Czy rolety rzymskie z zasłonami to dobry sposób na aranżację pokoju?

Rolety rzymskie to oryginalny sposób na zasłonięcie okna. W sposobie działania nieco przypominają one klasyczne modele zwijane, ponieważ również wymagają zazwyczaj pociągnięcia za linkę, aby materiał podjechał do góry. Różnią się jednak sposobem wykonania – zwyczajne rolety składają się z jednego pasa materiału, który zwija się w rulon. Te rzymskie po zwinięciu układają się w fałdy, dzięki czemu prezentują się bardzo elegancko.

Wykonane są z miękkiego materiału, który odpowiednio się układa – rolety tego typu bardzo często pełnią funkcję zasłon i jednocześnie ozdoby. Niektóre osoby decydują się jednak na zakup dodatkowego materiału na boki okien. Gdy odpowiednio dobierzesz tkaninę, kolor i wzór, to całość nie będzie przytłaczać, lecz ożywi wnętrze.

Zasłona ROOM99 This is it! Henley, zielona, 140x250 cm

Połącz odpowiednio kolory rolet i zasłon

Pierwszą rzeczą, jaka od razu rzuca się w oczy, jest zazwyczaj barwa danego przedmiotu. Dobieranie kolorów dwóch znajdujących się obok siebie elementów często bywa trudne, ponieważ aby je umiejętnie połączyć, trzeba dobrze przemyśleć całość. Niezbyt dobry wybór to zestawienie dwóch żywych odcieni znajdujących się naprzeciwko siebie w kole barw. Pomarańczowy z błękitem nie wygląda najlepiej, podobnie jak czerwień z zielenią.

Warto wypróbować za to skontrastowanie ze sobą na przykład bieli z czernią lub ciemnymi szarościami. Sprawdzony duet to także wybranie jaśniejszego i ciemniejszego odcienia tego samego koloru lub zdecydowanie się na dwie pastelowe barwy. Jeśli zaś chcesz postawić na mocniejszy i żywszy akcent, na przykład intensywny fiolet, pamiętaj, by skomponować go z bardziej przygaszonym odcieniem, na przykład bardzo jasną szarością lub beżem.

Romantica Roleta rzymska Verona, prześwitująca, biała, 160x170 cm

Konsekwencja w motywach i we wzorach materiału

Zasadę umiaru i dominacji prostoty należy także stosować przy wybieraniu wzorów na tkaninie. Dobrze sprawdzi się tutaj połączenie gładkiego materiału w jednym kolorze na przykład na zasłonach z jakimś motywem na rolecie lub na odwrót. Ciekawe rozwiązanie to także wybór jednej barwy, która stopniowo blednie ku dołowi przez całą długość zasłony i odwrócenie wzoru na rolecie – niech kolor bardziej intensywny będzie na spodzie i staje się mniej wyraźny u góry.

Nie najlepiej sprawdzi się wybór dwóch odmiennych wzorów na różnych elementach, ponieważ wywołuje to tylko chaos. Jeśli chcesz, możesz za to wybrać jeden motyw i poszukać go w odmiennych, współgrających ze sobą kolorach. Będzie to oryginalne, a jednocześnie pasujące do siebie. Kreatywne jest także odwrócenie kolorów, czyli na przykład zestawienie białych zasłon z czarnym wzorem i czarnych rolet z tym samym białym szablonem.

Starannie dobierz materiał wykonania każdego elementu wystroju

Nie każda tkanina nadaje się na rolety rzymskie oraz dobrane do nich zasłony. Unikać należy przede wszystkim ciężkich materiałów, uniemożliwią one bowiem odpowiednie układanie się rolety po jej złożeniu. Rozważ także dobranie tkaniny do pomieszczenia, w którym będziesz zawieszać dany zestaw. Tam, gdzie będzie on narażony na większe zabrudzenia – na przykład w pokoju dziecięcym lub w kuchni – wybierz materiał sztuczny, który łatwo można uprać.

Dużą popularnością cieszą się surowce pochodzenia naturalnego, szczególnie len i bawełna. Nadadzą się one do większości pokojów, choć trzeba pamiętać, że mogą one skurczyć się w praniu zbyt wysokiej temperaturze i wirowaniu na wysokich obrotach. Trzeba zatem uważać podczas czyszczenia.

Dobrze sprawdza się łączenie dwóch rodzajów tkanin. Najczęściej spotyka się wtedy dość ciężkie i grube zasłony, zazwyczaj w ciemnym kolorze i zwiewne, transparentne rolety rzymskie w delikatnych odcieniach szarości, beżu lub bieli. Możesz także odwrócić ten motyw, decydując się na grubsze rolety i cienkie firanki.

Zasłona ROOM99 Aura Poudre Pink, 140x250 cm

Rolety rzymskie – aranżacje z różnego rodzaju zasłonami

Zasłony najczęściej wiesza się na osobnych karniszach. Materiał na kanale ma specjalną kieszonkę, w której ukryta jest metalowa rama. W ten sposób konstrukcja widoczna jest tylko w miejscach, gdzie nie ma samej zasłony. Stosuje się także specjalne taśmy marszczące, które różnią się widocznym pofałdowaniem materiału u góry.

Nie wszystkie modele wymagają zasłonięcia karnisza. Jego odsłonięciu służyć będą zasłony ze specjalnymi kawałkami materiału, tzw. szelkami. Umożliwiają one nawleczenie rolety na konstrukcję i jej łatwe przesuwanie. Na podobnej zasadzie działają zasłony ze specjalnymi kółkami, czyli okrągłymi otworami, przez które przewleka się materiał wiszący na karniszu.

Flowers Roleta rzymska Verona, róże na jasno beżowym tle, 160x170 cm

Rolety rzymskie – inspiracje do urządzenia mieszkania w różnych stylach

Urządzenie całego pokoju w konkretnym stylu i dodanie jednego elementu zupełnie z innej bajki zburzy cały efekt, do którego dążysz. Warto zatem przyjrzeć się jakiego typu zasłony i rolety nadadzą się do konkretnych aranżacji.

  • Styl klasyczny – to szeroka kategoria, mieszcząca w sobie wnętrza, w których przeważają najczęściej drewniane meble, jasne barwy i czasami dodatki w stylu vintage. Czasami to większa prostota, która nie przechodzi jednak w zbytni minimalizm. Do tego typu wnętrz pasują przede wszystkim gładkie i jednobarwne zasłony utrzymane w stonowanych lub pastelowych kolorach. Beże, szarości, biel i jasne odcienie niebieskiego to najczęściej spotykane barwy.
  • Styl nowoczesny – bardzo często przypomina powyższe aranżacje, choć cechuje się większą swobodą w wyborze kształtów mebli, które bywają naprawdę nietypowe. Możesz sobie także pozwolić na odważniejsze dodatki kolorystyczne - świetnym sposobem na dodanie wnętrzu charakteru będzie wybór zasłon w intensywnym kolorze. Barwy takie jak pomarańczowy, żółty lub czerwony wpasują się w monochromatyczne wnętrze, wprowadzając do niego nieco życia.
  • Styl glamour – jak sama nazwa wskazuje, tego typu pokój kojarzy się z przepychem i luksusami. Łatwo tutaj popaść w przesadę, więc dodatki oraz meble dobieraj starannie, tak, by nie przedobrzyć i nie stworzyć wrażenia kiczu. Najlepszym wyborem będą tutaj zasłony z miękkich materiałów o głębokich, nasyconych barwach, na przykład bordowym, granatowym lub szmaragdowym. Możesz także zainwestować w złote akcesoria, na przykład obręcze do zasłon, które dodadzą im elegancji.
  • Styl boho – szczególnie ostatnio popularny sposób aranżacji czerpie z przyrody oraz inspirowanych naturą motywów. Do sznurkowych ozdób oraz licznych roślin będą pasować kwiatowe wzory oraz szablony dużych liści. Jeśli wolisz jednokolorowe zasłony, wybierz te kojarzące się z ziemią, czyli wszelkiego rodzaju brązy, zielenie, beże. Szczególnie polecane materiały to len i cienka bawełna.
  • Styl minimalistyczny – do tego rodzaju wnętrza najłatwiej dopasować każdego rodzaju zasłony. Może się wydawać, że rolety rzymskie będą tutaj wyglądały zbyt ciężko, jednak jeśli tylko wybierzesz odpowiednią tkaninę i kolor, dopasują się one naprawdę dobrze. Najlepiej jest szukać prostych form bez wzorów oraz łagodnych szarości, ewentualnie czerni i bieli.

Rolety rzymskie i zasłony to świetne połączenie

Dwa podobne do siebie elementy wcale nie muszą się wykluczać i powodować nieprzyjemnego kontrastu. Wystarczy jedynie dobrać je w odpowiedni sposób i możesz niewielkim kosztem uzyskać niepowtarzalny wygląd. Wybierz najlepsze rozwiązanie do swoich pomieszczeń!

Więcej artykułów o doborze rolet znajdziesz w dziale Urządzam i dekoruję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.