Współczesny puf – czy przypomina słynne modele z czasów PRL?

Wiele osób z pewnością pamięta pufy z PRL; czy nawet do dziś od czasu do czasu na nich zasiada, odwiedzając dziadków lub rodziców. Wówczas królowały siedziska pokryte skórzaną tapicerką, a także modele na drewnianych nogach, obite grubym materiałem.

Kolejną ich cechą charakterystyczną była wysoka waga; pomimo niewielkich rozmiarów, dawne pufy to naprawdę ciężkie meble. Zdecydowana większość modeli miała bowiem podnoszone siedzisko, które odkrywało całkiem pojemny schowek. Wszechobecne kwiaty oraz połączenie beżu z brązem lub bordo wspomina się dziś z sentymentalnym uśmiechem, trudno jednak wyobrazić sobie postawienie takiego mebla w bardzo nowoczesnym wnętrzu.

Nowoczesne pufy – cechy charakterystyczne

Ile z powyższych cech można odnaleźć w nowoczesnych pufach? Przede wszystkim formę – czyli połączenie kompaktowego, niskiego mebla do siedzenia z dodatkowym miejscem do przechowywania. Zmieniły się jednak trendy dotyczące designu, mocno skręcając w kierunku minimalizmu bądź stylu glamour, a waga mebli zdecydowanie zmalała. Współczesne pufy bardzo często są obite lśniącym eleganckim welurem i występują zwykle w jednym kolorze. Popularnym motywem jest też stawianie puf na metalowych złotych nóżkach, które dodają meblom charakteru, a także pikowanie materiału.

Sporą popularność zyskały również pufy będące ogromnymi poduszkami, pozbawione skrzynki i innych twardych elementów. Co więcej, na rynku można również znaleźć rozkładane pufy z funkcją spania, o czym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

pufa miś

Praktyczny puf ze schowkiem – miejsce do siedzenia i przechowywania

Puf ze schowkiem, nazywanym także skrzynią, to zdecydowanie najpopularniejszy oraz najbardziej tradycyjny model tego rodzaju mebla. Nic dziwnego, jest bowiem wyjątkowo praktyczny i w niezwykle pomysłowy sposób wykorzystuje przestrzeń, którą zajmuje. Po podniesieniu lub całkowitym zdjęciu siedziska, użytkownik zyskuje dostęp do pojemnika.

pufa plisa skrzynia

Może przydać się do przechowywania bielizny, zimowych dodatków do odzieży (rękawiczek, szalików, czapek), kolekcji gazet lub krzyżówek, ozdobnych chustek, koców, pluszaków, klocków, zabawek dla zwierzaków – i wielu innych przedmiotów. Posłuży nawet jako miejsce do ukrycia suchych przekąsek takich jak gotowy popcorn w opakowaniu, chipsy, wafelki czy paluszki, by były zawsze pod ręką, gdy najdzie cię ochota na wieczór z dobrym filmem lub serialem.

Poza funkcją schowka puf służy oczywiście również do siedzenia. Pokrywa jest zazwyczaj obita miękką poduszką, dzięki czemu ten dodatek gwarantuje wygodę. To mebel pozbawiony oparcia, w związku z czym – nieużywany – pozwala łatwo wsunąć się pod wysoki stół, a tym samym jeszcze bardziej oszczędza przestrzeń w pomieszczeniu i ułatwia sprzątanie podłóg.

perfect kufer

Oryginalny puf z funkcją spania – łóżko składane w kostkę

Pufy występują w wielu rozmiarach, miewają także różne kształty: mogą być owalne, kwadratowe, prostokątne i asymetryczne. Co więcej, dostępne są również pufy z funkcją spania – do salonu jako dodatkowe posłanie dla gościa czy do sypialni młodzieżowej lub dziecięcej. To modele większe od standardowych, zazwyczaj kwadratowe, czasami wyposażone w oparcie. Składają się z kilku elementów ułożonych jeden na drugim, które po rozłożeniu zamieniają się w prostokątne jednoosobowe posłanie.

Takie łóżko nie zajmuje dużo miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzi się w małej sypialni albo właśnie jako mebel dla gościa. Rozstawiony w salonie nie będzie zawadzał podczas porannego przygotowywania kawy dla wszystkich.

pufa tapicerowana

Współczesne pufy nie tylko zmieniły się zatem wizualnie, ale też zyskały na funkcjonalności. To mały, a przy tym niezwykle praktyczny mebel, na który zdecydowanie warto znaleźć miejsce w swoim mieszkaniu. Postawiony w garderobie albo przedpokoju idealnie sprawdzi się jako miejsce, w którym można przysiąść podczas zakładania butów i innych ubrań!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock