Czym charakteryzuje się styl skandynawski? 

Zgodnie z nazwą, styl ten został zapoczątkowany w Skandynawii. Szwedzki malarz, Carl Larsson, stworzył obrazy przedstawiające swój dom, urządzony przez żonę Karin. Te skromne wnętrza z dużymi oknami i drewnianymi podłogami podbiły serca mieszkańców Północy. Do naszych domów wprowadzili go jednak projektanci z Danii i Finlandii, którzy eksperymentowali z prostymi formami i naturalnymi materiałami.

Zastosowanie bielonych desek na podłodze oraz jasne kolory mebli sprawiły, że pomieszczenia zyskały na przestronności. Szwedom takie rozwiązanie było bardzo potrzebne – długie noce i krótkie dnie powodowały depresyjny nastrój, który ciemne i ciasne pokoje dodatkowo potęgowały.

 

Stół HOMEDE Tebe, biały

 

Tworząc aranżację, duży nacisk stawia się przede wszystkim na praktyczność. Wybiera się tylko te meble, które są potrzebne, dekoracją może stać się roślina lub sterta niedbale ułożonych książek. Chodzi o to, by zachować estetykę i skromność, stawiać większy nacisk na jakość zastosowanych materiałów.

Pokój w stylu skandynawskim– na co zwrócić uwagę przy wykańczaniu wnętrza? 

Przede wszystkim zachowana powinna być jasna kolorystyka. Warto stawiać na pastele, ciepłe odcienie bieli lub brązu i szarość. Te barwy na ścianie stanowić będą dobrą bazę do dalszego aranżowania pomieszczenia.

Podłoga potrafi być prawdziwą ozdobą i głównym elementem wystroju skandynawskiego wnętrza. Dużych rozmiarów drewniana klepka w ciepłym odcieniu brązu lub bielone deski sprawdzą się tu idealnie.

 

Lampa wisząca ACTIVEJET AJE-HOLLY 8 White, 230 V

 

Przy nieco chłodniejszych zestawieniach, np. białej ścianie i podłodze, odpowiednie oświetlenie będzie stanowiło ważny akcent ocieplający całokształt aranżacji. Warto wybrać żarówki o ciepłych, nieco żółtych tonach, które przełamią skandynawską mroźność. Źródła światła należy umieścić w sposób praktyczny – na przykład jedna lampa wisząca jako główne oświetlenie i jedna podłogowa w miejscu, w którym najczęściej czytasz.

Meble skandynawskie do salonu – przegląd propozycji 

Przy wyborze mebli należy kierować się przede wszystkim prostotą i jakością ich wykonania. Najważniejszym elementem w aranżacji salonu jest sofa – to od niej najlepiej zacząć meblowanie całego pomieszczenia.

Dobrym wyborem może być jasna kanapa z bawełnianej, lnianej lub poliestrowej tapicerki, szczególnie posiadająca miękkie, duże oparcie lub puszyste poduszki. Będzie można wygodnie się w niej rozsiąść z kubkiem aromatycznej kawy czy ciekawą lekturą w ręce.

 

Sofa vidaXL, 3-osobowa, jasnoszara, 168 x 70 x 73 cm

 

Tuż obok sofy warto znaleźć miejsce na stolik kawowy, wygodny puf lub solidny fotel. Niezwykle modny stał się skandynawski fotel typu uszak – model ten posiada charakterystyczne poszerzenie zagłówka, jest niezwykle wygodny i elegancki. Sprawdzi się do każdej aranżacji dzięki szerokiej dostępności kolorów i wzorów.

Gdy decyzja pada na wybór pufy, najlepiej by była ona pokryta grubo plecionym materiałem à la pled lub naturalną trzciną czy jutą – jest to szczególnie polecane rozwiązanie do wnętrz skandynawskich, ale także boho czy rustykalnych. Oprócz ciekawego wyglądu ma także zastosowanie praktyczne – może posłużyć jako dodatkowy stolik, podnóżek czy siedzisko.

 

Fotel HOWHOMELY Grella, szary, 99x70x54 cm

 

Pozostałe meble, takie jak komody, stoliki, półki na książki powinny być wykonane z drewna lub białej sklejki. Zastosowanie jasnych kolorów wpłynie na wizualne powiększenie pokoju.

Jeżeli problem stanowić może zbyt mały metraż salonu i zależy ci na wizualnym powiększeniu przestrzeni, wybierz meble stojące na wysokich nóżkach. Zabieg ten sprawia, że sprzęty wydają się być lżejsze i nie zasłaniają tak bardzo pięknej drewnianej podłogi.

Wybór dekoracji, które sprawią, że wnętrze stanie się prawdziwie domowe 

Salon w stylu skandynawskim nie wymaga zbyt wielu dekoracji. To z reguły proste wnętrze, którego udekorowanie wymaga przemyślanych wyborów. By ocieplić nieco pomieszczenie, można zaopatrzyć się w grubo plecione koce, pledy i puszyste poduszki, szczególnie w charakterystyczne dla Północy wzory. Sprawdzą się tu również dywany, jednak nie powinny one być duże i zasłaniać większości podłogi, a jedynie gwarantować komfort podczas siedzenia na sofie czy przy stole.

 

Koc pleciony KNITTING

 

Wazony, donice czy świeczniki – najchętniej wybierane do wnętrz w stylu skandynawskim są te wykonane z wikliny, drewna, białej ceramiki lub metalu – czarnego, złotego czy srebrzonego. Warto pamiętać, by nie zestawić ze sobą zbyt wielu różnego rodzaju dekoracji, gdyż efekt zamiast ozdobnego będzie zupełnie odwrotny.

Podczas aranżacji salonu w stylu skandynawskim warto zwrócić się ku naturze, nie tylko przy zakupie mebli czy podłogi, ale również przy wyborze ozdób. Warto zdecydować się na obecność roślin w salonie, ponieważ odwdzięczą się one ożywieniem pomieszczenia i stworzeniem relaksujących dla oka zielonych akcentów. Poza tym wiele gatunków ma właściwości filtrujące powietrze, zyskasz dzięki nim zdrowszą atmosferę w mieszkaniu.

 

Kwietnik stojący, 4-poziomowy, czarny, 110x40x40 cm

 

Siła prostoty stylu skandynawskiego – połączenie minimalizmu z elegancją 

Meble do salonu w stylu skandynawskim, choć z reguły proste i skromne, tak naprawdę są bardzo eleganckie. Odchodzimy powoli od przepychu i nadmiaru na rzecz praktyczności. Widać to doskonale w zyskujących na popularności nurtach, takich jak minimalizm.

Wybierz więc jakościowe sprzęty, delikatne kolory i skromne ozdoby. Nie pozwól, by salon przytłaczał – masz w nim czuć się świeżo, a to zagwarantować może jedynie przemyślana kompozycja. Wiesz już czym kierować się przy wyborze wystroju wnętrza. Teraz przyszła pora na wprowadzenie tych pomysłów w życie!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock