Każdy, kto na co dzień używa ołówków w swojej pracy, mógłby długo rozwodzić się nad ich rodzajami i zastosowaniem. Innych używa bowiem architekt, a innych rysownik. Jeszcze inne ołówki sprawdzą się w szkole na lekcjach matematyki. Jeśli chcesz nauczyć się szkicować albo wybierasz się na studia, gdzie ołówek będzie twoim podstawowym narzędziem do nauki, koniecznie dowiedz się więcej o rodzajach ołówków, by wybrać odpowiedni dla siebie.
Rodzaje ołówków – twardość
Najważniejszy parametr określający rodzaj ołówka to twardość. To ta literka, która znajduje się na każdym ołówku. Poznaj je wszystkie.
Ołówki H
Oznaczenie H jest z języka angielskiego i oznacza hard, czyli twardy. Wyróżnia się aż 9 twardości ołówków: H, 2H, 3H, 4H, 5H, 6H, 7H, 8H, 9H. Najtwardszy z nich wszystkich jest ołówek 9H.
Ołówki B
Litera B z języka angielskiego to skrót od black, czyli czarny. Ołówki B są miękkie, a więc zostawiają na kartce wyraźny czarny ślad, stąd takie ich oznaczenie. Ołówków B, tak samo, jak H, również jest 9: B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B, gdzie ostatni jest najbardziej miękki.
Ołówki HB i F
Te dwa rodzaje ołówków są najbardziej uniwersalne. Używa się ich na co dzień np. do notowania. Ołówki HB zostawiają na kartce wyraźny ślad, nie za jasny i nie za ciemny. Pisze czy rysuje się nimi łatwo, bo nie są zbyt twarde ani miękkie.
Jakie rodzaje ołówków wybierać?
Do rysowania przeznaczone są przede wszystkim ołówki miękkie, czyli z oznaczeniem B, ale przydać mogą się także ołówki H z początku skali, czyli nie za twarde. Jeśli wybierasz się na lekcje rysunku, włóż do piórnika kilka ołówków – te z początku i końca skali B, czyli 2-3B i 6-8B oraz 2-5H. To, którego użyjesz, będzie zależeć od techniki oraz rodzaju rysunku – czy będzie to np. szkic, duży rysunek czy cieniowanie. Na początku przygody ze szkicowaniem mogą się także sprawdzić uniwersalne ołówki HB lub F.
-
Ołówki do rysunku technicznego
Najlepsze ołówki do sporządzania precyzyjnych rysunków technicznych to te oznaczone symbolem H. Twarde ołówki są cenione m.in. przez architektów za to, że nie zostawiają intensywnie czarnej kreski. Przeciwnie – ślad jest delikatny, jasny. To ułatwia nanoszenie poprawek podczas rysowania, pokrywania linii kredkami albo farbami oraz zaznaczanie detali w rysunku technicznym. Co równie istotne, twarde ołówki H łatwo zmazuje się gumką.
-
Uniwersalne ołówki na co dzień
W szkolnym piórniku wystarczy ołówek HB oraz F. Sprawdzi się na lekcjach matematyki, gdzie trzeba rysować figury geometryczne. Przyda się też na zajęciach z plastyki oraz do wygodnego sporządzania notatek. Zaletą uniwersalnych ołówków HB oraz F jest łatwość zmazywania śladów gumką.
Zestawy do szkicowania
Zestawy do szkicowania zarówno dla początkujących, jak i dla profesjonalistów bywają niezwykle bogato wyposażone. W praktycznym etui albo eleganckiej i wygodnej metalowej puszce zamkniętych jest kilka lub kilkanaście rodzajów ołówków o różnych twardościach, a także akcesoria przydatne podczas rysowania. Oprócz tradycyjnej gumki do ścierania i temperówki przyda się także gumka chlebowa, wiszery do rozcierania śladów ołówka na kartce czy blok szlifierski.
49,67 zł
- najniższa cena
68,09 zł
- cena regularna
Wybierając zestaw ołówków, zwracaj uwagę na jakość wykonania. Najlepsze ołówki to te, które nie łamią się podczas temperowania i których grafity są pozbawione niepożądanych drobinek utrudniających rysowanie.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jakie rodzaje ołówków mogą ci się przydać. Wybierz zestaw na dobry początek. Do dzieła! Po więcej porad zapraszamy do działu Rysuję.
Komentarze (0)