W podróży, podczas leniwego popołudnia, tkwiąc w długim korku po pracy – zawsze znajdzie się okazja na przesłuchanie audiobooka. A wiecie, co jest lepsze od samotnego poznawania nowej książki? Dzielenie tej radości z kimś bliskim. Wspólne słuchanie audiobooków z tatą pozwoli wam rozwijać wspólne zainteresowania, znaleźć nowe tematy czy po prostu przyjemnie spędzić razem czas. A wspólna zabawa to najlepszy prezent, jaki możemy podarować na Dzień Ojca.

Jeżeli chcecie wkroczyć w świat audiobooków, nie będzie lepszej okazji –  Oreo i Empik Go przygotowały wyjątkową promocję na Dzień Ojca, w ramach której otrzymacie dostęp do aż 300 audiobooków i ebooków.

Jak to działa? Bardzo prosto – wystarczy kupić dowolny produkt promocyjny Oreo, zachować i zarejestrować paragon, a następnie dostać dostęp do dedykowanego abonamentu w Empik Go. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie promocji.

empik oreo

A oto nasz wybór TOP 10 tytułów do wspólnego słuchania – kolejność dowolna!

„Rodziny himalaistów”, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin, Joanna Sokolińska

Jeżeli wraz z tatą od lat pasjonujecie się himalaizmem, a takie nazwiska jak Ryszard Kołakowski czy Tomek Mackiewicz nie są wam obce, książka Katarzyny Skrzydłowskiej-Kalukin i Joanny Sokolińskiej będzie strzałem w dziesiątkę. Autorki skupiły się na temacie rodziny i stworzyły fascynujące portrety wybitnych polskich himalaistów, których pasja miała ogromny wpływ na życie ich najbliższych.

 „Rodziny…” to mocny, działający na wyobraźnię reportaż – autorki nie boją się zadawać trudnych pytań i mówić o trudnych emocjach. Czy himalaiście wolno mieć dzieci? Czy realizacja niebezpiecznych marzeń to egoizm czy prawo do życia po swojemu? W książce znajdziemy fragmenty dotyczące m.in. Jerzego Kołakowskiego (którego ojciec zginął na Makalu) czy Joanny Kondrackiej (byłej żony Tomka „Czapkinsa Mackiewicza”).

Rodziny himalaistów audiobook

„Sekretne życie drzew”, Peter Wohlleben

Całodniowe wyprawy na ryby, nocowanie w namiocie na kempingu czy długie wycieczki po lesie – dla wielu z nas tak właśnie wyglądały wakacje z tatą w czasach dzieciństwa. Jeżeli razem chętnie wypoczywaliście na łonie przyrody, „Sekretne życie drzew” będzie świetną do okazją do przywołania tych wyjątkowych wspomnień, a może nawet – zaplanowanie nowej wyprawy.  

„Sekretne życie drzew” to poruszający list miłosny do natury, pełny wrażliwości i dojrzałości. Leśniczy Peter Wohlleben w swojej książce dzieli się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przyrody  – szybko się okazuje, że nawet dobrze znane nam rośliny są bardziej niezwykłe, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Autor snuje opowieść o drzewach, które porozumiewają się ze sobą, opiekują się starszymi „sąsiadami” czy nawet mają pamięć. Swoje obserwacje podpiera anegdotami z własnego życia oraz wynikami badań naukowych.

 Trudno nie dać się porwać atmosferze tej książki – po przesłuchaniu nawet najkrótsza przechadzka po lesie staje się zupełnie innym doświadczeniem.

Sekretne życie drzew audiobook

„Horropera - po tamtej stronie burzy”, Irena Naumowicz, Konrad Pawicki

Jeden z tych audiobooków dla dzieci, który świetnie sprawdzi się do wspólnego słuchania z tatą. „Horropera” to wyjątkowy projekt Ireny Naumowicz i Konrada Pawickiego, który łączy w sobie najlepsze elementy klasycznej baśni i rockowego musicalu – a to wszystko podszyte leciutkim dreszczykiem grozy!

Podczas słuchania śledzimy przygody małej dziewczynki, która została na noc sama w posępnym domu, a za oknem akurat szaleje burza z piorunami. Gość w postaci ogromnego nietoperza stającego w drzwiach jej pokoju to dopiero początek przygody – dalej będzie tylko dziwniej i ciekawiej. „Horropera” to mądra i ciepła opowieść wypełniona chwytliwymi piosenkami autorstwa Jacka Wierzchowskiego. To jeden z tych audiobooków, przy którym będą się bawić świetnie zarówno najmłodsi, jak i ci całkiem dorośli słuchacze.

Horropera

„Kim Dzong Un. Historia dyktatora”, Jung H. Pak

Jeden z najciekawszych reportaży zeszłego roku, niezwykle wnikliwa analiza najbardziej tajemniczych postaci na arenie międzynarodowej. Jung H. Pak – z zawodu znawczyni polityki i była analityczka CIA – w „Historii dyktatora” dokonała imponującej pracy reporterskiej. Wyciągnęła na jaw trudne do pozyskania fakty oraz przebiła się przez mur plotek i sekretów, by dojść do prawdy.   

„Historia dyktatora” to nie tylko książka o samym Kim Dzong Unie. To także – miejscami wstrząsająca – opowieść o samej Korei Północnej, jej relacjach z innymi państwami, ale też tajemnicach, jakimi okryta jest tamtejsza dyktatura. Jeżeli wraz z tatą pasjonujecie się historią i polityką lub fascynują was systemy totalitarne, ten audiobook na pewno zrobi na was wrażenie bogactwem informacji oraz wciągnie was intrygą, której nie powstydziłby się najlepszy kryminał. Będzie też świetnym pretekstem do rozmowy o współczesnym świecie.

Kim dzong un

„Antologia polskiego cyberpunka”, opracowanie zbiorowe

Chociaż wielu z nas hasło „Cyberpunk” może się kojarzyć przede wszystkim z głośną grą stworzoną przez CD Project RED, sam gatunek ma znacznie starsze korzenie –wybuch jego popularności przypadł na lata 80., gdy fani zaczytywali się w „Neuromancerze” i oglądali „Blade Runnera”. Jeżeli twój tata w czasach młodości interesował się szeroko pojętą fantastyką, cyberpunk z pewnością nie będzie mu obcy. Może warto odkurzyć tę pasję?

„Antologia polskiego cyberpunka” buduje pomost między starszymi i młodszymi fanami fantastyki oraz stanowi okazję do wymiany doświadczeń. Tutaj dobrze będą się bawić zarówno fani najnowszych gier wideo, jak i amatorzy prozy Philipa K. Dicka.

Audiobook „Antologia polskiego cyberpunka” to produkcja oryginalna Empik Go, w ramach której możecie wysłuchać opowiadań napisanych przez najważniejszych autorów polskiej fantastyki m.in. Łukasza Orbitowskiego czy Roberta J. Szmidta. Całość została zrealizowana z ogromną dbałością o detale: za oryginalną muzykę do audiobooka odpowiadał Steez83 z zespołu PRO8L3M, a wśród lektorów znajdziecie m.in. Edytę Olszówkę i Filipa Kosiora.

Cyberpunk polska

„Kosmos. Nauka – to lubię”, Tomasz Rożek

Tomasz Rożek to obecnie jeden z najpopularniejszych propagatorów nauki w Polsce – w jego książkach na pewno znajdziecie solidną porcję wiedzy naukowej podanej w przystępny sposób. Nie zabraknie też intrygujących ciekawostek czy nawet przykładów z życia codziennego. W swojej kolejnej książce z serii „Nauka to lubię” autor wziął na warsztat temat kosmosu – czytelnicy ruszają z nim w wyjątkową podróż po najciekawszych tajemnicach wszechświata.

„Kosmos. Nauka to lubię” – chociaż kierowana przede wszystkim do młodzieży - jest idealną książką familijną, która doskonale sprawdzi się dla taty i dziecka. Rozbudza ciekawość świata, skłania do rozmowy na najróżniejsze tematy i poszukiwania kolejnych, naukowych odpowiedzi razem - Rożek przygotował w ramach audiobooka porcję eksperymentów, które można po przesłuchaniu przeprowadzić w domu. Nie ma lepszego pretekstu do wspólnej, rodzinnej zabawy.

Kosmos Tomasz Rożek

„Wilkołak”,  Wojciech Chmielarz, serial audio Empik Go

Premiera jednego z najpopularniejszych, polskich autorów to zawsze dobry wybór dla wszystkich miłośników kryminału. „Wilkołak” Wojciecha Chmielarza stanowi domknięcie hitowego cyklu gliwickiego – powraca detektyw Wolski i rozwiązuje w Gliwicach swoje ostatnie śledztwo.

Warto przy tym pamiętać, że nowa produkcja Empik Go nie jest zwykłym audiobookiem – to serial audio w gwiazdorskiej obsadzie. W głównego bohatera wcielił się Krzysztof Zalewski – znany przede wszystkim ze swoich projektów muzycznych – a przy mikrofonie partnerują mu m.in. Cezary Pazura i Aleksandra Popławska. „Wilkołak” Wojciecha Chmielarza w wersji audio sprawdza się świetnie, a reżyserom idealnie udało się oddać klimat powieści.

„Można zaryzykować stwierdzenie, że obsesja to przewodni motyw postępowania bohaterów w „Wilkołaku”. To bardzo ważne, że w przypadku powieści czy serialu audio możemy nazywać rzeczy po imieniu.  Jeżeli w utworze pojawia się obsesja to jest to obsesja. Nie ma co bronić bohaterów przed tym zjawiskiem czy jednostką chorobową. Wojciech Chmielarz w swoim utworze celowo pokazuje, że nie ma ludzi nietykalnych i każdego z nas może dopaść to właśnie zaburzenie” – mówi o „Wilkołaku” Cezary Pazura.

Wilkołak empik go

„Tata kontra dziecko. Przewodnik po meandrach rodzicielstwa”, Doug Moe

Do kogo przyszli rodzice w pierwszej kolejności zwracają się z prośbą o porady dotyczące dzieci? Oczywiście – do własnych ojców. Jeżeli temat rodzicielstwa jest czymś, co ostatnio pojawia się w waszych rozmowach, „Tata kontra dziecko” będzie idealnym wyborem do wspólnego słuchania.

Siła tej pozycji tkwi w lekkim i dowcipnym stylu samego autora. Doug Moe to pisarz i aktor komediowy, który świetnie łączy ze sobą przydatne rady z humorystycznymi anegdotami. „Tata kontra dziecko” nie tylko podnosi na duchu, ale też naprawdę bawi – nie znajdziemy tutaj sztucznego zadęcia, patrzenia z góry czy próby wciskania słuchaczom prawd objawionych. Jest za to dużo luzu i opowiastek, które na pewno rozbawią kogoś, kto pierwsze etapy wychowywania dziecka ma już za sobą.

Do tego „przewodnik po meandrach rodzicielstwa” pozwoli wam i waszym ojcom skonfrontować swoje opinie oraz przemyśleniach dotyczące wychowania, a także szczerze i bez zadęcia porozmawiać o własnych lękach. A jeżeli uda wam się przeprowadzić tę rozmowę lekkim tonem w stylu Douga Moego, tym lepiej.

Tata kontra dziecko

„Kółko się pani urwało”, Jacek Galiński

Twój tata jest już na emeryturze? Seria Jacka Galińskiego o Zofii Wilkońskiej na pewno wywoła niejeden uśmiech na jego twarzy. „Kółko się pani urwało” to przezabawna seria kryminalna, w której dziarska emerytka rozpoczyna na własną rękę śledztwo. Po tym, jak złodzieje włamali się jej do mieszkania i ukradli kosztowności, nie odpuści, póki nie dorwie sprawców.

Zofia Wilkońska jest bezpośrednia, złośliwa, zaradna i po prostu nie da się jej nie lubić. Przedstawiana intryga wciąga, a my do samego końca kibicujemy starszej kobiecie w jej samotnych, ale przedsiębiorczych zmaganiach ze złem tego świata. „Kółko się pani urwało” to nie tylko dobrze przemyślana historia kryminalna, ale też trafny portret życia polskiego emeryta w krzywym zwierciadle. Przy „Kółku…” nie można się źle bawić.

Kółko się pani urwało

„Mitologia Słowiańska”, Jakub Bobrowski, Mateusz Wrona

Wspólne słuchanie audiobooków z tatą to nie tylko okazja do rozwijania pasji, ale też odkrywania nowych zainteresowań. Weźmy za przykład mitologię słowiańską – temat może wydawać się na pierwszy rzut oka niszowy, ale Jakub Bobrowski i Mateusz Wrona udowadniają, że zgłębianie rodzimego folkloru okaże się emocjonującą przygodą.

Co ważne, „Mitologia słowiańska” nie jest ani podręcznikiem religioznawstwa, ani niczym nieskrępowaną fantazją stworzoną przez autorów. Otrzymujemy zbiór fabularyzowanych opowiadań głęboko oparty na pracach naukowych z zakresu religii, kultury oraz historii Słowian. Bobrowski i Wrona nie pozwalają sobie na oderwanie od stanu aktualnej wiedzy, ale jednocześnie ich celem jest zainteresowanie czytelnika i zapewnienie mu rozrywki. Sprawdźcie – możecie wraz z tatą być zaskoczeni jak szybko i mocno się wciągniecie.

Mitologia słowiańska

Więcej tekstów o polecanych książkach (także tych w wersji audio) znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.