Spis treści:
- Koniec listopada / początek grudnia
- Pierwszy tydzień grudnia
- Drugi tydzień grudnia
- Tydzień przed Wigilią
- 2-3 dni przed Wigilią
- W dniu Wigilii
Jak zaplanować święta, czyli kalendarz co i kiedy przygotować od listopada do grudnia
Zachęcamy, żebyście dzielili się świątecznymi zadaniami z najbliższymi - nie ma nic przyjemniejszego niż poczucie, że ktoś zajada się naszymi uszkami, a my rozpływamy się nad rybą faszerowaną, której sami nie lubimy przygotowywać.
49,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
59,39 zł
(-13%)
- najniższa cena
59,99 zł
(-14%)
- cena regularna
79,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
79,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
89,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
79,99 zł
- cena sugerowana przez wydawcę
-
piernik staropolski
Pierwszym zadaniem świątecznym jest przygotowanie ciasta na piernik długo dojrzewający. W internecie znajdziecie mnóstwo przepisów na „piernik staropolski” - podobno kiedyś ciasto przygotowywano tuż po narodzinach dziewczynki, żeby upiec jej piernik z okazji zaślubin. Na szczęście, na smak nie trzeba czekać przez wiele lat - wystarczą 3 tygodnie. W drugim lub trzecim tygodniu listopada robimy ciasto, wstawiamy do lodówki i zapominamy.
Kalendarz co i kiedy przygotować – jak zaplanować święta w pierwszym tygodniu grudnia
-
śledzie
-
pierniczki
-
mak
To dobry moment na przygotowanie śledzi - szczególnie tych skandynawskich w przyprawach korzennych i sosie curry. Śledzie potrzebują się przegryźć, więc możemy je przygotować i zostawić w lodówce, aż do Wigilii.
W pierwszym tygodniu grudnia możemy przygotować też pierniczki - i te na choinkę i te do zjedzenia. Wykorzystajmy ulubione przepisy, pozwólmy dzieciom dekorować ciasteczka i ucieszyć się ze świąt.
Miłośnicy makowców mogą w pierwszym tygodniu grudnia ugotować, zmielić (można do tego użyć blendera, jeśli ktoś nie ma maszynki do mięsa lub kupić i ugotować mak już mielony) i doprawić cukrem, miodem i bakaliami mak. Można go zamrozić, a przed pieczeniem makowców odmrozić go i wymieszać z białkami. Ten sam mak może być też składnikiem kutii. Mrożenie zaoszczędzi mnóstwo czasu!
Jak zaplanować święta czyli kalendarz co i kiedy przygotować w drugim tygodniu grudnia
-
zakwas na barszcz
-
uszka
-
piernik staropolski
-
więcej pierniczków
-
kupowanie prezentów
Zakwas na barszcz. Każdy kto chociaż raz spróbuje domowego barszczu nie będzie chciał jeść żadnego innego. 2 kilogramy buraków obieramy i kroimy w kawałki, dodajemy 1 małą główkę czosnku przeciętą na pół, 3 liście laurowe, 1 łyżeczkę ziaren pieprzu czarnego i 1 łyżeczkę ziela angielskiego. Wszystko zalewamy ciepłą wodą (około 2 litrami) z 1 łyżeczką soli. Woda powinna przykryć warzywa - warto je obciążyć talerzykiem tak, jak się to robi z ogórkami i kapustą. Słoik przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 5 dni. Zakwas powinno się codziennie zamieszać i sprawdzać. Jeśli na powierzchni jest delikatna biała pleśń, to nie należy się tym przejmować. Jeśli jednak przybiera brązowo-zielone barwy, a zawartość słoika zaczyna brzydko pachnieć należy zakwas wylać i zacząć przygotowania do początku. Po 5 dniach ze słoika wyciągamy buraki, zakwas przelewamy do czystego słoika lub butelki i trzymamy w lodówce.
W drugim tygodniu grudnia możemy też przygotować uszka do barszczu i je zamrozić. Nie stracą na smaku, a pozwolą nam lepiej zaplanować świąteczne przygotowania.
W połowie grudnia powinniśmy też upiec piernik staropolski i przełożyć go powidłami. Ciasto potrzebuje około tygodnia, żeby zmięknąć i nabrać jednolitego smaku.
W połowie grudnia może się też okazać, że pierniczki przygotowane chwilę wcześniej zniknęły w niewyjaśnionych okolicznościach. Nic straconego! Wystarczy przygotować je ponownie, tym razem z podwójnej porcji.
84,99 zł
- najniższa cena
84,99 zł
- cena regularna
37,99 zł
(-20%)
- najniższa cena
37,99 zł
(-20%)
- cena regularna
57,99 zł
- najniższa cena
57,99 zł
- cena regularna
Jak zaplanować święta czyli kalendarz co i kiedy przygotować na tydzień przed Wigilią
-
lista zakupów
-
serwetki/zastawa/świece
Tydzień przed Wigilią warto zrobić dokładną listę zakupów - czego potrzebujemy na kolację wiligijną (karp lub inna ryba do smażenia, ryba do ryby po grecku i ryby faszerowanej, warzywa na wywar do barszczyku i do ryby po grecku, składniki na drożdżowe ciasto do makowców, ser do sernika, pieczywo, śmietanka do kawy, suszone owoce na kompot, żurawina na kisiel). Warto też sprawdzić stan talerzy, sztućców, serwetek i świec.
39,00 zł
(-20%)
- najniższa cena
39,00 zł
(-20%)
- cena regularna
41,99 zł
(-15%)
- najniższa cena
41,99 zł
(-15%)
- cena regularna
2-3 dni przed Wigilią – kalendarz przygotowań do świąt Bożego Narodzenia
-
świąteczna kapusta
-
wywar warzywny do barszczu
-
kompot z suszu
-
kisiel żurawinowy
-
kutia
-
makowce
-
ryba po grecku
-
ryba faszerowana
Najwięcej pracy jest 2-3 dni przed Wigilią. Dobrze by było wykorzystać ten czas po to, by w 24 grudnia tylko usmażyć rybę, zrobić barszczyk i odgrzać uszka.
Kapusta świąteczna lubi się przegryźć, więc warto zrobić ją wcześniej. Wywar warzywny może stać w zimnym miejscu i tuż przed kolacją wigilijną wystarczy go podgrzać dodając zakwas. Ryba po grecku też lubi chwilę postać, żeby smaki pięknie się połączyły. Ryba faszerowana potrzebuje czasu, żeby odpowiednio stężeć. Kompot z suszu, kisiel żurawinowy, kutia i makowce też mogą być zrobione kilka dni wcześniej.
Jeśli na ten czas mamy zaplanowanych dużo czynności, warto podejść do tego spokojnie. Ja lubię przygotować świąteczne dania słuchając świątecznych hitów w wykonaniu Michaela Bublé. Najpierw warto przygotować ciasto drożdżowe, które musi wyrosnąć. W tym czasie można siekać kapustę i grzyby. Kapustę gotujemy na wolnym ogniu. W tym samym czasie może gotować się też kompot z suszu, który nie wymaga dużo pracy i żurawina. Następnie przygotowujemy do końca makowce i je pieczemy.
W międzyczasie ściągamy kapustę z ognia, a na jej miejsce stawiamy garnek wypełniony włoszczyzną, liśćmi laurowymi, zielem angielskim oraz pieprzem i gotujemy wywar warzywny do barszczyku. Warto przygotować więcej warzyw i wrzucić je do drugiego garnka razem z głowami ryb (wywar do ryby faszerowanej).
Makowce wyciągamy z piekarnika, żeby się ostudziły. Żurawinę przeciskamy przez sito, słodzimy i przygotowujemy kisiel gotując ją i na końcu dodając mąkę ziemniaczaną wymieszaną z wodą.
Mamy gotową kapustę, makowce, kompot, kisiel i wywar do barszczu (czyli prawie barszcz) i wywar do ryby faszerowanej. Czas zająć się rybami - niektóre mielimy (jeśli przygotowujemy rybę faszerowaną), inne smażymy. To już ostatnie dania na dziś!
155,99 zł
(-29%)
- najniższa cena
155,99 zł
(-29%)
- cena regularna
W dniu Wigilii – przygotowania do świąt Bożego Narodzenia
-
dekoracja stołu
-
barszczyk
-
uszka
-
talerze
-
karpia i to, co na gorąco
Jeśli większość potraw udało nam się przygotować odpowiednio wcześniej, Wigilia stanie się najspokojniejszym dniem w roku. Z lodówki wyciągniemy śledzie, które nabrały cudownego jednolitego smaku. Kompot i kisiel przelejemy do dzbanka. Ugotujemy uszka.
Przygotujemy talerze, wyciągniemy rodzinne sztućce, położymy serwetki. Przygotujemy dzbanek herbaty lub kawy, bo niektórzy członkowie rodziny lubią pić gorące napoje w trakcie kolacji. Wszystkie dania ustawimy na stole przykrytym białym obrusem i będziemy cieszyć się ze wspólnego świętowania. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu świąt, czyli kalendarzowi co i kiedy przygotować, ten dzień będzie czasem radości i spokoju, a nie pośpiechu.
53,60 zł
(-10%)
- najniższa cena
53,60 zł
(-10%)
- cena regularna
44,99 zł
(-10%)
- najniższa cena
44,99 zł
(-10%)
- cena regularna
264,99 zł
- najniższa cena
264,99 zł
- cena regularna
Dobrego wspólnego czasu przy stole! Wszystkie świąteczne artykuły znajdziesz w naszym Magazynie Empik Pasje. Poszukaj też inspiracji na upominki dla najbliższych w naszych Prezentownikach!
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)