Festiwalowe atrakcje

W dwóch konkursach filmów krótkometrażowych (polskim i międzynarodowym) w wyścigu o Złotego Smoka i Złotego Lajkonika wezmą udział najnowsze produkcje m.in. Wojciecha Kasperskiego, Dominiki Montean, Małgorzaty Szumowskiej, Andrzeja Titkowa i Bartka Konopki (konkurs polski) oraz fabuły, animacje, dokumenty z Finlandii, Indii, Rosji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Białorusi czy Australii.
Wśród pokazów w ramach festiwalowych cykli będzie można zobaczyć kilkaset filmów, teledysków, etiud, reportaży, dokumentów, z których znakomita większość będzie absolutnymi premierami na polskich ekranach. Dość wspomnieć rewelacyjny dokument Opowieści z cygańskiego taboru o muzyce wędrujących przez USA Romów (film ten po festiwalu wejdzie do szerokiej dystrybucji), czy niezwykłe Rize słynnego fotografika Davida Lachapelle'a (oba filmy w hitowym cyklu Dźwięki muzyki).
W cyklach 47. KFF będzie w czym wybierać. W kinach głośno będzie o Krakowskich Premierach Dokumentalnych, Laureatach Festiwali oraz Prowincjach Europy. Plenerowo zaprezentują się natomiast Salony PRL-u, czyli dokumenty o kawiarniach i modzie Polski Ludowej oraz filmy o tematyce żydowskiej. Na odrestaurowanym Placu Bohaterów Getta, dawniej Placu Zgody, będą prezentowane dokumenty o stojącej tam do dziś słynnej Aptece pod Orłem i Natanie Grossie.
Na 47. Krakowskim Festiwalu Filmowym nie zabraknie też kultowej Nocy Wideoklipów oraz nocnego pokazu Refleksów, czyli znalezionych na całym świecie awangardowych produkcji o misz-maszowej tematyce.
Dla wszystkich spragnionych dobrej muzyki na jedynym koncercie w Polsce zagra kultowa filmowo-elektroniczna formacja z Austrii - Sofa Surfers. W programie festiwalu również znakomity film z ich muzyka pt. Life in loops.
Krakowskie Targi Filmowe

W tym roku organizatorzy targów odnotowali rekordową liczbę zgłoszeń: ponad 650, czyli o ponad połowę więcej pozycji niż w roku ubiegłym. Przeważają produkcje europejskie, wśród których prym wiodą Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Silna jest także reprezentacja filmów z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bogata kolekcja najświeższych rodzimych dokumentów i krótkich fabuł oraz kinematografii azjatyckiej (Indie, Iran, Izrael). Można znaleźć także sporo pojedynczych tytułów filmów z krajów, gdzie kultura filmowa jest słabiej rozwinięta, takich jak Singapur, Peru, Tadżykistan, Gruzja, Cypr czy Egipt. Na targach będzie również okazja obejrzenia wszystkich filmów prezentowanych w trzech sekcjach konkursowych festiwalu.
Nowością jest w pełni zdigitalizowana w tym roku wideoteka. Goście targowi będą mieli dostęp do piętnastu stanowisk komputerowych, gdzie będą mogli obejrzeć wszystkie filmy wybierając dowolny tytuł z katalogu cyfrowego. Zainteresowani danym filmem będą mieli szanse bezpośredniego i natychmiastowego skontaktowania się z producentem czy przedstawicielem filmu przez internet.
Krakowskie Targi Filmowe trwają nieco krócej niż Festiwal, bo od 1 do 4 czerwca.
47. Krakowski Festiwal Filmowy
31 maja - 5 czerwca 2007
47. KFF/Krakowskie Targi Filmowe/M.W.
Komentarze (0)