Przechowywanie paliwa w domu lub garażu – czy warto to robić?

Powody, dla których niektóre osoby decydują się na posiadanie własnego zapasu paliwa bywają różne. Część osób pamięta jeszcze czasy, gdy sieć stacji benzynowych w Polsce nie była zagęszczona, przez co wybierając się w dalszą podróż warto było (na wszelki wypadek) zabrać ze sobą kanister 20 l a nawet większą „bańkę na paliwo” wypełnioną benzyną lub olejem napędowym. Niedawna sytuacja kryzysowa, kiedy to z powodu wybuchu wojny na Ukrainie powstała społeczna panika, związana z obawami o wzrost cen i dostępność paliw, pokazała że posiadanie własnego zapasu może być dobrym rozwiązaniem.

 Przechowywanie paliwa w gospodarstwie domowym jest także koniecznością dla osób, posiadających urządzenia ogrodowe z silnikiem spalinowym – kosiarki, glebogryzarki czy kosy spalinowe. Potrzebują go również osoby, których dom wyposażony jest w agregat spalinowy, służący do wytwarzania prądu w momencie awarii sieci przesyłowej.

Wydaje się, że niemal każde gospodarstwo domowe, posiadające ogród czy nawet niewielkie podwórko, może niekiedy potrzebować choćby niewielkiego zapasu paliwa. Jego przechowywanie jest w pełni zrozumiałe i legalne, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich przepisów, o których więcej napiszemy w dalszej części artykułu. Przed zakupem pojemnego kanistra na paliwo warto jednak uświadomić sobie, że paliwo ma określony okres przydatności. Jeżeli zatem nie będziemy regularnie korzystać z zapasu może okazać się, że stanie się on bezużyteczny lub nawet niebezpieczny dla silników posiadanych przez nas pojazdów czy urządzeń.

 

Dunlop Plastikowy kanister na paliwo z lejkiem

 

Czy paliwo się psuje? Ile można przechowywać paliwo?

Niestety zarówno benzyna jak i olej napędowy, w przypadku dłuższego przechowywania w domowych warunkach, są narażone na proces degradacji.

W przypadku benzyny, już po kilku miesiącach przechowywania mogą zacząć wytrącać się żywice, drobinki komponentów, użytych jako domieszka w procesie produkcji lub substancje smoliste. Jest to niebezpieczne zjawisko zwłaszcza dla nowoczesnych samochodów, posiadających czułe na jakość paliwa układy wtryskowe. Wytrącające się z benzyny drobinki mogą zatykać wtryskiwacze, co prowadzi do ich awarii.

Podobna sytuacja może mieć miejsce w przypadku oleju napędowego, choć zdaniem ekspertów jest to paliwo bardziej odporne na dłuższe przechowywanie. Także w dieslu może jednak dochodzić do wytrącania się drobinek biokomponentów, stanowiących domieszkę paliwa lub innych dodatków. Co więcej, w oleju napędowym mogą zachodzić procesy gnilne, za które odpowiedzialne są bakterie beztlenowe.

 

Kanister plastikowy na paliwo

 

Przeprowadzone badania wykazały, że maksymalny okres przechowywania benzyny powinien wynosić 2 lata. Dla oleju napędowego okres ten jest dłuższy – nawet do 10 lat. Warto wziąć jednak pod uwagę fakt, że badania nie brały pod uwagę nowoczesnych układów napędowych, bardzo wrażliwych na jakość paliwa.

Wrogiem przechowywanego paliwa jest również wilgoć. Dobrą praktyką jest trzymanie go w pojemnikach zapełnionych do poziomu 85-90%. Wówczas proces wytrącania wilgoci z paliwa zostaje zminimalizowany. Jednocześnie ilość powietrza w zbiorniku jest wystarczająca, by rekompensować zmiany ciśnienia, związane z warunkami atmosferycznymi. Przy przechowywaniu większej ilości paliwa dobrym rozwiązaniem jest zatem zakup np. kilku kanistrów na paliwo 10 l, które będą zapełnione niż jednego kanistra 30 l, w którym większość przestrzeni będzie wypełniać powietrze.


Zainteresował cię temat? Sprawdź nasze inne artykuły:


 

Kanister na paliwo plastikowy z lejkiem

 

Kanister na paliwo plastikowy czy metalowy? Jak przechowywać paliwo?

Poziom zapełnienia kanistra na paliwo to niejedyna ważna kwestia, którą warto wziąć pod uwagę przy przechowywaniu benzyny lub oleju napędowego. Istotny jest także materiał, z którego wykonano sam kanister. Na rynku najpopularniejsze są plastikowe kanistry na paliwo o pojemności 5 l, 10 l lub 20 l. Powodem ich popularności jest przede wszystkim cena – niższa niż w przypadku zakupu kanistra metalowego.

 Metalowy kanister ma jedną podstawową zaletę względem plastikowego – można dłużej przechowywać w nim paliwo bez obawy o utratę jego właściwości. Ważną kwestią jest także to, że metalowy kanister 20 l lub 5 l (to najchętniej wybierane przez klientów wersje) jest o wiele trwalszy i stabilniejszy niż jego plastikowy odpowiednik. Pamiętajmy jednak, że sam w sobie jest też cięższy, więc nieco mniej wygodny w przenoszeniu.

 

kanister metalowy na paliwo

 

Jak przechowywać paliwo przez dłuższy czas?

Kanister na paliwo to ważna kwestia w przypadku przechowywania benzyny czy oleju napędowego. Niestety nawet najlepszy baniak na paliwo nie jest w stanie zatrzymać procesów zachodzących w magazynowej benzynie czy oleju napędowym. Mogą to za to zapewnić odpowiednie preparaty – w przypadku benzyny możemy kupić tzw. stabilizator.

Jest to środek, który dodany do paliwa zapobiega jego utlenianiu oraz tworzeniu się osadów w zbiorniku. Przydaje się zwłaszcza, kiedy posiadamy zatankowane do pełna auto, którym nie jeździmy przez dłuższy czas (np. zimą). Posiada bowiem także składniki ułatwiające rozruch silnika po dłuższym okresie bezczynności. Specjalne preparaty do diesla posiadają podobne właściwości, zazwyczaj oferując dodatkowo działanie antybakteryjne, zatrzymujące procesy gnilne, a także zawarte w składzie środki chemiczne, czyszczące wtryskiwacze, stanowiące szczególnie wrażliwy element współczesnych silników wysokoprężnych w samochodach.

 

kanister metalowy na paliwo 10 L

 

Przechowywanie paliwa – co mówią przepisy?

Wróćmy do istotnej w przypadku paliw kwestii, jaką są przepisy dotyczące przechowywania benzyny i oleju napędowego w gospodarstwie domowym. Istnieje rozporządzenie ministerialne, w którym którego wskazano konkretne limity. W garażu wolnostojącym o powierzchni mniejszej niż 100 m.kw. można przechowywać nie więcej niż 200 l paliwa. Jeżeli jednak garaż dolega do innego budynku (np. domu), limit ten zmniejsza się do zaledwie 60 l. Paliwo powinno być przechowywane w atestowanych kanistrach. Zabronione jest przechowywanie paliw w piwnicach, budynkach mieszkalnych (w tym na balkonach).

 

Kanister rezerwowy do paliwa

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com