Mogłoby się wydawać, że sztuka wnikliwej obserwacji świata, snucia narracji czy konstruowania wciągającej fabuły przychodzi nie tylko z talentem, ale też z wiekiem. Wielu pisarzy przeczy jednak teorii, że w pisaniu potrzebne jest życiowe doświadczenie, gdyż swoje pierwsze książki napisali długo przed trzydziestką.

Gwiazda polskiego internetu debiutuje na papierze

Nie miała jeszcze zdanej matury z języka polskiego, kiedy tysiące fanów zaczytywało się w jej opowiadaniach. Kasia P.S. Herytiera, znana w internecie jako „Pizgacz”, popularność zyskała na portalu Wattpad, gdzie początkujący pisarze-amatorzy publikują swoją twórczość. Zaczynała od krótszych form, jednak prawdziwy rozgłos przyniosła jej udostępniana w sieci w odcinkach trylogia „Hell”. W chwili pisania tego artykułu tom „Start A Fire” na portalu ma przeszło 15 milionów wyświetleń, a teraz doczekała się premiery wersji drukowanej.  

O samej autorce wiadomo niewiele. W 2020 roku chodziła jeszcze do liceum, natomiast w grudniu 2021 roku pisała o sobie na Twitterze „jestem ateistką, mam lewicowe poglądy, jestem biseksualna. Rzucam studia w nowym roku, a do tego wybrałam niestabilną przyszłościowo pracę”. Obserwując popularność Kasi w sieci, książka „Start A Fire. Runda pierwsza” może być jedną z najgorętszych premier tego dopiero rozpoczynającego się roku. A przecież w wydawniczej kolejce czekają już kolejne tomy.

Start a fire pizgacz

Jak Chris trafił do Księgi Rekordów Guinnessa?

W maju 2011 roku Christopher Paolini trafił oficjalnie do Księgi Rekordów Guinnessa jako najmłodszy autor bestsellerowej serii książek na świecie. Ten historyczny wpis do CV Chris zawdzięcza kultowej już książce „Eragon”, którą zaczął pisać jako piętnastolatek. W 2004 roku, kiedy miał zaledwie dwadzieścia lat, „Eragon” doczekał się wydania, a przez następne 24 tygodnie utrzymywał się na listach najpopularniejszych książek na świecie. Seria stała się prawdziwym fenomenem i to nie bez powodu – historia tytułowego bohatera i jego drogi do zostania Jeźdźcem Smoków była wciągającą fantastyką młodzieżową w czasach, gdy young adult w znanej nam dzisiaj formie dopiero raczkowało.

Paolini zapowiadał się na nową gwiazdę literatury młodzieżowej, jednak blisko 40-letni dziś autor ograniczył się tylko do uniwersum Eragona, domykając cykl „Dziedzictwo”. Paolini nie rozwinął się jako pisarz, a fenomen jego książek jest dziś raczej ciekawostką, niż początkiem bogatej, pisarskiej kariery.

Eragon

Gorzki i mroczny świat amerykańskiej psychozy

Historia Breta Eastona Ellisa jest trochę jak lustrzane odbicie losów Paoliniego. Obaj zadebiutowali w młodym wieku. W 1985 roku będący jeszcze na studiach Ellis, opublikował powieść „Mniej niż zero” opowiadającą historię bogatych nastolatków z Los Angeles. Krytycy docenili złożoność postaci, a nazwisko pisarza stało się rozpoznawalne w USA. Prawdziwy, międzynarodowy rozgłos przyniosła jednak trzecia książka Ellisa, czyli „American Psycho”, opowiadająca losy seryjnego mordercy Patricka Batemana. Ogromną popularność zyskała również ekranizacja z Christianem Bale’em w roli głównej, która do dzisiaj utrzymuje status kultowej.

Sukcesy pierwszych książek okazały się dla Ellisa początkiem długiej, owocnej kariery. Po „American Psycho” napisał jeszcze pięć powieści, z których najnowsza „Biały” miała premierę w 2019 roku. I chociaż żadna nie osiągnęła nigdy tak gigantycznego sukcesu jak „American Psycho”, to wciąż mocna, przemyślana literatura, którą doceniają krytycy i fani Ellisa.

American psycho książka

Nastoletnie opowiadania Jane Austeen

Kto powiedział, że młodzi, debiutujący pisarze osiągający gigantyczne sukcesy to wyłącznie współczesny fenomen? t W bardzo młodym wieku pisały również największe nazwiska w historii literatury. Według źródeł niesamowitym talentem literackim już od najmłodszych lat wyróżniała się Jane Austen. Autorka „Dumy i uprzedzenia” pierwszych prób literackich podjęła się jako nastolatka, a humorystyczne opowiadania traktuje się dziś jako juwenilia pisarki, czyli utwory uważane za wstęp do pisarskiej kariery. Niemniej według historyków literatury jeszcze przed dwudziestymi urodzinami powstały pierwsze szkice najbardziej znanych powieści Austen, czyli „Dumy i uprzedzenia” oraz „Rozważnej i romantycznej”.

Historia pokazuje, że z pisaniem nie trzeb zwlekać. Niektórzy młodzi pisarze okazali się „autorami jednego tytułu”, natomiast dla innych wczesny debiut był zalążkiem bogatej kariery. Mamy nadzieję, że młodzi polscy pisarze nie zadowolą się wczesnym sukcesem i niedługo uraczą nas kolejnymi powieściami swojego autorstwa.

Duma i uprzedzenie

A wy? Jakie książki młodych autorów zrobiły na was największe wrażenie? Dajcie znać w komentarzach!

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: tło: źródło: shutterstock.com