Trzy konkursy filmowe, mnóstwo różnorodnych wydarzeń towarzyszących, koncert muzyki filmowo-elektronicznej, ale przede wszystkim ponad 400 filmów do pokazania spragnionej dobrego kina publiczności - to atuty Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który zagości na ekranach kin w centrum Krakowa. Podczas festiwalu nagrodę za całokształt pracy twórczej odbierze wybitny belgijski animator Raoul Servais, autor filmu Harpya nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes. Film zostanie zaprezentowany podczas uroczystości otwarcia imprezy. 47. edycja festiwalu, której patronuje EMPiK, rozpoczyna się 31 maja i potrwa do 5 czerwca.

Festiwalowe atrakcje

W tym roku nowością jest międzynarodowy konkurs pełnometrażowego dokumentu, w którym zostaną zaprezentowane trzy międzynarodowe premiery: filmy Jacka Bławuta, Jana Komasy i Marcina Koszałki. Wraz z pozostałymi siedmioma dokumentami (m.in. z Boliwii, Holandii, Izraela, Austrii) walczyć będą o nową nagrodę - Złoty Róg.

W dwóch konkursach filmów krótkometrażowych (polskim i międzynarodowym) w wyścigu o Złotego Smoka i Złotego Lajkonika wezmą udział najnowsze produkcje m.in. Wojciecha Kasperskiego, Dominiki Montean, Małgorzaty Szumowskiej, Andrzeja Titkowa i Bartka Konopki (konkurs polski) oraz fabuły, animacje, dokumenty z Finlandii, Indii, Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Białorusi czy Australii.

Wśród pokazów w ramach festiwalowych cykli będzie można zobaczyć kilkaset filmów, teledysków, etiud, reportaży, dokumentów, z których znakomita większość będzie absolutnymi premierami na polskich ekranach. Dość wspomnieć rewelacyjny dokument Opowieści z cygańskiego taboru o muzyce wędrujących przez USA Romów (film ten po festiwalu wejdzie do szerokiej dystrybucji), czy niezwykłe Rize słynnego fotografika Davida Lachapelle'a (oba filmy w hitowym cyklu Dźwięki muzyki).

W cyklach 47. KFF będzie w czym wybierać. W kinach głośno będzie o Krakowskich Premierach Dokumentalnych, Laureatach Festiwali oraz Prowincjach Europy. Plenerowo zaprezentują się natomiast Salony PRL-u, czyli dokumenty o kawiarniach i modzie Polski Ludowej oraz filmy o tematyce żydowskiej. Na odrestaurowanym  Placu Bohaterów Getta, dawniej Placu Zgody, będą prezentowane dokumenty o stojącej tam do dziś słynnej Aptece pod Orłem i Natanie Grossie.

Na 47. Krakowskim Festiwalu Filmowym nie zabraknie też kultowej Nocy Wideoklipów oraz nocnego pokazu Refleksów, czyli znalezionych na całym świecie awangardowych produkcji o misz-maszowej tematyce.

Dla wszystkich spragnionych dobrej muzyki na jedynym koncercie w Polsce zagra kultowa filmowo-elektroniczna formacja z Austrii - Sofa Surfers. W programie festiwalu również znakomity film z ich muzyka pt. Life in loops.

Krakowskie Targi Filmowe
Po udanym zeszłorocznym debiucie po raz drugi odbędą się Krakowskie Targi Filmowe jako impreza towarzysząca Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu. To miejsce spotkań dla profesjonalistów z branży filmowej, zainteresowanych głównie filmem dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym. Wstęp na Targi zarezerwowany jest tylko dla akredytowanych gości: producentów, dystrybutorów filmowych, przedstawicieli innych festiwali, stacji telewizyjnych, dziennikarzy, filmowców i to oni będą mieli możliwość wstępu do Sali Samurajów Muzeum Narodowego, gdzie odbędzie się cała impreza, na trzy rodzaje targowych wydarzeń: prezentacje i spotkania dotyczące produkcji, sprzedaży oraz promocji głównie dokumentów, pokazy wybranych filmów, a także do wideoteki w Sali pod Kozami, stworzonej z niepowtarzalnej kolekcji filmów zgłoszonych na targi.

W tym roku organizatorzy targów odnotowali rekordową liczbę zgłoszeń: ponad 650, czyli o ponad połowę więcej pozycji niż w roku ubiegłym. Przeważają produkcje europejskie, wśród których prym wiodą Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Silna jest także reprezentacja filmów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bogata kolekcja najświeższych rodzimych dokumentów i krótkich fabuł oraz kinematografii azjatyckiej (Indie, Iran, Izrael). Można znaleźć także sporo pojedynczych tytułów filmów z krajów, gdzie kultura filmowa jest słabiej rozwinięta, takich jak Singapur, Peru, Tadżykistan, Gruzja, Cypr czy Egipt. Na targach będzie również okazja obejrzenia wszystkich filmów prezentowanych w trzech sekcjach konkursowych festiwalu.

Nowością jest w pełni zdigitalizowana w tym roku wideoteka. Goście targowi będą mieli dostęp do piętnastu stanowisk komputerowych, gdzie będą mogli obejrzeć wszystkie filmy wybierając dowolny tytuł z katalogu cyfrowego. Zainteresowani danym filmem będą mieli szanse bezpośredniego i natychmiastowego skontaktowania się z producentem czy przedstawicielem filmu przez internet.

Krakowskie Targi Filmowe trwają nieco krócej niż Festiwal, bo od 1 do 4 czerwca.

47. Krakowski Festiwal Filmowy
31 maja - 5 czerwca 2007

47. KFF/Krakowskie Targi Filmowe/M.W.