Od przerażających opowieści o zbrodniach, przez popkulturę i ekologię, aż po rozmowy o rodzicielstwie czy kobiecej seksualności – w ramach abonamentu Empik Go z pewnością znajdziecie podcasty, które trafią w wasze gusta. Oto nasze TOP 10 typów, po które warto sięgnąć tego lata.

„Przerwany lot. Największe katastrofy lotnicze”

Nowy serial dokumentalny audio od Empik Go to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników lotnictwa. Każdy odcinek został poświęcony innej słynnej katastrofie lotniczej – wśród omawianych wydarzeń znalazły się m.in. wodowanie na rzece Hudson, zaginiony lot MH-370 czy katastrofa na warszawskich Kabatach.

Największą zaletą „Przerwanego lotu” jest jego ekspercki charakter – autorzy wykonali tytaniczną pracę, przekopując się przez setki dokumentów, sprawdzając fakty i tworząc historie o jednych z najbardziej przerażających wydarzeń związanych z lotnictwem cywilnym. W efekcie dostajemy podcast, który uczy i porusza emocje.  

„Stworzenie tej produkcji wymagało wiele czasu i wysiłku. Jednym z najtrudniejszych zadań był research i sprawdzenie faktów, bo w różnych źródłach, szczególnie tych powszechnie dostępnych, nie wszystko zawsze się zgadzało” - mówi scenarzystka i reżyserka audiodokumentu, Gabriela Darmetko

przerwany lot

„Piąte: nie zabijaj”

Mrożące krew w żyłach historie rodem z policyjnych kartotek, głośne sprawy, którymi niegdyś żył cały kraj, tajemnice wciąż czekające na rozwiązanie – to wszystko znajdziecie w „Piąte: nie zabijaj”. Słuchowisko Justyny Mazur to obecnie jeden z najpopularniejszych podcastów kryminalnych w Polsce – i trudno się dziwić. 

Każdy odcinek podcastu został poświęcony innej sprawie kryminalnej – w dużej mierze autorka skupia się na rodzimych zbrodniach. Ogromnym atutem? „Piąte: nie zabijaj” jest styl i narracja prowadzona przez autorkę: wszystko, o czym mówi ma poparcie w faktach, nie ma tu miejsca na sztuczne podkręcanie grozy czy budowanie napięcia. Przy tym całość pozostaje naprawdę klimatyczna i lekko przerażająca, szczególnie gdy słuchamy w nocy, przy zgaszonym świetle. Dla fanów true crime – pozycja obowiązkowa.

Podcast "Piąte: nie zabijaj" otrzymał pierwsze miejsce w kategorii Najlepszy Podcast w ramach tegorocznej edycji Nagród Best Audio Empik Go

Piąte nie zabijaj best audio

„Rozważna i erotyczna”

Autorki, Magda Mołek i Joanna Keszka, stworzyły podcast, gdzie o seksie mówi się w sposób otwarty i naturalny. Bez sztucznej wstydliwości, lęku czy nadmiernego zadęcia, ale mądrze, profesjonalnie i po ludzku.

Podcast „Rozważna i erotyczna” opiera się na otwartym podejściu do kwestii seksualności, mądrej rozmowie i przekazywaniu wiedzy. Autorki bezceremonialnie rozprawiają się ze stereotypami dotyczącymi kobiet. A wszystko w duchu ciałopozytywności i dbania o zdrowie i własne szczęście.

„Zapraszamy Was do świata bez uprzedzeń, pełnego świadomych wyborów, opartego na poczuciu własnej wartości. Będziemy Wam opowiadać pikantnie, dobitnie i szczerze o tym, co w życiu najważniejsze. Dobry seks to dobre życie.”

Rozważna i erotyczna

„Jak uratować świat? 2.0”

Ekologia, ograniczanie śladu węglowego, zero waste – te hasła pojawiają się na naszych ustach coraz częściej w związku z następującymi zmianami klimatu. Pozostaje tylko pytanie, jak powinniśmy przeorganizować nasze zwyczaje, aby realnie przysłużyć się środowisku? Na to pytanie próbują znaleźć odpowiedź aktywistki ekologiczne Anna Pięta i Areta Szpura.

„Jak uratować świat? 2.0” to mądre i kompleksowe spojrzenie na współczesny świat oraz zagrożenia związane m.in. z konsumpcjonizmem i nieekologicznym stylem życia. Autorki omawiają problemy, podsuwają konkretne pomysły na rozwiązania oraz rozmawiają z ekspertami z najróżniejszych dziedzin – wszystko po to, by eko-zmiana była faktycznie możliwa dla maksymalnie wielu osób. Warto przesłuchać i spróbować wprowadzić propozycje autorek do własnego życia. W końcu, jak same piszą „Przyszłość ziemi zależy od nas, a codzienne decyzje mają kolosalne znaczenie”.

Jak uratować świat?

„Fandomówka”

W czasach, gdy kultura geekowska stała się już w pełni mainstreamowa, a od lat wśród najlepiej zarabiających filmów na świecie znajdują się „Gwiezdne Wojny” i kino superbohaterskie spod znaku  Marvela, chętnie przyglądamy się różnym aspektom popkultury. Bo co to właściwie znaczy „być fanem”? Czym charakteryzuje się współczesny fandom?

W ramach podcastu Aleksandra Woźniak – Tomaszewska spotkała się z aktywnymi uczestnikami i badaczami fandomów, by przybliżyć słuchaczom najważniejsze popkulturowe fenomeny ostatnich lat. Każdy odcinek zabierze nas do innego świata: od „Władcy Pierścieni” i „Harry’ego Pottera”, aż po środowisko graczy RPG czy cosplayerów. „Fandomówka” to list miłosny do współczesnej popkultury oraz potężna pigułka wiedzy, która zainteresuje zarówno największych geeków, jak i osoby stawiające pierwsze kroki w środowisku. Warto!

Fandomówka


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


„Słowiańskie demony: W kręgu sił nieczystych”

W co wierzyli i czego bali się nasi przodkowie? Jakie tajemnicze straszydła nie dawały im spać w nocy? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w podcaście Michała Kuźniara pt. „Słowiańskie demony”. Czeka na was klimatyczna podróż do krainy mitologii słowiańskiej, gdzie diabły i czarty czają się na każdym kroku, a smoki nie są tylko dawno zapomnianą legendą.

„W kręgu sił nieczystych” to nie tylko świetna rozrywka na długie letnie, popołudnia, ale też fantastyczny sposób, by zdobyć nieco wiedzy na temat dawnych wierzeń. Wśród omawianych tematów znajdziemy dobrze nam znane postacie, jak diabeł Boruta czy Smok Wawelski.  Warto spróbować, nawet jeżeli słowiańskie mity nigdy nie znalazły się w kręgu naszych zainteresowań  – opowieść wciąga niczym najlepsza fantastyka.

Słowiańskie demony

„Czarne podniebienie”

Podcast dla wszystkich fanów czworonogów, którzy chcą stale powiększać swoją wiedzę na temat ukochanych zwierząt „Czarne podniebienie” to osobisty projekt Jarosława Polaka - behawiorysty w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Krakowie i właściciela szkoły dla psów. Autor ma nie tylko ogromną wiedzę dotyczącą zwierząt, ale też potrafi ją przekazać w lekki i przyjemny sposób.

Podczas słuchania „Czarnego podniebienia” poznajemy dobre praktyki dotyczące wychowywania czworonogów, prywatne doświadczenia autora oraz konkretne rady, które możemy wykorzystać przy pracy z psem. Polak podkreśla, że w wychowywaniu nie chodzi o „robienie sztuczek”, ale zrozumienie potrzeb pupila i zadbanie o jego szczęście.

Czarne podniebienie

 

„Ducholożka na tropie”

Olga Drenda – autorka książek m.in. „Duchologia polska” i „Wyroby. Pomysłowość wokół nas” – jest bez wątpienia najlepszą polską specjalistką od nostalgii i tajemnic minionej epoki: tych niezwykłych, jak i tych całkiem codziennych. W swoim podcaście naczelna polska ducholożka wyrusza tropem popularnych miejskich legend, które przed laty straszyły i rozpalały wyobraźnie mieszkańców Polski.

Czym właściwie są „miejskie legendy”? Wszyscy dobrze je znamy: od PRL-owskiej Czarnej Wołgi porywającej dzieci, aż po rzekomo słynną wśród gimnazjalistów „grę w słoneczko” sprzed kilku lat. Jakie są źródła tych opowieści? Dlaczego zdobyły tak wielką popularność? „Ducholożka na tropie” to antropologiczna podróż w przeszłość, której nie można przegapić – zwłaszcza że wyniki śledztwa często bywają naprawdę zaskakujące.

Ducholożka na tropie

„Ojcowska strona mocy”

Czasy, gdy tata nie interesował się zbytnio wychowaniem dzieci na szczęście odeszły już do lamusa. Współcześni ojcowie chcą być ojcami zaangażowanymi, dla których rodzina i wszystko, co z nią związane stanowi ważny element samorealizacji. Tylko co to znaczy w dzisiejszych czasach „być dobrym ojcem”?

Jarek Kania zaprasza słuchaczy do dyskusji nad tym, jak codziennie stawać się lepszym tatą dla swoich dzieci. Dzieli się własnymi przeżyciami, szuka sprawdzonych porad oraz rozmawia z gośćmi. „Ojcowska strona mocy” jest szczerą rozmową o rodzicielstwie, do której warto dołączyć.

ojcowska strona mocy

„Chodź na słówko”

Miewacie problemy z zasypianiem? A może czujecie, że wasz sen nie jest odpowiednio głęboki? W takim przypadku warto sprawdzić podcast „Chodź na słówko: Śpij dobrze, czyli medytacje na dobry sen”. Oryginalny projekt Empik Go składa się z ośmiu odcinków, które krok po kroku przeprowadzą was przez medytacje, których celem jest zapewnienie dobrego snu.

Dzięki „Chodź na słówko” słuchacze uczą się ośmiu różnych technik medytacyjnych, których celem jest rozluźnienie i wyciszenie goniących myśli, a co za tym idzie – relaks. Podcast daje nam także ważne informacje dotyczące problemów ze snem i walki z nimi. Poruszane są tu kwestie stresu, odporności i tego, jak bardzo odpoczynek jest ważny – zarówno dla zdrowia, jak i samopoczucia.

Chodź na słówko

A wy jakie podcasty cenicie sobie najbardziej? Dajcie znać w komentarzach. Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Empik Pasje.