Na czym polega działanie szlifierki oscylacyjnej?

Oscylacja to inaczej wahanie lub kołysanie. Urządzenie pracujące oscylacyjne wykonuje takie same ruchy w kilku płaszczyznach o stałej amplitudzie. Dlatego świetnie nadaje się szczególnie do polerowania wstępnie oczyszczonych niewielkich powierzchni. Tarcza sprzętu nie obraca się tak jak w przypadku szlifierek kątowych i nie jest na tyle elastyczna co w modelach mimośrodowych. Stąd wniosek, że szlifierki oscylacyjne najbardziej sprawdzają się podczas obróbki drewna.

Najpopularniejsze rodzaje dostępnych szlifierek oscylacyjnych

Najbardziej tradycyjne egzemplarze maszynek oscylacyjnych mają prostokątną stopę. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas obróbki płaskich i prostych elementów. Drugi typ urządzeń – tzw. delta – jest nieco inny i pozwala na docieranie do zakamarków w szlifowanym materiale. Taka szlifierka oscylacyjna do drewna posiada stopę o kształcie podobnym do tradycyjnych żelazek stosowanych w domach. Jej tylna część jest szeroka, natomiast przód zazwyczaj jest szpiczasty. W ten sposób można dokładnie zagłębić się w niewielkie miejsca samym czubkiem urządzenia.

W domowym użytku szlifierka oscylacyjna do betonu, metalu czy drewna sprawdzi się bardzo dobrze. Obrabiając większe powierzchnie, lub wykorzystując urządzenie do ciągłych profesjonalnych zadań, pomocna okaże się z pewnością wersja taśmowa. Warto mieć oba modele w swoim warsztacie, jeśli polerowanie powierzchni o różnych gabarytach zdarza ci się często.

Szlifierki empik

Jaka szlifierka oscylacyjna jest najlepsza do domu – o sposobach zasilania

Dla osób, które sporadycznie wykorzystują urządzenia do szlifowania, wybór może być tylko jeden – szlifierka oscylacyjna elektryczna. W zasadzie modele podłączane do sieci zaliczają się do bardzo prostych w obsłudze i tanich rozwiązań. Nie są jednak na tyle mobilne co egzemplarze akumulatorowe, które można zabrać niemal w każde miejsce. Tych drugich nie ogranicza kabel sieciowy, ani konieczność wykorzystywania przedłużaczy. Mankament może stanowić naładowanie baterii i fakt, ze sporadycznie używane urządzenia mogą tracić na pojemności akumulatorów.

W zastosowaniach profesjonalnych miejsce znajdzie zapewne szlifierka oscylacyjna na powietrze. To niezwykle wydajny typ urządzenia do szlifowania, a działa na podstawie sprężonego powietrze z kompresora. Wadą rozwiązania jest mniejsza mobilność i konieczność posiadania sprężarki, dlatego nie będzie tak użyteczna dla domorosłych majsterkowiczów i amatorów szlifowania.

Jaka powinna być dobra szlifierka oscylacyjna?

Wiesz już do czego służy szlifierka oscylacyjna. Pora powiedzieć nieco więcej o podstawowym jej wyposażeniu i funkcjach. Pożądana przez profesjonalistów jest opcja regulacji ilości oscylacji i ich średnica. Urządzenia o większej skali drgań zapewniają lepsze efekty pracy w krótszym czasie. Dodatkowo liczy się też funkcja zmiennych obrotów, możliwość podłączenia odkurzacza celem odsysania pyłu i wielkość stopy. Duże znaczenie ma też moc sprzętu przekładająca się bezpośrednio na jego możliwości. Nie bez znaczenie jest też to, jak mocowany jest papier do szlifierki oscylacyjnej. Może to być specjalny zaczep lub popularny w ostatnim czasie rzep.

Przegląd 5 polecanych szlifierek oscylacyjnych

Poniżej znajduje się kilka interesujących modeli szlifierek oscylacyjnych. Ich wybór został dokonany na podstawie funkcjonalności, niezawodności i osiągów poszczególnych egzemplarzy, dlatego w zasadzie każdy jest godny uwagi.

Szlifierka oscylacyjna MAKITA BO4565 K

Propozycja od dobrze znanej japońskiej marki narzędzi do warsztatu. Produkt ten charakteryzuje się oscylacją na poziomie 14000/min i średnicą oscylacji o wartości 1,5 mm. Moc silnika to 200 W, co pozwala jej na skuteczne szlifowanie nawet mocno sfatygowanych elementów. Stopa typu „delta” zapewnia możliwość docierania do trudnodostępnych miejsc. W zestawie znajduje się zapas zapinanych na rzep papierów i worek na pył. Maszynka oscylacyjna zdecydowanie godna polecenia.

Szlifierka makita

Szlifierka oscylacyjna DEWALT DWE 6411-QS

Model pochodzący od amerykańskiego producenta cechuje się mocnym silnikiem (230 W) i świetna ilością oscylacji, która wynosi 14000/min. Przy średnicy oscylacji 1,6 mm i prostokątnej stopie o wymiarach 108 x 115 mm, daje naprawdę świetne efekty podczas szlifowania różnych materiałów.

Szlifierka dewalt

Szlifierka oscylacyjna BOSCH  B0603340120

Jeśli zastanawiasz się, jaka szlifierka oscylacyjna będzie odpowiednia do półprofesjonalnych prac i domowego majsterkowania, to prezentowany egzemplarz z pewnością cię nie zawiedzie. Produkt ten wyposażony został w silnik o mocy 200 W i zmienna stopę, dzięki czemu wyszlifujesz nią zarówno większe powierzchnie, jak i zakamarki. Prędkość oscylacyjna w tym przypadku wynosi 24000/min, a średnica oscylacji to 0.2 cm.

Szlifierka Bosch

Szlifierka oscylacyjna METABO 60044 2000

Kolejna wydajna i profesjonalnie wykonana maszynka oscylacyjna. Sprawdza się w zastosowaniach amatorskich i profesjonalnych, dzięki mocnemu silnikowi (210 W) i możliwości regulowania oscylacji w zakresie 8800 - 22300 /min. Amplituda drgań sięga 2 mm, co przyczynia się do zwiększenia wydajności. Model zapewnia niski poziom wibracji, dzięki odpowiedniemu wywarzeniu i pracy silnika.

Szlifierka metaboo

Szlifierka oscylacyjna EINHELL rt-os 13 4460560

Świetny model w przystępnej cenie stworzony do prac amatorskich i domowego szlifowania. Bardzo dobrze działa szczególnie podczas szlifowania drewna i nie wymaga wkładania w użytkowanie zbyt dużej siły. Świetnie sprawdza się w polerowaniu zakamarków i miejsc o znikomej dostępności, jednak moc silnika (130 W) w zastosowaniach więcej niż przydomowych może nie wystarczyć.

Szlifierka Einhell

Powyżej przedstawiono zestawienie świetnych i funkcjonalnych szlifierek oscylacyjnych. Wybierz najlepszą dla siebie i ciesz się niezawodnym sprzętem przez lata.

Więcej poradników dotyczących elektronarzędzi znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki.