Tolerancja po polsku Dyskusja z udziałem Marty Mazuś, Moniki Płatek oraz Justyny Sobczyk. Prowadzenie Edwin Bendyk.


Kolejne miasta są miejscem marszów równości, co wywołuje entuzjazm zwolenników Polski otwartej dla wszystkich i coraz większy opór obrońców „tradycyjnych wartości”. Aprobata lub niechęć wobec odmienności jakkolwiek rozumianej – jako nieheteronormatywność, niepełnosprawność, wyznanie religijne, kolor skóry, dieta, stosunek do zwierząt i środowiska, styl życia staje się coraz silniejszym motywem indywidualnego i zbiorowego zaangażowania w przestrzeni publicznej, coraz częściej staje się też tematem działań politycznych. Marsze napotykają kontrmarsze, gdy jedne samorządy afirmują otwartość dla LGBT+, inne ogłaszają walką z nową „ideologią”. Czy czeka nas gorąca wojna kulturowa, która z podejścia do odmienności i różnorodności uczyni istotę sporu politycznego? Czy możliwa jest w Polsce nowa „normalność” polegająca na tolerancji dla Innego nawet gdy nie akceptuje się bliskich mu wartości? Jak do takiej normalności zmierzać? To kwestie, jakimi zajmiemy się podczas debaty „Tolerancja po polsku”

Dyskusja będzie transmitowana na żywo na profilu Empik na Facebooku.


Marta Mazuś – reporterka, na stałe związana z tygodnikiem „Polityka“, współautorka książki „Wyspa Montresor” o powojennej emigracji arystokracji polskiej we Francji i autorka książki „Król kebabów i inne zdarzenia polsko-obce”. Opisywała rzeczywistość uchodźców żyjących w wielu europejskich krajach, w tym w Bośni, Francji i Wielkiej Brytanii. Z urodzenia warszawianka, z wykształcenia socjolog.

Monika Płatek – prawniczka, nauczycielka akademicka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, działaczka społeczno-polityczna. W pracy naukowej i publicznej zajmuje się m.in. prawem karnym wykonawczym, prawami człowieka, psychologią społeczną i mediacją. Jest współautorką książki „Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce” oraz kilku innych publikacji związanych z jej specjalizacjami. Otrzymała wiele nagród, w tym Złoty Telefon – odznakę honorową Niebieskiej Linii za przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

Justyna Sobczyk – reżyserka, pedagożka, założycielka Teatru 21, jedynej w Polsce grupy teatralnej, której członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Laureatka "Kamyka", nagrody Konstantego Puzyny przyznanej za łączenie twórczej oryginalności z zaangażowaniem w sprawy publiczne.

Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta, pisarz i wykładowca akademicki, uważny obserwator i analityk przemian cywilizacyjnych i kulturowych. Jest szefem działu nauki w tygodniku „Polityka”, gdzie dba o profesjonalne opisywanie stanu badań nad światem. Własne obserwacje, analizy i wnioski prezentuje na blogu Antymatrix oraz w książkach (m.in. „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” oraz „Bunt Sieci”), a w Collegium Civitas, gdzie wykłada, kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością. Jest również zastępcą redaktora naczelnego magazynu naukowego „Kultura i rozwój”, prowadzi wykłady o kulturze cyfrowej na Uniwersytecie Warszawskim i seminarium o nowych mediach w Centrum Nauk Społecznych PAN. Koordynował prace grupy analitycznej, która przygotowała na Kongres Kultury 2016 „Mapę kultury w Polsce” i pakiet analiz na ten temat.