25 marca obchodzimy Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Wszyscy zgadzamy się, że J.J.R. Tolkien był wizjonerem i na zawsze zmienił myślenie o literaturze fantastycznej. Wszyscy, chociażby ze względu na filmowe adaptacje, słyszeli o „Władcy Pierścieni” czy „Hobbicie”. Ale czy dobrze znamy samego autora? Przyjrzyjmy się niesamowitym faktom z jego biografii.




 

Poliglota

Pisarz znał ponad 30 języków. Między innymi staroislandzki, nordycki, hebrajski, esperanto, łacinę, grekę, lombardzki, średniowieczną i współczesną odmianę walijskiego. Uczył się także polskiego, który uważał za bardzo trudny. Warto także dodać, że sam był twórcą 14 języków, którymi posługiwały się postaci zamieszkujące Śródziemie.

Ekscentryk

Tolkien był znany z dość specyficznego poczucia humoru. Zdarzyło mu za zakupy zapłacić sztuczną szczęką lub nastraszyć sąsiada wybiegając z domu w hełmie i z toporem, wykrzykując coś po nordycku.

Przyjaciele

Twórca „Władcy Pierścieni” przyjaźnił się z twórcą „Opowieści z Narnii” Clivem Lewisem. Poznali się na uniwersytecie w Oksfordzie, gdzie obaj byli profesorami. Początkowo nie byli zbyt przychylni sobie nawzajem, połączyła ich jednak miłość do kultury nordyckiej. 

Czarodziej

Kiedy jego syn Michael uzupełniał wojskowe dokumenty w rubryce zawód ojca wpisał „czarodziej”.

Sceptyk motoryzacji

Tolkien nie znosił samochodów. Zwykle jako środek transportu wybierał rower lub pociąg. Udało mu się jednak oswoić z jednym autem, był to Morris Cowley, któremu nadał nawet pieszczotliwe imię „Jo”. Podobno Tolkien mknąc raz przez ulicę, ignorując wszelkie przepisy i inne pojazdy krzyczał: „Szarżuj na nich, a się rozproszą”.

 

Długie 14 lat

Tyle powstawał „Władca Pierścieni”. Zajęło tak długo ponieważ Tolkien pisał swoje dzieło na maszynie posługując się tylko dwoma palcami. Szybkie pisanie nie było jego mocną stroną, a książka w pierwowzorze miała ponad 1200 stron. Po skończeniu prac nad książką zabrał się za samodzielne i moznolne przepisywanie kopii.

Hobby

J.J.R. Tolkien nie traktował zbyt poważnie swojego pisarstwa. Na pierwszym miejscu w swojej karierze stawiał naukę. Był autorem ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował także przy powstawaniu największego słownika języka angielskiego Oxford English Dictionary.

Na zawsze razem

Tolkien poznał swoją żonę Edith mając 16 lat, ale na spotykanie się z ukochaną musiał poczekać do 21 roku życia, ponieważ taka była wola jego opiekuna. Całe życie spędzili razem i pochowani zostali w jednym grobie w Oxfordzie. Na nagrobku widnieją imiona Beren i Luthien – kochanków z „Silmarillionu”.
 

Jesteśmy przekonani, że prawdziwi fani Śródziemia mają w zanadrzu więcej takich ciekawostek na temat J. J.R. Tolkiena. Podzielcie się nimi z nami i innymi czytelnikami!

Po dzieła Tolkiena, ich filmowe adaptacje, a także biografie tego wielkiego pisarza zapraszamy Was do salonów Empik i na empik.com.