Tablet edukacyjny dla dzieci - jaki wybrać?

Warto zastanowić się, czy tablet do nauki dla twoich dzieci ma mieć system operacyjny iOS czy Android. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. iOS stawia na design, szybkość pracy i wydajność urządzeń. Udostępnia swoim użytkownikom moc darmowych i ciekawych programów edukacyjnych dla najmłodszych. W przypadku Androida mamy do wyboru dużą liczbę aplikacji, a oferta tabletów z tym systemem operacyjnym jest mocno rozbudowana pod względem ich ceny, funkcjonalności oraz wielkości urządzenia.

tablet lenovo

Tablet dla dziecka a parametry techniczne

Większy wyświetlacz umożliwi dziecku komfortowe granie i oglądanie filmów, natomiast mniejszy tablet będzie mu wygodnie zabrać ze sobą do szkoły. Wykresy, działania na tablicy online czy rozmowy ze znajomymi inaczej wyglądają na małym ekranie niż na tym o szerokiej przekątnej.

8-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1280 x 800 pikseli jest dobry do podstawowych zastosowań – dziecko odpali na nim gry i przejrzy Internet. Tego wymiaru możesz używać jako wzorca podczas szukania tabletu dla twojego dziecka.

Warto rozglądać się za tabletami dla dzieci od 16 GB przestrzeni dyskowej zamiast 8 GB. Umożliwi to przede wszystkim zainstalowanie większej liczby aplikacji oraz zrobienie wielu zdjęć i filmów.

Gniazdo kart microSD też nie zaszkodzi, zwłaszcza jeśli chcesz pobierać i przechowywać w pamięci pliki oraz aplikacje. Karta SD umożliwia łatwe przenoszenie danych między urządzeniami. Dzięki karcie tanio i wygodnie rozbudujesz pamięć w tablecie swojego dziecka i utworzysz na niej bibliotekę multimedialną.

Warto wybrać 4-rdzeniowy tablet do nauki dla dziecka z 2 GB pamięci RAM. Takie urządzenie umożliwi przeglądanie internetu oraz korzystanie z aplikacji. Będą one uruchamiać się i działać płynniej, zwłaszcza jeśli w tle dzieci włączą coś innego – jednocześnie będą uczestniczyć w zajęciach i wyświetlać prezentację. Jeśli szukasz bardziej zaawansowanego sprzętu, wybierz 6-rdzeniowy tablet z większą pamięcią RAM.

tablet samsung

Bateria w tablecie dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Bateria wpływa na czas pracy urządzenia. Jej pojemność wyrażona w mAh określa, jak długo tablet będzie działał, zanim się rozładuje. Żywotność baterii to czynnik, o którym należy pamiętać – nie chcesz, aby tablet wyłączył się podczas zajęć. Szukaj tabletów z baterią o mocy co najmniej 1500 mAh. Takie zasilanie wystarczy na około 3 godziny intensywnego użytkowania. Trzeba pamiętać, że wyższa moc baterii idzie w parze z większą wagą i grubością tabletu. To sprawia, że może on być nieporęczny dla dziecka. Jeśli wybrany przez ciebie tablet szybko się rozładowuje, zastanów się nad dodatkowym źródłem zasilania (np. powerbank), w razie gdyby bateria odmówiła posłuszeństwa.

Obecnie najważniejszą kwestią, nad którą zastanawiają się rodzice, jest współpraca urządzenia z aplikacjami – MS Teams czy Zoom. To najpopularniejsze platformy do nauki zdalnej. Warto dowiedzieć się, czy tablet działa z nimi bez zarzutu.

tablet huawei t3

Tablet dla dziecka do nauki - przydatne akcesoria

Zanim przejdziemy do kwestii ściśle technicznych, warto pamiętać o kilku prozaicznych, ale ważnych sprawach. Wraz z tabletem dla dziecka do nauki musisz kupić kilka dodatkowych rzeczy, które sprawią, że wytrzyma on dłużej niż jeden rok szkolny.

Najważniejsza jest ochrona ekranu, więc wraz z tabletem warto kupić folię ochronną lub szkło zabezpieczające. Ten sprzęt może zaliczyć wiele upadków, kiedy trafi w ręce najmłodszych.

Folia chroni ekran przed zarysowaniami. Szkło zaś zapobiega zbiciu głównego wyświetlacza. Wymiana ekranu na nowy przeważnie przewyższa kosztami zakup samego urządzenia. W tym wypadku sprawdza się powiedzenie – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Warto pamiętać o wygodnym i modnym etui. To dodatkowo uchroni tablet do nauki dla dzieci przed zniszczeniem –szczególnie jego boków i tyłu. Poza tym będzie miłym i designerskim dodatkiem do tabletu edukacyjnego.

samsung galaxy tab

Tablet dla dzieci do nauki - zalety 

Podczas używania tabletu najmłodsi mają możliwość wyszukiwania ciekawych informacji w Internecie, mogą oglądać ciekawe filmy na YouTube lub grać w gry edukacyjne. Nauka obsługi urządzenia elektronicznego wspiera samodzielność i ćwiczy cierpliwość dziecka.

Zwróć uwagę na to, aby czas spędzany przez dziecko przed ekranem nie był zbyt długi (najlepiej nie więcej niż 1 godzina dziennie). Wspierać swoją pociechę w odkrywaniu zalet elektronicznych gadżetów i wspólnie wybierajcie wartościowe treści.

Wybierz wygodny i prosty w obsłudze tablet dla dziecka, który sprawi, że będzie mogło ono odkrywać nowe możliwości. Urządzenie służące do nauki i zabawy pomoże zaspokajać ciekawość, a gry edukacyjne zapewnią potrzebną dawkę rozrywki.

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com