Taniec wojowników z Kongo, wiersze Brzechwy w afrykańskich aranżacjach, popisy żonglerskie i magiczne sztuczki, taniec Człowieka Gumy, występy szczudlarzy - to tylko część atrakcji przygotowanych na Dzień Dziecka przez Muzeum Narodowe w Warszawie.

Chrząszcz brzmi w trzcinie po afrykańsku

Grupa Motema Africa wystąpi ze specjalnym afrykańskim programem „Ya Muana”, na który złożą się: krótki koncert gry na bębnach oraz taniec wojowników z oryginalnymi dzidami z Kongo i tarczami obronnymi. Artyści wykonają wiersze Jana Brzechwy w afrykańskich aranżacjach. W trakcie koncertu mają zabrzmieć „Chrząszcz” z nieśmiertelnym „w Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie”, „Leń”, „Entliczek - Pętliczek”. W programie także wspólna z dziećmi gra na bębnach, konkursy afrykańskie, afrykańska zagadka bębniarska, wspólny taniec na scenie, nauka powitania afrykańskiego i śmiesznych słów w języku lingala oraz nauka Kelelo - okrzyków szczęścia i radości oraz Komema na Moto - noszenia przedmiotów na głowie.

Cyrkowe atrakcje Kolorowego Nosa
Afrykańskich artystów będzie wspierał cyrkowymi atrakcjami Piotrek Kolorowy Nos - absolwent słynnej szkoły cyrkowej w Julinku. Piotrek zaprezentuje program złożony z etiud cyrkowo-estradowych w tym żonglowanie, popisy zręcznościowe, magiczne sztuczki, „śmieszne kroki”, „chodzenie na linie” i popisy na monocyklu - rowerku jednokołowym. Nie zabraknie konkursów dla najmłodszych obchodzących swoje święto.

Człowiek Guma na tłuczonym szkle
Takich pokazów tańca jeszcze w Muzeum nie widziano: Gin Alif zaprezentuje młodym widzom umiejętności „Człowieka Gumy” oparte na chińskiej dyscyplinie kształtującej elastyczność ciała oraz taniec na tłuczonym szkle. Będą także sztuczki magiczne i pokaz strzelania z łuku... nogami. Alifowi będą towarzyszyły węże - gady własnej hodowli, ale – jak zapewniają organizatorzy - łagodne i bezpieczne podczas fotografowania się z publicznością.

Na szczudłach w Muzeum
W trakcie całej imprezy w Muzeum Narodowym będą bawili się z dziećmi szczudlarze, którzy wystąpią w krótkich skeczach i zaprezentują elementy akrobacji i tańca. Poprowadzą też naukę chodzenia na szczudłach sportowych, które chętni będą mogli założyć i wypróbować. Ta zabawa, bezpieczna, jak zapewniają doświadczeni szczudlarze, jest przeznaczona dla dzieci co najmniej 6-letnich.

Muzeum Narodowe w Warszawie/M.W.