Masaż szczotką na sucho – czym jest?

Szczotkowanie na sucho to rodzaj masażu połączonego z peelingiem. Jego koncepcja pochodzi z krajów azjatyckich i polega na pocieraniu całego ciała nienawilżoną szczotką o dość twardym włosiu (alternatywą dla tego rozwiązania często bywa także używanie szorstkiej rękawicy). I choć dla niektórych może brzmieć to niczym tortury, to jednak zabieg ten nie podrażnia nawet najbardziej wrażliwego naskórka.

Jaką szczotkę wybrać?

Duże znaczenie w całym masażu ma oczywiście przyrząd, jakim będzie on wykonywany. Zawsze warto sprawdzić, z jakich materiałów zostały wykonane poszczególne elementy szczotki:

Włosie

Najważniejszą kwestią jest włosie, jakie posiada dana szczotka. Najlepiej, aby było ono naturalne. Do jego wykonania może posłużyć zarówno włosie zwierzęce (np. z dzika), jak i jego wegańska alternatywa w postaci włókien roślinnych (np. z agawy). Szczotki z włosia zwierzęcego są polecane szczególnie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze szczotkowaniem ze względu na delikatniejsze i miększe włosie. Istnieją również szczotki do masażu na sucho wykonane z materiałów syntetycznych, jednak to te pierwsze są o wiele bardziej przyjazne i bezpieczne dla skóry. Ponadto dobry przyrząd powinien charakteryzować się gęsto osadzonymi i równo przyciętymi włosiem lub włóknami.

Podstawa

Szczotka do masażu powinna mieć także solidną i trwałą podstawę. Najczęściej jest ona wykonywana z drewna bukowego. Warto także pamiętać, że co jakiś czas przyrząd należy umyć, zatem materiał, z którego jest wykonany, powinien dobrze znosić wilgoć.

Podstawa szczotki najczęściej wyposażona jest także w bawełniany pasek, drążek lub rączkę, co ma ułatwić utrzymanie jej w ręku.

Szczotkowanie na sucho – efekty

Na wstępie należy zaznaczyć, iż pierwsze próby szczotkowania mogą być nieprzyjemne. Nie warto jednak szybko się zniechęcać, ponieważ efekty regularnego masażu na sucho są naprawdę imponujące! Dlaczego więc opłaca się pozostać przy tym sposobie pielęgnacji?

Gładka i nieprzesuszona skóra

Regularne szczotkowanie ciała pozwala uzyskać gładką skórę, ponieważ działa ono na zasadzie peelingu – złuszcza martwy naskórek. Po jego usunięciu ciało staje się miękkie, napięte i jędrne. Zabieg ten jest także niezastąpionym sposobem na oczyszczanie porów skóry. Co więcej, stanowi on idealną bazę pod dalszą pielęgnację, dzięki któremu naniesione kosmetyki lepiej się wchłaniają, pozostawiając ciało nawilżone.

Walka z cellulitem

Dodatkowo jest to świetny sposób na pozbycie się cellulitu – dzięki ujędrnianiu skóry staje się on o wiele mniej widoczny. Dla lepszego efektu szczotkowanie na sucho warto połączyć ze zbilansowaną dietą, aktywnością fizyczną i odpowiednio dobranymi kosmetykami.

Brak wrastających włosków

Owocem długoletniej depilacji bywają nieestetycznie wrastające w skórę włoski. Systematyczne szczotkowanie na sucho poradzi sobie z tym problemem, wydobywając włoski na zewnątrz. To zaś pozwoli na dokładniejsze i łatwiejsze golenie każdej partii ciała.

Ponadto regularny masaż na sucho przyczynia się do wyrównania kolorytu skóry, niwelując problem „czerwonych kropek” na ciele.

Właściwości relaksacyjne

Masaż szczotką na sucho działa także odprężająco i relaksacyjnie. Jest więc idealnym sposobem na wyciszającą pielęgnację po ciężkim i stresującym dniu, która zregeneruje ciało przed snem. Można stosować go także o poranku, aby pobudzić ciało do działania

Jak prawidłowo szczotkować ciało?

Uzyskanie powyższych efektów jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy szczotkowanie ciała będzie wykonywane w odpowiedni i regularny sposób. Pierwsze kroki pielęgnacyjne powinny przygotowywać ciało do kontaktu ze szczotką. Dlatego też należy rozpoczynać masaż od delikatnego masowania niewielkich jego powierzchni, pamiętając o wykonywaniu ruchu z dołu ku górze, zawsze kierując się w kierunku serca (tak, jak krążenie).

Szczotka powinna przylegać płasko do powierzchni skóry tak, by włosie delikatnie ją „omiatało”. Proces pielęgnacji ciała należy zaczynać od jego dolnych partii – od stóp, stopniowo kierując się ku górze. Brzuch zaś powinien być masowany kolistymi ruchami. Szczególnie delikatnie trzeba podejść do masażu w okolicach szyi, biustu i dekoltu, ponieważ skóra w tych miejscach jest bardzo wrażliwa. Po kilku zabiegach można także zwiększać nacisk szczotki na powierzchnię ciała.

Ile powinien trwać cały zabieg?

Czas trwania masażu szczotką na sucho jest uwarunkowany indywidualnymi preferencjami – w końcu ma być on przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Aby uzyskać pożądane efekty, wystarczy wykonywać go ok. 5 minut, kilka razy w tygodniu.

Już po pierwszym użyciu widoczna jest poprawa gładkości ciała – zniwelowany zostaje martwy naskórek, dzięki czemu staje się ono delikatne i miękkie. Szczególnie zauważalne będzie to u osób, posiadających przesuszoną skórę. Na inne efekty – jak choćby zmniejszenie widoczności cellulitu czy rozstępów – trzeba poczekać kilka tygodni lub miesięcy. Wszystko zależy od regularności wykonywania zabiegu.

Przeciwskazania do masażu na sucho

Z dobrodziejstwa szczotkowania na sucho może korzystać każdy, kto pragnie mieć jedwabiście gładkie ciało. Jednak w niektórych sytuacjach należy unikać wykonywania takiego zabiegu. Ostrzeżenie to jest skierowane przede wszystkim do osób, zmagających się ze zmianami trądzikowymi – szczególnie gdy charakteryzują się one zapalnymi i ropnymi wykwitami.

Szczotkę do masażu warto odstawić również w sytuacji, gdy ciało uległo uszkodzeniu – np. po skaleczeniu czy po opalaniu. Przeciwwskazaniem są także wszelkiego rodzaju zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Z tej formy azjatyckiego masażu nie powinni korzystać też ci, którzy posiadają skórę atopową lub wszelkie zmiany chorobotwórcze, zachodzące na skórze, np. łuszczycę. W trakcie szczotkowania należy także omijać wszelkie pieprzyki, a niepokojące zmiany natychmiast konsultować z lekarzem.

Szczotka do masażu – jak o nią dbać?

Dobrze dobrana szczotka do masażu na sucho może posłużyć przez długie lata. Niezbędne jednak jest jej systematyczne czyszczenie (co 4-5 masaży). Po przeprowadzonym zabiegu należy delikatnie opłukać włosie wodą z mydłem lub szamponem. Po dokładnym wypłukaniu trzeba pozostawić szczotkę do całkowitego wyschnięcia – wyłącznie włosiem do dołu. Pod żadnym pozorem nie należy kłaść jej na kaloryferze lub suszyć suszarką. Może to bowiem przyczynić się do pękania drewnianej podstawy.

Szczotkowanie na sucho to jedna z najlepszych oraz najprzyjemniejszych form pielęgnacji. Warto włączyć je do swoich regularnych rytuałów pielęgnacyjnych, by cieszyć się gładką i miękką skórą. Sprawdź naszą ofertę, wybierz szczotkę i zacznij szczotkowanie na sucho już dziś!

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock