11. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” odbędzie się w dniach 2 – 12 listopada w warszawskich kinach Luna, Elektronik oraz Iluzjon. Na repliki Festiwalu zaprosimy widzów do kin w całej Polsce od listopada do marca 2018 roku.
Dwa programy konkursowe: filmów fabularnych i dokumentalnych oraz Kalejdoskop Nowego Kina w całości zaprezentują najnowsze produkcje rosyjskie.
W konkursie fabularnym zobaczymy w tym roku zdobywcę Grand Prix tegorocznego festiwalu "Kinotawr" - "Arytmię". To filmowa metafora życia ukazana w niemal doskonałej formie wizualnej, znakomity rezultat współpracy autorki scenariusza Natalii Mieszczaninowej i reżysera Borisa Chlebnikowa.
W programie znajdzie się także debiut Kantemira Bałagowa "Bliskość" (konkurs fabularny) oraz rosyjski kandydat do Oscara - "Niemiłość" Andrieja Zwiagincewa (film otwarcia). Różniące się formalną strukturą i czasoprzestrzenią, filmy te mają ze sobą wiele wspólnego. "Bliskość" (w tłumaczeniu dosłownym "Ciasnota") opowiada o braku miłości, a "Niemiłość" o dojmującym braku miejsca dla uczuć.
Kolejnym tytułem konkursowym będzie "Jego córka" – debiutancka pełnometrażowa fabuła Tatiany Ewerstowej. Reżyser filmu z wykształcenia jest ekonomistką, sama rozwijała swój warsztat reżyserski. Ewerstowa podkreśla, że wewnętrzna dojrzałość i doświadczenie życiowe przychodzą z biegiem lat, jeśli nie ma się nic do powiedzenia, lepiej jest milczeć.
W Kalejdoskopie Nowego Kina zobaczymy m.in. dramat Anny Matison "Po Tobie" opowiadający historię genialnego baletmistrza Tiemnikowa, który po kontuzji ma być skazany na wózek inwalidzki - dla niego równoznaczny z końcem życia.
Po raz kolejny we współpracy z Festiwalem Kina Rosyjskiego w Wyborgu otworzymy widzom "Okno na Europę: program koprodukcji". W sekcji zaprezentujemy m.in. "Przekonania" Tatiany Cistowej, rosyjsko-polski dokument, biorący również udział w tegorocznym konkursie filmów dokumentalnych.
„The best of Sputnik” przypomni widzom m.in. "Krainę Oz" Wasilija Sigariewa, "Ucznia" Kiriłła Sieriebriennikowa i "Zoologię" Iwana I. Twierdowskiego.
"Mały Sputnik” zaproponuje kinomanom: bajki dla najmłodszych, duże kino dla maluchów, filmy dla młodzieży, a także cykl różnorodnych zabaw edukacyjnych, warsztatów, koncertów oraz spotkań wokół książki.
Chwile wytchnienia od ekranu kinowego zapewnią koncerty, wystawy, spektakle i masterclassy. Trajektoria Sputnika przebiegnie m.in. przez Planetarium Centrum Nauki Kopernik, klub "Bardzo, bardzo", Big Book Cafe i Południk Zero.
Komentarze (0)