30 czerwca 2011 roku minie 100 lat od urodzin Czesława Miłosza. W programie ustanowionego przez Sejm Roku Miłosza znajdą się m.in. nowe publikacje, festiwale i konferencje naukowe.

Krakowski Festiwal Miłosza będzie najbardziej okazały, ale zaplanowano też kilka innych konferencji i spotkań, związanych z osobą patrona roku. W Budapeszcie odbędzie się konferencja naukowa „Środkowoeuropejska tożsamość Czesława Miłosza i jego miejsce w kulturze europejskiej” organizowana przez warszawskie Muzeum Literatury, które przygotowuje też festiwal poetycki „Wielkie Księstwo Poezji” w Warszawie. Fundacja Kultury planuje na lato seminarium „Czas i przestrzeń Czesława Miłosza” a Stowarzyszenie „Pro Cultura Litteraria” – międzynarodową sesję literacko-naukową „Warszawa Miłosza”.  

Czytelnik wyda kolejne dwa tomy listów Miłosza i Giedroycia, a W.A.B. - książkę Emila Pasierskiego o relacjach noblisty z Jerzym Putramentem zatytułowaną „Gamma i Omega”. Wydawnictwo Literackie ma w planach kalendarium życia Miłosza przygotowane przez Agnieszkę Kosińską i Kamila Kasperka, wznowienie „Spiżarni literackiej” Miłosza, a także publikację pracy zbiorowej pod redakcją Aleksandra Fiuta „Poznawanie Miłosza 3”. W 2011 roku ukaże się też książka „Miłosz. Przewodnik Krytyki Politycznej” a także album fotograficzny „Czesław Miłosz. Sceny z życia poety”.  

Wśród projektów, które skorzystają z programu Promesa Miłosza, jest kilka inicjatyw muzycznych - Aga Zaryan ma nagrać płytę z angielskimi przekładami wierszy Miłosza, filharmonia w Gdańsku będzie realizowała projekt pt. „Wiek Miłosza”, w Stawisku odbędą się literacko-muzyczne konfrontacje „Miłosz – Iwaszkiewicz” zaś Fundacja f.o.r.t.e. organizuje serię wydarzeń interdyscyplinarnych „Słuchając Miłosza” w ramach IV Latającej Akademii Muzyki Dawnej. Na liście przedsięwzięć dotowanych przez program Promesa Miłosz znalazł się projekt Fundacji Teatru Ósmego Dnia, która zapowiada produkcję filmu dokumentalnego „Walc z Czesławem Miłoszem”.

30 czerwca 2011 roku - w 100-lecie urodzin poety - zostanie otwarte Międzynarodowe Centrum Dialogu, które powstaje w rewitalizowanym dworze w Krasnogrudzie na Suwalszczyźnie należącym przed wojną do rodziny Czesława Miłosza. Placówka, którą tworzy w Krasnogrudzie fundacja „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach ma służyć międzynarodowemu dialogowi. Mają być tam prowadzone działania związane z wielokulturowością i dziedzictwem Rzeczpospolitej Obojga Narodów: warsztaty artystyczne, kursy i konferencje.

Czesław Miłosz - poeta, prozaik, eseista, tłumacz, laureat nagrody Nobla w roku 1980 - urodził się 30 czerwca 1911 r. w Szetejniach koło Kowna. Młodość spędził w Wilnie, okupację niemiecką – w Warszawie. Po wojnie pracował w dyplomacji PRL w USA i Francji. W 1951 r. w Paryżu wystąpił o azyl polityczny. W 1960 r. wyjechał do Kalifornii, gdzie przez dwadzieścia lat wykładał na uniwersytecie w Berkeley. Do 1989 r. publikował głównie w emigracyjnym wydawnictwie paryskiej „Kultury” i w Polsce poza cenzurą. Zmarł 14 sierpnia 2004 r. w Krakowie i tam został pochowany.

Rok Miłosza będzie świętowany nie tylko w Polsce, ale też na Litwie, w USA, we Francji, Chinach, Indiach, Izraelu, Rosji i w innych krajach.

Źródło: PAP