Jak używać ręcznego spieniacza do mleka?

Ręczny spieniacz do mleka to niewielkie urządzenie zasilane bateryjnie. Składa się z wąskiego uchwytu, w który wbudowany jest silniczek oraz miejsce na baterie, a także wychodzący z rączki drugi drucik zakończony okrągłą sprężynką, wykonany zwykle ze stali nierdzewnej. Po uruchomieniu silnika drut ze sprężynką zostaje wprawiony w szybkie ruchy obrotowe odpowiedzialne za ubijanie mleka.

Zastosowanie takiego spieniacza nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy wlać tłuste mleko (lub napój roślinny, np. sojowy) do naczynia, a następnie zanurzyć w nim okrągłą końcówkę spieniacza na głębokość ok. 1 cm poniżej powierzchni płynu. Pozostaje już tylko uruchomienie urządzenia (w tym celu przesuń przycisk przesuwny lub naciśnij guzik) – szybko zauważysz, że w mleku tworzy się wir, a po kilkunastu sekundach na powierzchni pojawi się aksamitna pianka.

Można spotkać się z opinią, że ani mleko zwierzęce, ani roślinne nie ubije się, gdy będzie zimne, jednak nie jest to prawdą. Podgrzanie płynu do temperatury 60℃ ułatwia cały proces, a ciepła pianka smakuje jeszcze lepiej, nie oznacza to jednak, że zimny płyn nie zmieni swojej konsystencji z płynnej w kremową i puszystą warstwę.

Pamiętaj, że ręczny spieniacz do mleka przez cały czas jego pracy musisz trzymać w dłoni. Miej też na uwadze, że najlepiej jest uruchamiać go, gdy sprężynka znajduje się pod powierzchnią mleka. Gdy będziesz zanurzać w nim już włączony spieniacz, to możesz się pochlapać.

Jak działa elektryczny spieniacz do mleka?

Elektryczny spieniacz do mleka wyglądem przypomina niewielki czajnik zasilany sieciowo albo kubek termiczny, zależnie od modelu. Nazywa się go również spieniaczem automatycznym, nie wymaga bowiem ręcznego zanurzania w mleku lub prowadzenia przez użytkownika. Aby zamienić mleko w gęstą piankę przy jego pomocy, wystarczy wlać płyn do środka, zamknąć pokrywkę i nacisnąć przycisk. Urządzenie spieni je w zaledwie kilka sekund. Warto mieć na uwadze, że przez ten czas trzeba trzymać guzik wciśnięty, po jego puszczeniu urządzenie się zatrzyma.

Tak jak w przypadku modelu ręcznego spieniacz elektryczny równie skutecznie zmieni konsystencję mleka zwierzęcego, jak i napoju roślinnego. I w tym przypadku może być ono zarówno ciepłe, jak i zimne; najważniejsza pozostaje w dalszym ciągu zawartość tłuszczu w płynie. Działanie modelu elektrycznego opiera się na tej samej zasadzie, co ręcznego – mleko jest spieniane szybkimi ruchami obrotowymi niewielkiej stalowej sprężynki. Ta jest jednak wbudowana w pojemnik, do którego się je wlewa, dzięki czemu nie trzeba samodzielnie zarządzać jego położeniem ani trzymać całego urządzenia w pionie.

Ręczny czy elektryczny spieniacz do mleka – który wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje ogromne zalety, zarówno ręczne, jak i elektryczne spieniacze do mleka są proste w użyciu i poręczne. Jaki zatem wybrać? Decyzję w największej mierze uzależniają osobiste oczekiwania względem urządzenia.

Ręczny spieniacz do mleka – największe zalety

Modele manualne są dużo bardziej mobilne. Nie wymagają podłączenia do gniazdka elektrycznego, dzięki czemu takiego spieniacza użyjesz nawet w trasie samochodem ciężarowym czy na kempingu.

To również urządzenie, które bez problemu zabierzesz ze sobą do pracy, by i tam cieszyć się ulubioną kawą. Jedyne, co będzie ci potrzebne to baterie – zazwyczaj „paluszki” AA lub AAA. Ręczny spieniacz do mleka jest też bardzo kompaktowy, z powodzeniem zmieścisz go bowiem zarówno w torebce, jak i kieszeni płaszcza czy organizerze na sztućce.

Elektryczny spieniacz do mleka – największe zalety

Z kolei modele elektryczne, ze względu na większą moc sinika, spieniają mleko jeszcze szybciej, są wygodniejsze i często lepiej wyposażone. Ta ostatnia kwestia dotyczy takich funkcji dodatkowych, jak automatyczne podgrzewanie napoju dostępne w modelach indukcyjnych. Przykładowy produkt tego rodzaju to Tchibo Induction. Grzanie działa w nich tak samo, jak w kuchenkach indukcyjnych – z zastosowaniem fal magnetycznych ogrzewających metalowy pojemnik, od którego ciepłe staje się również mleko lub napój roślinny.

Wiele modeli jest także wyposażonych w opcje zabezpieczające, takie jak ochrona przed przegrzaniem lub automatyczne wyłączanie urządzenia po określonym czasie. Co więcej, poszczególne części spieniacza elektrycznego można myć w zmywarce; w przypadku modelu ręcznego pozostaje ostrożne opłukanie sprężynki pod bieżącą wodą, tak, by nie zalać silnika. Należy jednak pamiętać, że automatyczne wersje spieniaczy są droższe od manualnych.

Przed wyborem konkretnego urządzenia warto też porównać między sobą co najmniej kilka modeli, by kupić ten, który najlepiej wpasuje się w twoje oczekiwania!

 Więcej podobnych artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Gotuję.

Zdjęcie okładkowe – źródło: Shutterstock