Spis treści:

  1. „The Economist” – najbardziej znane czasopismo ekonomiczne
  2. „Time” – źródło najświeższych wiadomości i analiz eksperckich
  3. „The Guardian Weekly” – zbiór najważniejszych wiadomości ze świata
  4. „Der Spiegel” – przekrój bieżących wiadomości społecznych i politycznych
  5. „L’Espresso” – włoskie czasopismo poświęcone lokalnym i międzynarodowym wydarzeniom
  6. „Newsweek” – najpopularniejszy tygodnik informacyjny
  7. „Stern” – niemiecki tygodnik z bieżącymi wiadomościami
  8. „Foreign Affairs” – prasa dotycząca polityki zagranicznej i spraw międzynarodowych

 

„The Economist” – najbardziej znane czasopismo ekonomiczne

Brytyjski „The Economist” od blisko 180 lat relacjonuje światowe wydarzenia polityczne, biznesowe, naukowe, technologiczne i kulturalne oraz powiązania między nimi. Od momentu założenia przez Jamesa Wilsona w 1843 roku, to znane czasopismo ekonomiczne pozostaje wierne swojej linii programowej, na którą składają się: idea internacjonalizmu, wolnego handlu oraz orędowanie za minimalną ingerencją rządu w sprawy rynku.

Tygodnik dostarcza czytelnikom wszechstronny raport z bieżących wydarzeń na całym świecie. Swoją reputację zdobył dzięki wnikliwym, bezstronnym analizom i spojrzeniu na każdy aspekt danych wydarzeń. Ułatwia porównywanie trendów gospodarczych i prezentuje je w bardzo przystępnej dla czytelnika formie. Co ciekawe, nazwiska autorów tekstów oraz analiz nie są ujawniane, zgodnie z założeniem, że ważniejszy jest temat i punkt widzenia, niż to, kto wygłasza opinię.

W związku z codziennym napływem informacji „The Economist” pomaga wyłuskać te najważniejsze, o których każdy człowiek interesujący się światem powinien wiedzieć. 

 

„The Economist”

 

„Time” – źródło najświeższych wiadomości i analiz eksperckich

Jedno z najbardziej wpływowych czasopism, które prezentuje informacje z obszarów nauki, zdrowia, polityki, biznesu, społeczeństwa i rozrywki. „Time” został założony przez Britona Haddena i Henry’ego Luce’a w 1923 roku, co czyni go pierwszym tygodnikiem informacyjnym w Stanach Zjednoczonych.

Twórcy uznali, że ich magazyn będzie dostarczał czytelnikom najświeższych faktów i najważniejszych wiadomości ze świata, ale też pomagał zrozumieć zachodzące zjawiska. Poza tym zdecydowali, że powinien być zabawny, co doprowadziło do tego, że „Time” oprócz polityki i bieżących wydarzeń, informuje o celebrytach, popkulturze oraz rozrywce. Jednym z głównych założeń jest opowiadanie historii za pośrednictwem ludzi i z ich punktu widzenia.

Gazeta zawiera krótkie artykuły, które podsumowują bieżące informacje, i liczne fotografie. Poza tym jest podzielona na różne sekcje tematyczne, w tym edukację, biznes, prawo, recenzje książek, sztukę, naukę, sport, religię i medycynę. Przez to, że udostępnia istotne wiadomości z danego tygodnia, stanowi przydatne podsumowanie i ważne źródło informacji.

„Time” znany jest przede wszystkim z własnego stylu pisania, charakterystycznych okładek, rankingu 100 najbardziej wpływowych osób oraz plebiscytu na „Człowieka Roku”, który wzbudza niemałe kontrowersje. Ten ostatni konkurs nie jest typowym wyróżnieniem, chodzi tu raczej o osobę, która wywarła wpływ na daną sferę. Jednak ten wpływ może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wydźwięk. Dlatego „Człowiekiem Roku” tygodnika „Time” był np. Adolf Hitler i Józef Stalin. Ale także Winston Churchill, Greta Thunberg, Lech Wałęsa, Bono, Barack Obama czy Elon Musk. 

 

„Time”

 

„The Guardian Weekly” – zbiór najważniejszych wiadomości ze świata

„The Guardian Weekly” to kolejny reprezentant prasy zagranicznej obejmującej bieżące wiadomości społeczne oraz polityczne z całego świata. Powstał w 1919 roku i wywodzi się z brytyjskiego dziennika „The Guardian”. Jest jednym z najlepiej sprzedających się międzynarodowych tygodników na świecie i obejmuje szeroki zbiór najważniejszych informacji z danego tygodnia. Można w nim znaleźć unikalną mieszankę wiadomości z obszaru polityki, nauki i kultury, a także recenzje książek oraz komentarze, zaczerpnięte z zasobów redakcyjnych innych gazet, takich jak: „Guardian”, „Observer”, „Washington Post” czy „Le Monde”. Jego głównym atutem jest jakościowe dziennikarstwo śledcze i korespondencja zagraniczna. Charakteryzuje się różnorodnością oraz długą historią niezależności redakcyjnej i politycznej.

 

„The Guardian Weekly”

 

„Der Spiegel” – przekrój bieżących wiadomości społecznych i politycznych

„Der Spiegel” to niemiecki tygodnik informacyjny skupiający się na polityce i biznesie, a także jeden z czołowych magazynów informacyjnych na świecie. Relacjonuje zarówno sprawy o znaczeniu krajowym, jak i te dotyczące spraw międzynarodowych. Często porównywany jest do takich czasopism zagranicznych jak „The Economist” i „Time”.

„Der Spiegel” został założony w 1947 roku i od tamtej pory cieszy się dużą popularnością. Jest jednym z największych tygodników w Europie. Spektrum tematów w każdym numerze obejmuje: temat z okładki, politykę, biznes, naukę, medycynę, technologię, kulturę, rozrywkę, media, społeczeństwo oraz sport. Charakteryzuje się wysoką jakością tekstów i zaangażowaniem w dziennikarstwo śledcze. Lokalni dziennikarze, a także ci biur korespondencyjnych prezentują wiadomości ze świata, dzielą się swoimi spostrzeżeń i objaśniają konteksty bieżących wydarzeń. Czasopismo stanowi świetne podsumowanie informacji z tygodnia. Natomiast czytelnicy, którzy uczą się języka niemieckiego, dzięki tygodnikowi przyswoją wysokiej klasy język analityczny, terminologię polityczną i szeroką wiedzę o bieżących wydarzeniach.

 

„Der Spiegel”

 

„L’Espresso” – włoskie czasopismo poświęcone lokalnym i międzynarodowym wydarzeniom

Włoski tygodnik założony w 1955 roku, poświęcony polityce i sprawom bieżącym. Zawiera także wiadomości ze świata oraz z obszarów ekonomii, literatury, sztuki, kultury, kulinariów i wina, a także nowych technologii.

„L’Espresso” zyskało miano czołowego centrolewicowego tygodnika we Włoszech. Podobnie jak „La Repubblica” należy do piemonckiego przemysłowca Carlo De Benedettiego, wrogiego polityce Silvio Berlusconiego. Czasopismo od lat rywalizuje z konkurencyjnym magazynem „Panorama”.

Stanowi punkt odniesienia dla opinii publicznej we Włoszech. Obcokrajowcom pozwala zapoznać się z włoską kulturą i sztuką. Zawiera wszystko, czego można oczekiwać, od wiadomości o przywódcach politycznych i ich decyzjach, po szczegóły najnowszych wystaw sztuki, których nie można przegapić.  

Oprócz spraw dotyczących polityki krajowej oraz zagranicznej, specjalizuje się w dziennikarstwie śledczym, ukazując skandale gospodarcze i polityczne. Jest uważany za najważniejszy politycznie niezależny magazyn we Włoszech. Dla „L’Espresso” pisze lub pisało wielu uznanych dziennikarzy i osobistości o międzynarodowej sławie, m.in. Umberto Eco, Naomi Klein, Roberto Saviano czy Jeremy Rifkin.

 

„L’Espresso”

 

„Newsweek” – najpopularniejszy tygodnik informacyjny

Po raz pierwszy ukazał się 1933 roku jako zbiór najważniejszych wiadomości z tygodnia. Czasopismo zostało założone przez Thomasa J.C. Martyna, byłego redaktora „Time”, który zapożyczył formułę i stworzył jeden z wiodących magazynów na świecie, z licznymi zagranicznymi wydaniami.

Amerykański „Newsweek” zapewnia wysokiej jakości dziennikarstwo, dostarcza najnowszych wiadomości i drobiazgowych analiz w całym spectrum tematów. Przeczytasz tu zarówno o sprawach krajowych Stanów Zjednoczonych, jak i wiadomościach międzynarodowych. Magazyn posiada sekcje dotyczące biznesu, polityki, technologii, kultury, nauki, medycyny. Starannie napisane artykuły niosą wartość edukacyjną. Niezależnie od tego, czy szukasz informacji o zagadnieniach społecznych, czy myślisz o inwestowaniu w akcje, „Newsweek” to czasopismo dla ciebie.

Magazyn zdobył więcej prestiżowych nagród niż jakikolwiek inny tygodnik. A dzięki globalnej sieci korespondentów, reporterów i redaktorów oferuje fascynujące reportaże i kompleksowe relacje z wydarzeń na świecie. Do tego prezentowane przystępnie i w skondensowany sposób.

 

„Newsweek”

 

„Stern” – niemiecki tygodnik z bieżącymi wiadomościami

„Stern” ukazuje się od 1948 roku. Po II wojnie światowej stał się wiodącym pismem w całych Niemczech. Jest najpoczytniejszym niemieckim magazynem i jednym z najlepszych tygodników informacyjnych na świecie. Łączy poważne dziennikarstwo o tematyce polityczno-społecznej z łagodniejszymi artykułami o celebrytach, życiu domowym i podróżach. Oferuje mnóstwo interesujących artykułów, relacji kulturalnych, reportaży lifesylowych i profili osobistości, którym zazwyczaj towarzyszą wysokiej jakości zdjęcia. Te ostatnie sprawiły, że magazyn stał się na swój sposób rozpoznawalny. W każdym numerze wybitne fotografie można oglądać w fotoreportażach, artykułach czy sekcji „zdjęcie tygodnia”.

Od ponad 70 lat „Stern” dominuje w dyskursie publicznym w Niemczech, poruszając czytelników. Niezależnie od tego, czy na jego łamach publikowano artykuły krytyczne wobec rządu, czy Kościoła, często wywoływały one społeczne dyskusje. Reputacja magazynu została poważnie nadszarpnięta w 1983 roku, gdy opublikowano fałszywe dzienniki Hitlera.

 

„Stern”

 

„Foreign Affairs” – prasa dotycząca polityki zagranicznej i spraw międzynarodowych

Od 1922 roku amerykański magazyn „Foreign Affairs” jest głównym przedstawicielem prasy dotyczącej polityki zagranicznej i spraw międzynarodowych.

Jest niezależnym, prestiżowym czasopismem wydawanym przez Radę Stosunków Międzynarodowych i obowiązkową pozycją dla każdego, kto chce poznać globalne problemy. Jego współtwórcami są decydenci na najwyższych szczeblach, w tym byli i obecni dyplomaci, wyżsi urzędnicy Pentagonu i wysocy rangą urzędnicy gabinetu. Na łamach „Foreign Affairs” publikowali m.in.: Condoleezza Rice, Madeleine Albright czy Samuel Huntington.

„Foreign Affairs” był pierwszym krokiem w kierunku zjednoczenia środowisk politycznych na całym świecie. Obecnie stanowi międzynarodowe forum i miejsce dyskusji, analiz oraz debat na temat najważniejszych problemów, geopolityki i polityki zagranicznej. Jego celem jest dostarczanie klarownych analiz ekspertów z zakresu dyplomacji zagranicznej. Ukazuje się w formie dwumiesięcznika.

 

„Foreign Affairs”

 


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z naszymi artykułami o prasie zagranicznej:


Po więcej artykułów dotyczących prasy zagranicznej zajrzyj do pasji Czytam.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock