Czy śpiworek do wózka jest potrzebny?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy zakup śpiworka do wózka jest koniecznością, czy może tylko zbędną inwestycją. W przeciwieństwie do kocyków czy kołderek, rozwiązanie to umożliwia utrzymanie stałej temperatury ciała oraz zapewnia komfortowe użytkowanie. Maluchy chętnie przebierają nogami, przez co tradycyjne okrycie często się obsuwa, a tym samym nie spełnia swojej podstawowej funkcji. W przypadku specjalnych śpiworków do gondoli czy spacerówek - problem ten nie występuje. Otulają one dziecko w taki sposób, aby do wnętrza nie dostało się zimne powietrze, zapewniając mu tym samym poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowo wykonane są zwykle z wodoodpornych materiałów, dzięki czemu chronią malucha nie tylko przed mrozem i silnym wiatrem, ale także przed śniegiem i deszczem. Otulacze do wózka zostały skonstruowane w taki sposób, aby można je było w każdej chwili odpiąć, nie budząc przy tym pociechy. To bardzo ważne w sytuacji, gdy rodzic wchodzi z dzieckiem do pomieszczenia, w którym następuje znaczna zmiana temperatury. Jeśli śpiworek jest przymocowany do wózka, wystarczy odpiąć lub dopiąć dodatkową warstwę.

Śpiworki do wózków

Dlaczego warto wyposażyć się w śpiworek do fotelika samochodowego?

Co w przypadku śpiworka do fotelika samochodowego? Ten element w dziecięcej wyprawce może zapewnić nie tylko odpowiedni komfort cieplny w trakcie codziennych podróży, ale i mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo pociechy podczas jazdy. Po pierwsze - przewożenie malucha w okresie zimowym jest dość problematyczne ze względu na duże różnice temperatur. W trakcie przenoszenia w nosidełku - np. z samochodu do gabinetu lekarza (i z powrotem), konieczne byłoby ciągłe rozbieranie i ubieranie, aby nie narazić malucha na przegrzanie czy wyziębienie. Okrycie do fotelika samochodowego wystarczy natomiast błyskawicznie zapiąć lub odpiąć, tym samym zapewniając dziecku właściwą temperaturę.

Po drugie, specjalnie zaprojektowane otulacze do fotelików to gwarancja bezpieczeństwa w trakcie podróży. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że przed zapięciem pasów maluchowi, należy obowiązkowo zdjąć ubrania dziecięce np. kurtki czy kombinezony. Dzieje się tak, ponieważ pasy bezpieczeństwa powinny jak najbardziej przylegać do ciała dziecka. W przeciwnym wypadku nie będą one spełniały swojej funkcji, co może przynieść poważne skutki, nawet w trakcie niepozornej stłuczki. W jaki sposób? Puchowa warstwa kombinezonu czy kurtki, pod wpływem naporu działających sił w trakcie uderzenia, będzie ulegać kompresji. W rezultacie utworzona zostanie luka, przez którą maluch może wypaść z fotelika.

Nawet jeśli pasy wydają się szczelnie przylegać do kombinezonu czy kurtki, w razie kolizji nie zapewnią maluchowi właściwego bezpieczeństwa. Inaczej jest w przypadku śpiworów do samochodu, które za sprawą ergonomicznego kształtu dopasowują się do siedziska. Obecność otworów montażowych na pasy sprawia, że przylegają one bezpośrednio do ciała malucha. Z kolei za sprawą suwaka czy guzików, otulacz można z łatwością rozpiąć, jeśli w samochodzie zrobi się za ciepło.

Zabawki do wózków

Kiedy warto kupić śpiworek do wózka i fotelika?

Obecnie oferta rozmaitych otulaczy do wózków jest na tyle szeroka, że z powodzeniem można znaleźć odpowiednie rozwiązanie na każdy etap rozwoju malucha. W przypadku noworodków mowa oczywiście o śpiworkach do gondoli, które stanowią skuteczną osłonę przed zimnem w trakcie pierwszych spacerów. Doskonałym rozwiązaniem jest jednak zakup otulaczy z możliwością regulacji, tak aby okrycie do wózka posłużyło nieco dłużej niż kilka miesięcy. W sprzedaży dostępne są m.in. otulacze 3w1, a nawet 4w1, które dostosowują się do wieku i potrzeb maluszka. Takie uniwersalne śpiworki dla dzieci sprawdzą się zarówno w wózkach głębokich, spacerowych, jak i w formie okrycie na sanki. Opcja 4w1 znajdzie również zastosowanie w foteliku samochodowym.

Śpiworek do wózka

Na co zwrócić uwagę kupując śpiworek na zimę dla dziecka?

Wybór odpowiedniego śpiworka powinien być podyktowany nie tylko wiekiem malucha, ale również takimi aspektami jak rodzaj materiału, sposób zapinania czy możliwość dopasowania do konkretnego modelu wózka. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

  • Rozmiar

Wymiary śpiworka powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, tak aby zapewniać mu właściwy komfort cieplny oraz poczucie bezpieczeństwa. Tego typu otulacz nie powinien być ani za bardzo ciasny, ani nazbyt obszerny. W pierwszym przypadku będzie on ograniczał swobodę ruchów malucha, a nawet prowadził do przegrzania, z kolei za szeroki śpiworek będzie dla niego zbyt przewiewny. Wersja dla niemowląt posiada zazwyczaj około 75-85 cm długości i powinna okazać się wystarczającym rozwiązaniem przez pierwszych 12 miesięcy życia. Z kolei otulacze dla nieco starszych dzieci odznaczają się zwykle długością na poziomie 100-110 cm. Tak jak już zostało to wcześniej wspomniane, doskonałym rozwiązaniem jest zakup śpiworka z możliwością regulacji, dzięki której okrycie będzie pasowało zarówno do gondoli, spacerówki, jak i sanek.

Zabawka do wózka fisher price

  • Materiał

Rodzaj materiałów, jakie zostały użyte do produkcji śpiworka, wpływa zarówno na skuteczną osłonę przed warunkami atmosferycznymi, jak i samopoczucie malucha. W tej kwestii należy zwrócić uwagę na tkaniny wykorzystane do uszycia zewnętrznej oraz wewnętrznej części. W obu przypadkach powinny być one łatwe w czyszczeniu, ze względu na to, że otulacze znajdują zastosowanie przez cały sezon. Warto, aby wierzchnia warstwa śpiworka była wykonana z nieprzemakalnych materiałów, które będą chronić malucha przed deszczem, śniegiem, ale i silnym wiatrem. Dotyczy to szczególnie otulaczy, które wykorzystywane są w spacerówkach lub w trakcie zimowej zabawy na sankach.

Z kolei wewnętrzna warstwa ma za zadanie zapewniać dziecku odpowiednią temperaturę i wysoki komfort w trakcie spacerów czy podróży autem. W tym zakresie występuje kilka wariantów m.in. otulacze z wełny, polaru, pluszu czy minky. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór naturalnych materiałów, które odznaczają się wysoką przepuszczalnością powietrza, eliminując tym samym ryzyko zapocenia się czy wystąpienia alergii. Doskonałe właściwości termoregulacyjne posiadają m.in. otulacze z owczej wełny czy z warstwą materiału określanego mianem „minky”. Ta druga tkanina przypomina zwykły plusz, ale zapewnia przy tym właściwą cyrkulację powietrza. 

Canpol zawieszka do wózka

  • Rodzaj zapinania

To, czy wybór padnie na guziki, rzepy, czy suwaki, wpływa na wygodę użytkowania danego otulacza. Zdecydowanie najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest zapięcie na zamek. Rzepy i guziki mogą być tak stabilne, co ma duże znaczenie w przypadku bardziej ruchliwych dzieci.

  • Otwory na pasy

Nacięcia na pasy okażą się wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem - nie tylko w przypadku otulaczy do fotelika samochodowego. Ze względów bezpieczeństwa,  śpiworki do spacerówek powinny także posiadać takie otwory. Niektóre z otulaczy wyposażone są w więcej niż jedną parę nacięć, co może okazać się wyjątkowo przydatne, zważając na szybki wzrost dziecka.

  • Rodzaj otulacza a model wózka

Dobierając kształt i wymiary otulacza, należy upewnić się, czy będą one pasowały do danej gondoli, czy siedziska spacerówki. Wielu producentów śpiworków udostępnia informacje dotyczące tego, do jakich modeli wózków otulacze będą pasować. Jeśli na karcie produktowej nie będzie tego typu wskazówek, wystarczy dokładnie porównać wymiary.

Pluszanka do wózka

  • Dodatkowe udogodnienia

Warto również zwrócić uwagę, czy dany śpiworek dla dziecka został wzbogacony o dodatkowe udogodnienia. Doskonałym tego przykładem jest możliwość odpinania futerka, co okaże się praktyczną opcją w cieplejsze dni, jak i wpływa na łatwość jego czyszczenia w pralce. Innym udogodnieniem może okazać się ściągacz w kołnierzu, dzięki któremu otulacz z łatwością dopasuje się do kształtów wózka, a także  specjalna nakładka, która będzie zapobiegała zsuwania się otulacza z oparcia wózka lub sanek. W przypadku wyboru śpiworka do spacerówki warto koniecznie zakupić model z dodatkowym otulaczem na nogi.

Śpiworki i otulacze do wózków lub fotelików samochodowych to skuteczny sposób, aby uchronić malucha przed chłodem w okresie jesienno-zimowym. Jak się okazuje, zapewniają przy tym wysokie bezpieczeństwo w trakcie codziennych podróży. Wybór tych funkcjonalnych okryć jest na tyle szeroki, że z łatwością można dopasować model względem wieku oraz potrzeb dziecka.

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje.