Autorka: Justyna Aleksandrzak

Współcześni producenci zabawek zalewają rodziców mnóstwem propozycji dla ich pociech. Czasem warto dać się ponieść nowościom. Jednak warto pamiętać o tym, co stare i sprawdzone – jak często mawiają nasze mamy i babcie. Mowa o sorterze klocków. To klasyczna i ponadczasowa zabawka, dostępna również w nowoczesnym wydaniu, która nigdy się nie znudzi. Choć nie jest skomplikowana, odgrywa ważną rolę w rozwoju dziecka. Przykuje uwagę zarówno półrocznych maluchów, jak i starszaków. Podpowiadamy, jak wybrać dobrą zabawkę edukacyjną.

Sorter klocków – zabawka ważna dla rozwoju dziecka

O zaletach sorterów dla dzieci można długo opowiadać. Najważniejsze z nich to:

  • nauka przez zabawę,
  • poznawanie kształtów i kolorów,
  • wsparcie rozwoju manualnego,
  • nauka cierpliwości i precyzji.

Zabawa sorterem przynosi wiele korzyści dla procesu poznawczego i ruchowego dziecka. Jednocześnie nie ma żadnych wad, więc nie musisz obawiać się, że zaszkodzi Twojemu maluchowi. Wręcz przeciwnie – zabawa sorterem pomoże wejść na kolejny etap rozwoju.

Pamiętaj tylko, aby nie zmuszać dziecka do zabawy. Rozpoznawanie kształtów i próba dopasowania ich do właściwych otworów to nie lada wyzwanie dla najmłodszych. Jednocześnie sorter jest dla dziecka niezwykle intrygujący i nawet pierwsze próby, które zakończą się niepowodzeniem, nie zniechęcą Twojej pociechy na długo. Szybko się o tym przekonasz.

 

Sorter kształtów prosty

 

Jaki sorter dla dzieci wybrać?

Dopasuj sorter do wieku dziecka. Niektóre modele mogą być zbyt skomplikowane dla najmłodszych i zamiast przynosić radość z zabawy, będą frustrować i zniechęcać do niej.

Sortery różnią się nie tylko poziomem trudności, ale też materiałem, z jakiego są wykonane oraz kolorystyką – jedne są w stonowanych odcieniach, podczas gdy inne zachwycają feerią barw. Tego typu zabawki mogą też być interaktywne. Wiele lat temu każdy sorter charakteryzowała prostota – zazwyczaj były to drewniane zabawki z otworami o odpowiednich kształtach, często ograniczone do podstawowych kolorów. Takie modele są dostępne również dziś i są równie wartościowe, co grające i świecące sortery klocków. Wybierając spośród nich, uwzględnij preferencje Twojego dziecka oraz ryzyko przebodźcowania zabawką. Niektóre maluchy wolą bawić się spokojnymi, prostymi przedmiotami, które nie wydają hałaśliwych dźwięków. To często zależy również od wieku dziecka – im młodsza pociecha, tym zabawka powinna ograniczać ilość bodźców.

Niech nie zmyli cię również wygląd. Sorter klocków często kojarzy się z prostą kostką z kilkoma otworami. Dziś tego typu zabawki mają nawet formę samochodu albo wielofunkcyjnej kostki edukacyjnej. Sorterem nazywamy także popularne piramidki z kolorowych kółek albo kubeczków.

 

Kostka edukacyjna z sorterem kształtów

 

Sorter drewniany vs plastikowy

Moda na drewniane zabawki spowodowała, że cieszą się dziś ogromnym zainteresowaniem. Wiele osób uważa je za estetyczniejsze niż ich plastikowe odpowiedniki, przede wszystkim jednak są bardziej ekologiczne, co ma duże znaczenie dla tych, którzy chcą żyć w zgodzie z naturą. Ponadto cechują się też wytrzymałością oraz solidnością – z powodzeniem posłużą również kolejnym pokoleniom dzieci wśród Twojej rodziny czy znajomych. Jednocześnie mogą być niezwykle atrakcyjne za sprawą ciekawej kolorystyki i formy jak drewniany domek sorter Goki.

 

Prosty sorter kształtów

 

Z kolei plastikowy sorter może być interaktywny tak jak pianinko, które wydaje dźwięki melodii i świeci, a także można na nim grać jak na pianinie. Oprócz tego każda jego ściana kryje ciekawe opcje zabawy, w tym oczywiście klasyczne sortowanie klocków w różnych kształtach.

 

Pianinko z sorterem

 

Sorter dla niemowląt

Zabawki dla najmłodszych dzieci powinny być jak najmniej skomplikowane, ponieważ mają oswoić malucha z podstawowymi kształtami i kolorami, a nie przestraszyć go głośnymi dźwiękami czy krzykliwymi kolorami. Warto postawić na prosty sorter dla niemowląt, który nadal będzie bardzo atrakcyjny dla kilkumiesięcznego maluszka. Tego typu zabawki są przeznaczone dla dzieci już od 6 miesiąca życia. Idealnie sprawdzi się sorter popularnej marki Fisher Price. Kolorowe wiaderko wykonane z wysokiej jakości tworzywa, w komplecie z kilkoma klockami w podstawowych kształtach zajmie malucha nawet na dłuższą chwilę i będzie doskonale wspomagać jego rozwój.

 

Klocki z sorterem kształtów

 

Jeśli wolisz, możesz postawić na drewniany sorter kolorów i klocków np. w formie ponadczasowej piramidki. Sorter dla niemowląt może też wydawać spokojne dźwięki, które na pewno zainteresują maluszka.

Sorter dla starszych dzieci

Starsze dzieci, czyli powyżej 12 miesiąca życia, ucieszą się, widząc sorter w formie betoniarki, pociągu albo wielofunkcyjnej kostki. Taki sorter daje maluchom wiele możliwości, zachwyca kolorami i dźwiękami, jeśli je wydaje.

W przypadku dzieci powyżej 2, a nawet 3 roku życia, sorter już nie tylko pozwala na rozpoznawanie prostych kształtów, ale też uczy bardziej skomplikoswanych form i kolorów. Zachęca do logicznego myślenia i wymaga większej koncentracji oraz sprawności niż sortery dla niemowląt.

 

Kostka edukacyjna z sorterem

 

Sorter to jedna z najlepszych zabawek, jaką możesz dać swojemu dziecku. Dzięki niej będziesz wspierać rozwój swojego malucha, jednocześnie zapewniając mu mnóstwo radości.

Zajrzyj do innych artykułów z Pasji Dziecka.