Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych książkowych rekomendacji – jakie książki dodalibyście do naszego zestawienia?

 

7. Słodziutki. Biografia cukru

Autorzy tej niezwykłej książki rozprawiają się bezlitośnie z jednym z największych złoczyńców w dziejach ludzkości. Mowa o cukrze, którego przygoda ludzi z cukrem przypomina toksyczny związek pary kochanków. Faza ślepego zakochania to epoka wielkich odkryć geograficznych, kolonialnych podbojów i zachłyśnięcia się słodyczą na europejskich dworach. Dla tej miłości człowiek gotów jest zabić i zabija bez opamiętania. Czerwona lampka zapala mu się wraz z pierwszymi odkryciami naukowymi związanymi z chorobami wywoływanymi przez cukier. Zaczyna się czas podejrzeń i oskarżeń. Adwokatem kochanka staje się przemysł spożywczy, przekupuje go tysiącami słodkich wynalazków, colą, „zdrowymi” sokami, a nawet lepszym keczupem. Zrzuca winę na tego trzeciego: tłuszcz!

 

6. Dlaczego wszechświat nie jest z gumy. Odkrycie fal grawitacyjnych

Oto fascynująca książka o fizyce, kosmosie i odkryciu, które potwierdziło ogólną teorię względności Einsteina i zostało uhonorowane Nagrodą Nobla. Czekaliśmy na to aż 100 lat! Od czasu, kiedy Albert Einstein ogłosił teorię, z której wynikało, że siła grawitacyjna jest efektem zakrzywienia czasoprzestrzeni wywołanego przez zniekształcającą ją masę, wciąż podejmowano próby dowiedzenia jej prawdziwości lub fałszu. Obliczenia Einsteina wskazywały, że pewne zjawiska mogą wywoływać zmarszczki na czasoprzestrzeni, przemieszczające się z prędkością światła. Pędzącymi zmarszczkami są właśnie fale grawitacyjne. Naukowcy z pomocą niewiarygodnie precyzyjnych detektorów odkryli fale grawitacyjne przewidziane przez Einsteina, a astrofizyk Harald Lesch wraz z grupą zapalonych badaczy barwnie opisali to przełomowe wydarzenie. Wybuchy supernowych, tajemnice czarnych dziur i gigantyczne laserowe detektory zakłóceń: Odkrycie fal grawitacyjnych to porywająca lektura nie tylko dla fizyków!

 

5. Znikająca łyżeczka. Dziwne opowieści chemicznej treści

Niezwykłe historie o pierwiastkach chemicznych i tym, co się za nimi kryje: nauce, historii, pieniądzach, mitologii, sztuce i medycynie. Dlaczego Gandhi nie znosił jodu? W jaki sposób rad niemal zrujnował reputację Marii Skłodowskiej-Curie? I dlaczego gal jest ulubionym pierwiastkiem laboratoryjnych żartownisiów? Tablica Mendelejewa to jedno z największych osiągnięć nauki, ale też skarbnica wiedzy o przygodach, zdradzie i obsesji. Za każdym elementem układu okresowego stoją fascynujące historie; każdy pierwiastek gra ważną rolę w historii ludzkości i w życiu (często) szalonych naukowców, którzy go odkryli. Znikająca łyżeczka jest doskonałym połączeniem rzetelnej wiedzy naukowej i fascynujących opowieści ukazujących ludzką inwencję, badania i odkrycia – od Wielkiego Wybuchu po nasze czasy.

 

4. Spaceman. Jak zostać astronautą i uratować nasze oko na Wszechświat

Czy kiedykolwiek wyobrażaliście sobie, jak to jest być przywiązanym do fotela w środku gigantycznej rakiety, która rozpędza się do prędkości od zera do 28 tysięcy kilometrów na godzinę? Lub spojrzeć na Ziemię z kosmosu i zobaczyć zaskakująco precyzyjną linię między dniem a nocą? Albo stanąć przed słynnym Teleskopem Kosmicznym Hubble’a, zastanawiając się, czy misja, która jest waszym celem, przez przypadek nie zrujnuje szansy ludzkości na odkrycie tajemnic Wszechświata? Astronauta Mike Massimino szczegółowo relacjonuje swoje kosmiczne doświadczenia, opisuje surrealistyczny cud i piękno swojego pierwszego spaceru kosmicznego, ale i tragedię utraty przyjaciół w wypadku promu Columbia.

 

 

3. Sapiens. Od zwierząt do bogów

Siedemdziesiąt tysięcy lat temu homo sapiens był niewiele znaczącym zwierzęciem żyjącym w pewnym zakątku Afryki. W ciągu następnych tysiącleci wyrósł na pana całej planety i postrach ekosystemu. Dziś stoi na progu osiągnięcia statusu boga, gotów dostąpić nie tylko wiecznej młodości, lecz także boskich władz tworzenia i niszczenia. Autor zabiera nas w podróż do przeszłości i wraca do korzeni ludzkości, aby wyjaśnić najbardziej nurtujące pytania, na przykład:
• Czym tak naprawdę jest pieniądz – czyżby jedyny pomost miedzy kulturami?
• Dlaczego staliśmy się tacy grubi?
• Czy może być coś nienaturalnego w ludzkich zachowaniach z punktu widzenia biologii?
• Skąd się wziął patriarchat w tak wielu kulturach?
• Czy kapitalizm jest religią?
• Które wydarzenia najbardziej wpłynęły na losy ludzkości? Czy na pewno wojny, podboje i koalicje? A może raczej udomowienie zwierząt, wynalazki, ideologie i religie?

 

2. Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd

Twój mózg sprawia, że jesteś tym, kim jesteś. To on umożliwia ci komunikację z innymi ludźmi – od prostej wymiany zdań do rozumienia ironii i czytania między wierszami. Dzięki mózgowi mamy uczucia i osobowość. Mózg pamięta wydarzenia z dzieciństwa, uczy się, zakochuje i interpretuje skomplikowane wzory. Ale ten sam mózg nagradza uzależnienie i może namówić cię do podjęcia złych decyzji. Kaję Nordengen mózg fascynował zawsze. Badania nad komunikacją między komórkami nerwowymi w mózgu prowadziła równolegle ze studiami medycznymi. Odkąd obroniła pracę doktorską, dzieli się swoim zachwytem nad mózgiem, prowadząc wykłady i szkolenia. W książce opowiada o tym, jak działa mózg – tajemniczy narząd, który jest tobą.

 

1. Trupia farma. Nowe śledztwa

Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna "Trupia farma" – wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety. Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę? Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków? Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego? Bill Bass, opisując najciekawsze i najdziwniejsze przypadki, jakie spotkał na swojej drodze, zabiera nas w mroczną i fascynującą podróż po świecie, gdzie nie ma zbrodni doskonałej.