Zakup sprzętu sportowego dla najmłodszych nie jest łatwą sprawą. Oprócz doskonałej jakości, akcesoria dla dzieci muszą spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa, a przy okazji powinny podobać się małym klientom. Gra jest warta świeczki, ponieważ regularna jazda na rolkach pomaga wzmocnić mięśnie, poprawia krążenie i wydolność oddechową, a także ćwiczy zmysł równowagi.

Rolki dla dzieci empik

Rolki dla dzieci – czym różnią się od sprzętu dla dorosłych?

Pierwszą różnicą, która nasuwa się na myśl, jest rozmiar. Podobnie jak w przypadku obuwia, rolki muszą być wygodne i starannie dopasowane do użytkownika. W odróżnieniu od produktów przeznaczonych dla dorosłych użytkowników, modele dla najmłodszych wyposażone są w stopniową regulację wielkości. Mechanizm jest intuicyjny i łatwy w obsłudze, dzięki czemu szybko i sprawnie dopasujesz rozmiar do stopy dziecka.

Warto o tym pamiętać i co jakiś czas weryfikować, czy dziecko czuje się komfortowo w rolkach. Bolesne obtarcia małych stóp, spowodowane przez niewygodny i uciskający sprzęt to pierwszy krok do zniechęcenia i w rezultacie do całkowitej rezygnacji ze sportu.

Kolejną istotną różnicą jest kolorystyka i wzornictwo. Stonowane barwy produktów dla pełnoletnich rolkarzy są tutaj wyparte przez intensywne i wyraziste kolory, uwielbiane przez najmłodszych. Odważne połączenia i jaskrawe dodatki sprawiają, że rolki przykuwają uwagę i zachęcają pociechy do jazdy, a o to przecież chodzi.

Rolki dla dzieci

Jakie rolki dla dziecka wybrać?

Sprzęt sportowy dla maluchów powinien charakteryzować się najwyższą jakością, dlatego dobrze jest mieć to na uwadze i wybierać produkty znanych firm, np. Spokey, Raven czy Rollerblade. Kolejnym czynnikiem przemawiającym za tym, że dany model jest odpowiedni dla najmłodszych, jest jego lekkość. Wykonane z nowoczesnych materiałów skorupy nie mogą być zbyt ciężkie, gdyż wtedy utrudniałyby korzystanie z rolek. Tak jak wszystkie inne akcesoria sportowe, które zakłada się na stopy, muszą być one wygodne, łatwe w utrzymaniu w czystości oraz zapewniać wystarczającą wentylację.

Najlepiej byłoby, gdyby pociecha uczestniczyła w wyborze rolek. Tylko wtedy zyskasz pewność, że zakup zostanie zatwierdzony przez przyszłego użytkownika. Zwiększy to prawdopodobieństwo, że dziecko chętnie będzie korzystać ze sprzętu.

łyżworolki dziecięce

Rolki dziewczęce

Design rolek dziewczęcych obejmuje jasne, pastelowe kolory. Często również dodatkowe elementy, takie jak kółka oraz hamulce dziewczęcych modeli są wyraziste i ładnie komponują się z resztą buta. Fanki bajek z pewnością znajdą coś odpowiedniego dla siebie w szerokiej ofercie produktów z obrazkami przedstawiającymi ulubionych dziecięcych postaci, np. My Little Pony.

Rolki dla chłopca

Modele chłopięce utrzymane są w nieco bardziej stonowanej kolorystyce. Najczęściej barwą dominującą jest czerń lub szarość. Kolorowe, jaskrawe wstawki nadają im fantazyjnego wyglądu. Z myślą o najmłodszych rolkarzach powstają modele z bohaterami znanymi z bajek (np. Psi Patrol), aby jeszcze bardziej zachęcić do codziennej porcji ruchu.

Oczywiście, najważniejsze by rolki dla dziecka były dobre pod względem rozmiaru. Cała reszta jest umowna – najważniejsze, żeby sprzęt podobał się młodym sportowcom!

rolki spokey

Rolki dla dzieci do nauki jazdy – jakie kółka będą najlepsze?

Kółka rolek do nauki jazdy powinny być wykonane z odpowiedniego tworzywa. Najlepszym wyborem będzie kauczuk i poliuretan. Oprócz tego dobre kółka powinny gwarantować odpowiednią przyczepność do podłoża oraz amortyzację, dzięki czemu początkujący rolkarz zyska swobodę ruchów oraz wygodę, co zachęci do podejmowania nowych wyzwań. Kiedy ta część rolek ulegnie uszkodzeniu mechanicznemu, możliwe jest zakupienie nowego zestawu bez konieczności wymiany całych rolek.

Od kiedy rolki dla dziecka – dolna granica wieku

Większość dzieci w wieku przedszkolnym chętnie podejmuje nowe aktywności. Warto wykorzystać tą naturalną ciekawość i zaproponować jazdę na rolkach nawet kilkulatkowi. Z łatwością znajdziesz odpowiedni rozmiar, a twój maluch z przyjemnością spróbuje nieznanego dotąd sportu. Pierwsze jazdy na pewno nie będą trwały długo, warto jednak konsekwentnie zachęcać dziecko. Pamiętaj o bezpieczeństwie, przypilnuj tego, aby każdorazowo podczas jazdy malec miał na sobie kompletny zestaw ochraniaczy i dobrze dopasowany kask.

rolki velocity

Ile kosztują rolki dla dziecka?

Zakup rolek dla dzieci to wydatek rzędu 100-250 zł. Nie jest to duża kwota, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę to, że prawdopodobnie dziecko będzie ich używać dłużej niż przez jeden sezon. Regulacja rozmiaru pozwala na sukcesywne powiększanie długości buta. Dzięki temu być może nie będziesz musiał kupować nowej pary co roku, nawet jeśli twoja latorośl okaże się wiernym fanem tego sportu.

Łyżworolki i rolko-wrotki dla dzieci – alternatywne rozwiązania

Oprócz standardowych rolek ciekawą alternatywą są rolko wrotki oraz łyżworolki dla dzieci. Pozwalają one na szybką zmianę konfiguracji kółek, dzięki czemu zyskujesz uniwersalny sprzęt sportowy. Oszczędzasz w ten sposób pieniądze i miejsce, ponieważ kupując tylko jedną parę, tak naprawdę nabywasz dwa rodzaje akcesoriów.

Rolki dla dziecka – doskonała inwestycja w zdrowie

Jazda na rolkach stanowi świetną zabawę ruchową, a przy tym wspomaga rozwój twojego dziecka na wielu płaszczyznach oraz pomaga zatroszczyć się o zdrowie. Jest to doskonały sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu dla całej rodziny!

Rolki dziewczęce

Więcej podobnych poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shuterstock.com