Charyzmatyczny lider ruchu społecznego. Laureat pokojowej Nagrody Nobla. Pierwszy prezydent demokratycznej Polski wybrany w wolnych wyborach po upadku reżimu. Polak znany w każdym zakątku świata. Postać, która w kraju wzbudza kontrowersje. Wielbiony przez jednych, nienawidzony przez innych. Jaki jest Lech Wałęsa? Czy współpracował z SB? Czy dobrze rządził Polską? Jak był odbierany na Zachodzie? Co jest prawdą, a co przekłamaniem na jego temat?

Reinhold Vetter zbierał materiały do tej książki przez trzydzieści lat. Ma doskonałe rozeznanie w polskiej scenie politycznej – od ponad ćwierćwiecza pracuje jako korespondent z Europy Wschodniej dla niemieckich mediów. Lecha Wałęsę zna osobiście, do ich pierwszego spotkania doszło podczas strajków w sierpniu 1980 roku.

Z dociekliwością dziennikarza, obiektywizmem naukowca i pasją popularyzatora Vetter przybliża sylwetkę człowieka legendy, przywódcy „Solidarności”, prezydenta elektryka, bohatera-antybohatera.

Biografia napisana przez Vettera rzuca nowe światło na barwną postać polityka.

Książka napisana jest dosyć wartko. Szczególnie wartościowe i ciekawe są dywagacje autora nad motywacjami, mentalnością i zachowaniami Lecha Wałęsy, na co dziennikarz może sobie łatwiej pozwolić niż profesjonalny historyk, który raczej skłonny jest trzymać się faktografii. Celna jest hipoteza Vettera: Wałęsa „jawi się raczej jako człowiek okresu przejściowego niż przełomowy twórca nowego kształtu państwa”.

prof. Andrzej Paczkowski

Reinhold Vetter (ur. 1946) – dziennikarz niemiecki. W 1978 roku nawiązał kontakt z Niezależnymi Wolnymi Związkami Zawodowymi w Trójmieście, potem relacjonował powstanie „Solidarności” i jej działalność. W 1983 roku współredagował obszerną dokumentację o „Solidarności”: „Solidarność”. Die polnische Gewerkschaft Solidarität in Dokumenten, Diskussionen und Beiträgen. Na początku lat osiemdziesiątych uczestniczył w przedsięwzięciu „Solidarność z Solidarnością” w Kolonii, a także organizował pomoc dla podziemnej poligrafii.