pewnie botoks.

 

  1. Królowa Kier z Alicji w Krainie Czarów”

Królowa Kier jest władczynią Krainy Czarów i najsilniejszą antagonistką w całej opowieści. Uwielbia rządzić i wydawać rozkazy, budzi strach we wszystkich mieszkańcach Krainy. Alicja musi stawić jej czoła, aby zrozumieć absurdalne sytuacje, których doświadcza.

 

 

  1. Macocha i przybrane siostry Kopciuszka

Trzy czarne charaktery działające na niekorzyść jednego biednego Kopciuszka to spora niesprawiedliwość. Macocha i siostry w swojej perfidii nie mają granic. Czerpią przyjemność z zatruwania życia biednej dziewczyny i zrobią wszystko, aby nie dopuścić do jej szczęścia. Bajka jest jednak bajką dobro zwycięża, a Książe odnajduje sposób na odnalezienie ukochanej, którą te trzy czarne postaci przed nim ukrywają.