Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści. Filip Springer, autor bestsellerowych reportaży, przejechał całą Polskę od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Spostrzeżenia opisał w książce „Miasto Archipelag” (Karakter). Mieszkańcy Przemyśla mogą dopytać autora o szczegóły 27 października w salonie Empik Galeria Sanowa.
Co robić w Przemyślu, Koninie, Radomiu, Lesznie, Pile? To pytanie zadają sobie blisko trzy miliony Polaków (tylu mieszka w byłych ośrodkach wojewódzkich). Odpowiedzi, których udzielają, nie są jednak w większych miastach wysłuchane z należytą uwagą. Filip Springer poznał historię miejscowości, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonaldy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić. Z powstałej w ten sposób książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
W trakcie spotkania mieszkańcy Przemyśla będą mogli spytać Springera o to, co najbardziej zaskoczyło go w ich mieście, jak przedstawia się ono na tle innych opisanych w książce miejscowości oraz jaką przyszłość Przemyśla przewiduje.
27 października, godz. 18:00
Empik Galeria Sanowa
Przemyśl, ul. W. Brudzewskiego 1
Komentarze (0)