Czy w zakresie gier planszowych powiedziano ostatnie słowo? Czy na tym polu da się jeszcze coś wymyślić? Gdy w 2018 r. został ogłoszony przez Empik konkurs na grę planszową, w której główną nagrodą miało być wydanie zwycięskiej gry, nawet członkowie Jury poza zaciekawieniem mieli pewne obawy.

Od kilku lat obserwujemy boom na rynku gier planszowych. Jest on w tej chwili dosyć mocno nasycony. Zdarza się, że sami producenci miewają problemy z zupełnymi nowościami i wypuszczają gry, zawierające znaczne podobieństwa do kilku innych na rynku. Dlatego ogłaszając w ubiegłym roku konkurs, mieliśmy obawy o to, na ile startującym uda się zaproponować oryginalne rozwiązania. I trzeba przyznać, że poziom nas zaskoczył. Do konkursu wpłynęło ponad sto prac, które zapewniły nam często dobrą zabawę i pokazały umiejętności fanów gier. Myślę tu nie tylko o pokładach kreatywności, ale też o technicznych umiejętnościach, które są niezbędne, żeby przygotować kompletny prototyp gry i przesłać go na konkurs – mówi Maciej Wrzosek z Jury konkursu. 

Pierwsza edycja pokazała, że ważne jest dobre zaplanowanie całego procesu startu w konkursie. Projekt, makieta, testy wymagają czasu. Ważne jest myślenie o grze, opowiadanie o niej, rysowanie elementów, szukanie słabych punktów, konstruowanie jasnych instrukcji, zapraszanie jak największej liczby osób do testów.

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w konkursie?

 

 

Do 13 grudnia 2019 r., należy przesłać projekt gry planszowej przeznaczonej dla całej rodziny (kryteria wiekowe: powyżej 6 lat) zrealizowany w formie przestrzennej (makieta, prototyp, rysunki w formie uproszczonej) wraz ze szczegółowym opisem zasad oraz wszystkimi elementami niezbędnymi do przeprowadzenia gry.

Ogłoszenie wyników odbędzie się 26 lutego 2020 r.

Nadsyłanie prototypów

Grupa Wydawnicza Foksal Sp. z o. o., ul. Domaniewska 48, 02-672 Warszawa

Tytuł: „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku.

Szczegółowe zasady udziału znajdują się Regulaminie.

Laureat poprzedniej edycji

W I edycji konkursu zwyciężył Grzegorz Buźniak. Zasady jego nagrodzonej gry „Wyścig Balonów”, podobnie jak wielu kultowych planszówek, są proste. Zawodnicy sprawdzą swoje umiejętności w zawodach baloniarskich. Ważne w tej grze są spostrzegawczość, dobre planowanie i odrobina szczęścia.

 

 

Gra „Wyścig Balonów”, wydana przez Grupę Wydawniczą Foksal (FoxGames) będzie miała premierę podczas Festiwalu Gier Planszowych, który odbędzie się w salonach Empik w aż 9 polskich miastach 12 oraz 19 października.

Festiwal Gier Planszowych

Festiwal Gier Planszowych organizowany jest przez Empik we współpracy z czołowymi wydawcami gier planszowych. Podczas Festiwalu istnieje możliwość spróbowania swoich sił w rozgrywkach, odbywają się prezentacje nowości, liczne konkursy z nagrodami, turnieje i spotkania z twórcami. Festiwal od lat przyciąga nie tylko fanów gier, ale całe rodziny, młodzież i wszystkich tych którzy choć na chwilę chcą odłożyć telefon i wejść z ludźmi dookoła w interakcję.

 

Zapraszamy na spotkanie ze zwycięzcą 1. edycji konkursu „Stwórz grę i wskocz na półkę Empiku”:

 

*badania Kantar Polska na zlecenie Empiku, wrzesień 2018, n=2000

banner festiwal gier