4 przepisy na przysmaki i ciasteczka dla psa
Poniżej znajdziecie przykłady domowych i zdrowych ciasteczek dla swoich pupili. Wiele składników można modyfikować i dostosowywać do potrzeb psiaków.
Domowe przysmaki dla psa z mięsa – przepis
Zaletą przysmaków z suszonego mięsa, jest to, że możemy je wykonać z dowolnego mięsa. To niewątpliwa zaleta w przypadku zwierzaków z alergią pokarmową. Pozwala na pełną kontrolę składu ciasteczek dla psów. Najlepiej jednak sprawdza się mięso chude, z małym udziałem tłuszczu.
Składniki: chude partie mięsa
Akcesoria: deska, nóż, piekarnik lub suszarka na grzyby.
Sposób przygotowania domowych przysmaków dla psa:
- 1-2 h przed przygotowaniem mięso delikatnie mrozimy – ułatwi to krojenie.
- Mięso kroimy na cienkie plastry, im cieńsze, tym lepsze.
- Przechodzimy do suszenia mięsa w piekarniku. Umieszczamy je na kratce w piekarniku i trzymamy tak długo, aż będzie suche. Możemy je przewiesić przez kratki.
- Piekarnik nagrzewamy do 100 stopni, warto zostawić uchylone drzwiczki, żeby woda mogła uciekać. Możemy też otwierać je co jakiś czas.
- Kontrolujemy mięso, żeby się nie przesuszyło. Krótsze suszenie sprawia, że mięso jest bardziej miękkie.
- Takie mięso do kilku dni możemy przetrzymać w lodowce lub gdy robimy je w większej ilości w zamrażarce – zapobiega to psuciu. Proces suszenia można również wykonać w suszarce na grzyby.
Suszone warzywa dla psa – przepis
Jeśli nasz pupil jest fanem warzyw albo chętnie je smaczki, a potrzebuje ograniczenia kalorii, ta wersja suszonych ciasteczek będzie świetnym wyborem. Możemy je tez przygotować przy okazji pieczenia warzyw dla siebie. Warzywa, które warto wybrać to batat, marchew, cukinia, pietruszka i burak.
Składniki: warzywa
Akcesoria: deska, nóż, piekarnik lub suszarka na grzyby
Sposób przygotowania warzywnych smaczków dla psa:
- Warzywa kroimy na cienkie plasterki.
- Rozkładamy je na suszarce lub w piekarniku.
- Proces suszenia w suszarce zajmuje zwykle kilka godzin. Używając piekarnika, suszymy warzywa zwykle kilka godzin w temperaturze 50-70 stopni, w zależności od warzywa.
- Dobrze wysuszone warzywa możemy przechowywać w słoikach.
Domowy mus z warzyw – przepis
Domowe musy to świetne urozmaicenie suchych ciasteczek dla psa. Możemy je podawać jako uzupełnienie zabawek na jedzenie typu maty do lizania, kongi. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie wielorazowych tubek na musy. Dzięki nim możemy wykorzystywać mus jako nagrodę, np. w trakcie spaceru. Zaletą tego typu domowych przysmaków dla psów jest pełna kontrola nad ich składem – używamy produktów, które są bezpieczne dla naszego pupila i możemy je gładko zblendować. Świetnie sprawdzą się tutaj ugotowane do miękkości warzywa np. batat czy dynia z dodatkiem żółtka.
Składniki: dowolne, bezpieczne dla psa warzywa, żółtko, opcjonalnie mięso
Akcesoria: wielorazowe opakowania na mus, blender, naczynie do gotowania/zmieszania produktów
Zawartość kalorii: zależna od użytych warzyw, w przypadku dyni 100 g = ok. 26 kcal, 1 żółtko to = ok. 55 kcal
Sposób przygotowania musu dla psa:
- Warzywa gotujemy do miękkości. Możemy tutaj wykorzystać niewielką ilość mięsa do ugotowania bulionu bez przypraw, który dodatkowo wzmocni smak.
- Całość blendujemy i studzimy.
- Dodajemy żółtko, jeśli jest tolerowane przez naszego psa. Ilością wody regulujemy konsystencję.
- Domowy mus dla psa wykorzystujemy wedle uznania – jako wypełnienie maty do lizania czy wielorazowych tubek na mus (można go mrozić i wykorzystywać w późniejszym czasie).
Miękkie ciasteczka dla psa z jajka i ryby – przepis
Do wykonania tych przysmaków przydadzą nam się białka jajek, ich ilość będzie determinować ostateczną liczbę ciasteczek. Wychodzą mięciutkie i aromatyczne, z pewnością zasmakują waszym pupilom!
Składniki: 2 białka z jajka, łyżeczka mielonego siemienia lnianego, łyżeczka drożdży browarniczych nieaktywnych, łyżka ugotowanego tuńczyka/dorsza
Akcesoria: mikser, miska, piekarnik;
Zawartość kalorii: około 100 kalorii przy użyciu 40 g dorsza i 2 białek jaja kurzego
Sposób przygotowania ciasteczek dla psa:
- Ubijamy białka jajek.
- Dodajemy pozostałe składniki, mieszamy.
- Rozkładamy małe ilości na brytfance i wkładamy na 15 minut do nagrzanego na 180 stopni piekarnika.
- Gotowe smaczki studzimy i zużywamy w przeciągu kilku dni.
Pamiętajmy, że ilość podawanych smaczków powinna być zawsze kontrolowana i uwzględniana w dziennej podaży kalorii. Samodzielne przygotowanie smaczków wymusza odpowiednie przechowywanie smakołyków i zużycie ich w odpowiednim czasie.
Więcej porad dotyczących żywienia psów znajdziesz w dziale Mam zwierzęta.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)