Odkąd pojawili się na hip-hopowej scenie w 2013 roku, budzą w środowisku niemałe emocje. Z pewnością trudno przejść obok ich kawałków obojętnie. Pokazali też, że ich muzyczne horyzonty sięgają znacznie dalej niż tylko do rapowych klimatów, co udowadniają też na stworzonej dla Empik Music playliście, gdzie obok hip-hopowych klasyków znajdziemy także kilka nieoczywistych pozycji.

Kopiąc w brudach przeszłości

Oskar i Steez, czyli raper i producent, którzy stworzyli duet PRO8L3M, od pierwszych kawałków na minialbumie „C30-C39” czerpali wiele z czasów swojej młodości, która przypadała na lata 80. i 90. Choć momentami wulgarni i brutalnie szczerzy, potrafią z chirurgiczną precyzją pisać głębokie i poruszające wersy.

 

płyta C30-C39 EP

C30-C39 EP (Album mp3)

 

Zarówno „Art Brut”, jak i „Art Brut 2” to w dużej mierze połączenie świeżego brzmienia z samplami, z których najstarsze pochodzą aż z lat 70. Warszawscy raperzy doceniani są przede wszystkim za umiejętność połączenia klimatycznych bitów z niebanalnymi tekstami. Zdobyli tym uznanie największych nazwisk w hip-hopowym świecie, w tym m.in. Sokoła, który wystąpił w ich teledysku, a także zaprosił duet do gościnnego występu na swojej płycie.

 

płyta Art Brut 2

Art Brut 2 (Album mp3)

 

A jakie nuty przeszłości wykopali na swojej playliście?

Ukryte motywy

Na płycie „Art Brut 2” miasto przedstawione jest jako magiczne miejsce, które potrafi być bezwzględne wobec swoich mieszkańców. Podobną wizję przedstawia Kora w utworze „Wyjątkowo zimny maj”, który otwiera składankę chłopaków z duetu PRO8L3M. Przed niebezpieczeństwem ulic ostrzega też Lech Janerka z zespołem Klaus Mittfoch w utworze „Strzeż się tych miejsc”. Ten sam miejski klimat utrzymuje „Arahja” Kultu.

Samego Kazika Staszewskiego usłyszymy na playliście trzykrotnie, w „12 groszach” oraz w kawałku „Nie ma towaru w mieście”.

Miasto przemierzamy też w bardziej lirycznym akompaniamencie z Markiem Grechutą w utworze „Ocalić od zapomnienia” oraz Grzegorzem Turnauem i jego „Bracką”.

Innym motywem, na który wskazują Skeez i Oskar jest wolność. Stąd obecność w zestawieniu „Wolnych ptaków” Anity Lipnickiej oraz piosenki „Koniec” Elektrycznych Gitar.

Klasyka gatunku

Twórcy duetu PRO8L3M wychowywali się na rosnącej w popularności fali polskiego rapu. Trudno się więc dziwić, że na playliście znalazły się takie klasyki jak „Wiedziałem że tak będzie” Molesty, „Ja mam to co ty” w wykonaniu Wzgórza Ya-Pa 3 i Warszafskiego Deszczu czy „Scyzoryka” Liroya.

Mamy też wreszcie połączenie przeszłości z teraźniejszością, jaką jest jedna z najciekawszych kooperacji PRO8L3Mu, czyli kawałek „To nie był film” nagrany z Arturem Rojkiem. Nowa aranżacja przeboju Myslovitz to też jedyny własny utwór raperów w ich składance.

 

płyta Widmo

Widmo (CD)

 

Playlistę nieoczekiwanie kończy De Mono z ich hitem „Statki na niebie”, chociaż pamiętając lata 90., trudno się dziwić, że raperzy wybrali akurat ten utwór, który przecież w 1992 roku bił rekordy popularności.

Tak też kończy się muzyczna podróż do przeszłości zaserwowana nam przez PRO8L3M, a po więcej ciekawych playlist zapraszamy do Empik Music.

 

Aplikacja Empik Music