„Julie & Julia” (2009)

Często nazywany jednym z najlepszych filmów o gotowaniu. Opiera się na prawdziwej historii szefowej kuchni Julii Child (Meryl Streep) i autorki bloga Julie Powell (Amy Adams). Film porusza się między retrospekcjami z życia Child a współczesnymi doświadczeniami jej superfanki - Julie, której misją jest ugotowanie wszystkich przepisów zawartych w przełomowej książce Child „Mastering the Art of French Cooking”.

 

Julie & Julia Reżyser:Ephron Nora

 

„Julie & Julia” doskonale oddaje olśniewającą osobowość kulinarnej ikony. Julia Child to jedno z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w historii gotowania. Postanowiła wprowadzić kuchnię francuską do amerykańskich gospodarstw domowych i odniosła sukces na masową skalę. W filmie można dostrzec, jak obie bohaterki dążyły do spełnienia swoich marzeń, mierzyły się z wyzwaniami i jaką radość przynosi im gotowanie.

Jedzenie w tym filmie wygląda tak dobrze, że będziesz mieć ochotę wejść na empik.com i zamówić jedną z książek Julii Child natychmiast po obejrzeniu!

 

 

„Ratatuj” (2007)

Czy „Ratatuj” to jeden z najlepszych filmów kulinarnych wszech czasów? Być może. Klasyk Pixara na pewno zasługuje, by znaleźć się na shortliście. To film, który ukazuje pasję i sztukę gotowania widzianą oczami Remy'ego, szczura, który marzy, by pewnego dnia zostać szefem kuchni.

Tytuł filmu nawiązuje oczywiście do faktu, że nowym przyjacielem głównego bohatera jest gryzoń, ale jest też ukłonem w stronę klasycznego francuskiego przepisu na ratatouille, który składa się z duszonych warzyw. To danie ostatecznie pojawia się w filmie i prowadzi do ogromnego punktu zwrotnego dla głównych bohaterów.

 

Ratatuj Reżyser:Bird Brad

 

Pixar wykonuje dobrą robotę, jeśli chodzi o animację, ale także zanurzając widza w romantycznym kulinarnym wszechświecie. Bawi, porusza i chwyta za serce wprowadzając nieoczkiwanych bohaterów oraz delikatnie skłania do podążania za własnymi marzeniami.

 

 

„Menu” (2022)

Elitarna grupa gości zbiera się w ekskluzywnej restauracji na odludziu, by przeżyć wyjątkowe kulinarne doświadczenie. Ale okazuje się, że w menu jest więcej, niż zamawiali. Goście z narcystycznymi i aroganckimi skłonnościami niebawem zostaną ukarani.

„Menu” z każdym kolejnym podawanym gościom wystawnym daniem punktuje przywary elitarnej grupy. Do każdego dania dostarczany jest bowiem społeczny przekaz i cierpki komentarz szefa kuchni (Ralph Fiennes) na temat ignorancji zadufania i egoizmu uprzywilejowanej grupy.

„Menu” reprezentuje nurt „Eat The Rich” w filmie i jest w tym bardzo smaczny.


Przeczytaj także: Eat the Rich – czyli, jak filmy “grillują” bogatych, a widzowie to uwielbiają


 

„Ugotowany” (2015)

Opowiada historię utalentowanego szefa kuchni, który po problemach z nadużywaniem narkotyków, chce wrócić na szczyt i zdobyć trzecią gwiazdkę Michelin. Adam Jones (Bradley Cooper), który zniszczył swoją reputację dawnym życiem, teraz musi udowodnić, że ma talent i jest w stanie wziąć się w garść, a przede wszystkim jest w stanie dogadać się ze swoim zespołem. Nie brakuje tarć między nim a personelem kuchni, ale to właśnie w tym „Ugotowany” jest najlepszy – przedstawieniu problematycznej i jednocześnie utalentowanej osoby szefa kuchni oraz jego starań, by zrównoważyć te dwie siły.

Ten film pozwoli Ci zajrzeć na zaplecze wysokiej klasy kuchni, które często są wypełnione szaloną presją.

 

Ugotowany (wydanie książkowe) Reżyser:Wells John

 

Aby przygotować się do roli, Bradley Cooper trenował u boku Clare Smyth, która była wówczas szefową kuchni w londyńskiej restauracji Gordona Ramsaya, nagrodzonej trzema gwiazdkami Michelin. Przebłyski szefa „Hell's Kitchen” są bez wątpienia widoczne w niezachwianej zaciekłości, jaką Adam obsypuje swoich pracowników.

 

 

„The Bear” (2022-)

Jeden z najlepszych seriali 2022 roku zyskał uznanie jako jeden z najbardziej realistycznych portretów życia w restauracyjnej kuchni.

Jeremy Allen White występuje w nim jako Carmy, znakomity szef kuchni, który przejmuje tonący w długach rodzinny bar z kanapkami w Chicago po tym, jak jego brat, właściciel, popełnia samobójstwo.

Camry próbuje zrewolucjonizować gotowanie w szybko rozwijającym się biznesie restauracyjnym. W jego kuchni – przynajmniej tej, którą próbuje stworzyć – wspaniałe jedzenie to praca funkcjonalnego zespołu, w którym każdy ma swój wkład. Zanim to wszystko mu wyjdzie i zaskoczy, obserwujemy jego zmagania, by opanować zbuntowanych pracowników, niepewne finanse i własne demony.

„The Bear” jest chaotyczny, pędzi na złamanie karku i zanurza widzów w wizualnym i dźwiękowym przedstawieniu działania profesjonalnej kuchni. Oferuje wiarygodne i przekonujące wyjaśnienie, dlaczego niektórzy wybierają tak wyczerpujący fizycznie i stresujący sposób na życie.

 

 

„McImperium” (2016)

To film opowiadający o kulturowej transformacji w zakresie jedzenia. Zdecydowanie inny niż pozostałe tytuły na tej liście. Luźno oparty na prawdziwej historii, „McImperium” zanurza się w świat fast foodów, a konkretnie hamburgerów. Może sprawić, że zatęsknisz za McDonaldem albo… wręcz przeciwnie.

Jeśli nie znasz historii powstania sieci restauracji McDonald's, czeka Cię fascynująca podróż. Ray Kroc (Michael Keaton), przebiegły i błyskotliwy sprzedawca zaprzyjaźnia się z prawdziwymi założycielami sieci, braćmi Macem i Dickiem McDonaldami. Ci wprowadzają go w taktykę produkcji fast foodów, która u nich funkcjonuje jak na taśmie produkcyjnej. Następnie Kroc skłania ich do wejścia we wspólny interes, partnerstwo, którego wkrótce pożałują.

 

McImperium (wydanie książkowe) Reżyser:Hancock John Lee

 

To zaskakująco interesujący film o korporacji, którą wszyscy tak dobrze znamy, ale o której tak naprawdę niewiele wiemy. To coś więcej niż film o jedzeniu jako takim, raczej eksploracja kapitalizmu i tworzenie przemysłu, kompromis między zasadami a zyskiem oraz powstanie jednego z najpotężniejszych i najbardziej wpływowych biznesmenów w historii Ameryki.

 

 

„Szef” (2014)

Najlepszą rzeczą w „Szefie” jest to, że oprócz tego, że jest filmem o miłości do gotowania, jest także fantastyczną obserwacją poszukiwania kreatywności, wolności i odnajdywania własnej ścieżki. Jon Favreau wciela się w rolę szefa kuchni Carla Caspera, który po wielu latach pracy w komercyjnych kuchniach czuje się rozczarowany duszącym go biznesem restauracyjnym. Wyrusza w trasę ze swoim przyjacielem i synem, a podróżując po kolejnych stanach, serwuje dania inspirowane kuchnią kubańską w wyluzowanej scenerii food trucka.

Głównym tematem w filmie jest rozwój osobisty i zawodowy, jaki główny bohater osiąga po oddzieleniu się od sztywnych zasad ekskluzywnej kuchni.

 

Szef Reżyser:Favreau Jon

 

Dodatkowo jest to bardzo autentyczna historia szefa kuchni, który wspiął się na wyżyny, ale czuje się ograniczony swoim sukcesem. Stanowi bardzo pozytywną i klimatyczną opowieść o radości, jaką daje po prostu gotowanie i przygotowywanie jedzenia.

 

 

„Wielkie otwarcie” (1996)

Historia dwóch braci imigrantów, którzy prowadzą włoską restaurację u wybrzeży New Jersey. Niestety ta boryka się z problemami, a bracia kłócą się o to, jak utrzymać biznes na powierzchni. Klienci odchodzą, więc podejmują desperackie wysiłki, by wzbudzić zainteresowanie, m.in.: organizują wielką ucztę dla muzyka Louisa Primy. To bardzo ważne wydarzenie, więc sytuacja robi się napięta. Oczywiście, ponieważ jest to komedia, sprawy nie idą dokładnie zgodnie z planem.

W role braci prowadzących upadającą restaurację wcielają się rewelacyjni Stanley Tucci i Tony Shalhoub.

„Wielkie otwarcie” to urocza i szalenie zabawna komedia, która na pierwszym planie stawia wyśmienite potrawy i zawiera prawdopodobnie najbardziej imponujące danie w historii gatunku: niesamowite timpano.

Jest też podszyta melancholią za zanikającymi tradycjami oraz reprezentuje nadejście zmiany w kulturowym postrzeganiu i doświadczaniu jedzenia.

Fanom tego ostatniego i Stanleya Tucciego polecamy jego najnowszą książkę „Smak. Życie i jedzenie” i zapraszamy do przeczytania recenzji: Tak smakuje życie! Recenzja książki Stanleya Tucciego „Smak. Życie i jedzenie”.

 

 

„Willy Wonka i fabryka czekolady”

Chłopiec o imieniu Charlie w tabliczce czekolady znajduje złoty bilet, który umożliwia mu zwiedzanie ekscentrycznej i tajemniczej fabryki czekolady Willy’ego Wonki.

Jednak wizyta w tytułowej fabryce to nie jest zwykłe doświadczenie. Rozległy budynek jest czymś więcej niż typową wytwórnią. Jest raczej czymś w rodzaju portalu do innego wymiaru, gdzie płyną czekoladowe rzeki, a dziwne stworzenia pracują przy tworzeniu wszelkiego rodzaju eksperymentalnych smakołyków.

Jako widz dołączysz do ekscytującej wycieczki, ale nigdy nie będziesz wiedzieć, czego się spodziewać, gdy przyjdzie Ci wejść wraz z bohaterami, do kolejnego, nowego pomieszczenia fabryki Wonki. I to właśnie sprawia, że ten film jest tak nieprzewidywalnie niesamowity.

Większość widzów lepiej zna prawdopodobnie nowszą wersję klasycznej adaptacji powieści Roalda Dahla. W 2005 roku Tim Burton w filmie „Charlie i fabryka czekolady” z Johnnym Deppem w roli głównej, zaprezentował opowieść z jeszcze bardziej dziwacznym i niepokojącym sznytem.

A w ostatnich dniach pojawił się zwiastun kolejnej odsłony opowieści, w której główną rolę zagra Timothée Chalamet.

 

 

Oryginalny film pozostaje jednak klasykiem, który przenosi do niesamowitego świata wyobraźni. Idealny dla każdego fana słodyczy.

 

 

„Życie od kuchni” (2007)

Komedia romantyczna z udziałem Catherine Zeta-Jones i Aarona Eckharta, której akcja toczy się w kuchni modnej restauracji na Manhattanie. Jest to amerykańska adaptacja niemieckiego filmu „Mostly Martha”, w której intensywne życie szefowej kuchni Kate Armstrong (Catherine Zeta-Jones) zostaje zmienione, gdy przejmuje ona opiekę nad córką swojej zmarłej siostry.

Zoe, właścicielka restauracji zatrudnia zastępcę szefa kuchni, Nicka, aby pomóc Katherine z presją pracy teraz, gdy opiekuje się siostrzenicą. Mężczyzna jest całkowitym zaprzeczeniem byłej szefowej. Jest wyluzowany, zabawny, preferuje całkiem inny sposób na gotowanie i kierowanie zespołem. Jednak to, co początkowo mogło się wydawać zagrożeniem dla pozycji Katherine, kończy się zmianą jej spojrzenia na życie i gotowanie.

 

Życie od kuchni Reżyser:Hicks Scott

 

„Życie od kuchni” ma wszystko, by stać się podstawą miłego wieczoru filmowego. Oferuje historię miłosną, która zaczyna się w kuchni, humor, cudowną obsadę i apetyczne jedzenie.

 

 

Filmów z wątkiem kulinarnym jest więcej:

Zajrzyj do pasji Oglądam, by sprawdzić więcej filmowych rekomendacji.

Zdjęcie okładkowe: mat. prasowe.